office space

مخصوص اعضاء, وبلاگ

چرا شرکت ها الزاماً نیازی به داشتن یک ساختمان یا دفتر کاری مشخص ندارند؟

23 نوامبر , 2011  

James Sinclair ریاست شرکت گردش صنعت OnSite Consulting بر این باور است که یکی از بزرگترین چالش های کارمندانش در سازگاری با روش کسب و کار وی پاسخ به این سؤال می باشد: “دفتر محل کار شما کجاست؟”
پاسخ من به این سوال چنین است: هر جایی که لازم باشد کار انجام شود. Sinclair چنین توضیح می دهد که: “ما 65 نفر کارمند داریم، ولی تابحال هیچ دفتر کاری ای نداشته ایم”. دفتر کاری او یک صندوق پستی است، بعلاوه وی یک تلفن اینترنتی و سیستم یکپارچه ارتباطی نیز در اختیار دارد.

در گذشته Sinclair صاحب یک دفتر کاری بود. اما امروزه معتقد است: “مسلماً ما قبلاً یک دفتر کاری و اتاق کنفرانس زیبا داشتیم، درحالیکه پرسنل ما همیشه بیرون از دفتر مشغول به کار بودند. اما مشتریان نیازی ندارند که دفتر کاری یا اتاق کنفرانس آن را تماشا کنند. بلکه انتظار دارند تا ما نزد آنها برویم”.
در حقیقت کار OnSite نجات و احیای شرکت ها، رستوران ها و هتل هایی می باشد که با مشکل مواجه شده اند و در مرز ورشکستگی قرار دارند. در سال های گذشته این شرکت به خرید و توان بخشی امکانات و تجهیزات می پرداخت، در حالیکه امروزه بر کار کردن برای مالکان کنونی و نوسازی و احیای مدیریت و عملیات تمرکز نموده است. Sinclair خود از مدت ها پیش مشغول به کار در خارج از دفتر کاری بود و بندرت در دفتر حاضر می شد. اما هنگامیکه وارد دفتر می شد، احساس میکرد که کارمندانش با شرح مفصل کارهایی که در زمان بیرون بودن او انجام داده اند، مزاحمش هستند و یا احساس می کرد که به محض ورودش کارمندان مشغول به کار شده و تظاهر به سخت کوشی می کردند.

تقریباً 18 ماه پیش، Sinclair تصمیم گرفت که تمامی کارمندانش را به “عرصه کار” بفرستد تا بتوانند فعالیت مفیدتری ارائه دهند. این اقدام از نظر مشاوران و فروشندگان بسیار عاقلانه و مثمرثمر بنظر می رسید. اما Sinclair این روش خود را توسعه داد و کارمندان بخش اداری خود را برای فعالیت به خارج از شرکت اعزام نمود. بعنوان مثال، وی کارمند مسئول تنظیم صورت حساب ها را برای کار به دفتر کاری یکی از شرکت های مشتری خود فرستاد که سابقه همکاری طولانی با آنها داشت.

Sinclair چنین اظهار می دارد که در ابتدا دو نفر از مشتریان در مقابل این اقدام او اینگونه واکنش نشان دادند که: “چرا شما دفتر کاری خود را رها نموده اید و کارمند خود را برای کار به دفتر ما فرستاده اید بدون اینکه هزینه ای برای حضور او بپردازید؟!” اما Sinclair در نهایت توانست مشتریان خود را قانع کند. وی در جواب آنها به این نکته اشاره می نمود: هر کارمندی که برای کار به محل شرکت شما گسیل می گردد، می تواند نقش یک مهره برقراری ارتباط را ایفا نموده و به تسهیل روند ارتباط بین دو شرکت کمک کند.

گرچه در ابتدا کارمندان شرکت از این سؤال که “دفتر شرکت شما در کجا واقع است؟” وحشت داشتند، اما Sinclair خود این مشکل را برطرف نمود و به مشتریان احتمالی خود گفت که مشاورین شرکت OnSite در %90 موارد برای کار در سایت یا عرصه کاری حضور دارند و هرگز برای فرار از کار به دفتر شرکت روی نمی آورند.

یکی از فناوری هایی که Sinclair برای سیستم روتینگ تماس اینترنتی و یکپارچگی با سایر روش های برقراری ارتباط از قبیل ایمیل و پیام از راه دور بکار برده استMicrosoft’s Office Communications Server می باشد. همچنین این شرکت از امکانات Microsoft SharePoint و BlackBerry Enterprise Server به ترتیب برای اهداف همکاری و پویایی استفاده می نماید.

از آنجائیکه شرکت OnSite، خود دارای بخش IT نیست، نیاز خود به این فناوری را از طریق عقد قرارداد همکاری با 123together.com مرتفع نموده است.
همچنین مشابه این داستان در شرکت BizTech Solutions با مدیریت Doane Hadley روی داده است. این شرکت از مدت ها پیش از ابداع سیستم Office Communications Server بعنوان یکی از beta testerهای برنامه Microsoft SharePoint محسوب می گردید. اما Hadley بخاطر دلایل خاص خود تصمیم گرفت دفتر کاری شرکتش واقع در New Jersey را تعطیل کند. هنگامیکه شرکت وی به فناوری ارتباطات یکپارچه دست یافت، راحت تر توانست افراد را قانع کند که کار کردن در خانه علی الخصوص در شرایط بد آب و هوایی و قیمت های بالای سوخت، مفیدتر خواهد بود.

بنابراین، زمانی که مدیر دفتر وی اعلام کرد که بایستی به کارولینای شمالی نقل مکان کند، Hadley از او درخواست نمود که از محل خانه خود برای شرکت کار کند.

وی چنین بیان می دارد: “ما به این نتیجه رسیدیم که نیازی به حضور تعداد زیادی از کارمندان در دفتر شرکت نمی باشد و تاکنون نیز نبوده است.” در نتیجه وی این طرح را عملی نمود و در حال حاضر نیز تمام کارمندانش در خانه های خود و یا در دفتر کار مشتری مشغول به فعالیت هستند.

Hadley با یکی از دفاتر تسهیل امکانات در New Jersey قراردادی منعقد نمود مبنی بر اینکه یکی از کارمندان وی بتواند بصورت تمام وقت یا پاره وقت از محل کار و سالن کنفرانس شرکت جهت انجام کار خود استفاده نماید. همچنین وی در عوض راه اندازی سرورهای موردنیاز در مرکز داده های شرکت خود، اقدام به اجاره فضا در یک مرکز داده های بازرگانی نمود. وی در این زمینه توضیح می دهد: “این روش بهتر از انجام کار در شرکت خودمان است، زیرا به سبب تضمین کارایی طولانی مدت تجهیزات و قابلیت اتصال بهتر از سوی شرکت مشتری، بازدهی بیشتری در پایان ساعت اداری خواهیم داشت.”

Sinclair ریاست شرکت OnSite نیز بر این باور است که نتیجه تصمیم وی در زمینه کار کردن کارمندانش از راه دور به ذخیره بیش از 1 میلیون دلاری در هزینه ها منجر گردیده که با ایجاد کسب و کار افزوده متشکل از یک شبکه نیروی انسانی مفیدتر تکمیل شده است.

یکی از مزایای جانبی این امر چنین است که افرادیکه پیشتر تحت فشار شدید کار در اتاق های در بسته بودند، امروزه می توانند مستقیماً با مشتری ارتباط برقرار کنند و فرصت اثبات قابلیت ها و ارزش های خود را در اختیار داشته باشند و Sinclair اعتقاد دارد که این امر به شادابی بیشتر کارمندان منجر خواهد شد. وی همچنین می افزاید: “حقوق اکثر کارمندان ما در مقایسه با دو سال پیش به دو برابر افزایش یافته است، زیرا لیاقت و شایستگی خود را اثبات نموده اند”.

منبع: خبرنامه مدیران ایران

[/level-member]

By  
او می‏تواند به عنوان یک مشاور در زمینه بازاریابی و تجارت الکترونیک، به مدیران صنایع مختلف جهت بهره برداری از اینترنت، نقش مفیدی داشته باشد. همچنین به عنوان یک مدرس علاقمند، قادر به مدیریت دوره های آموزشی جذاب و مفید است. وی توانائی لازم جهت مدیریت پروژه‌های مختلف اینترنتی، از طراحی وب سایت‏های معمولی تا راه اندازی پروژه های تجارت الکترونیک را دارا است.


13 Responses

 1. بسیار عالی بود
  لطفا باز هم مطالب این چنینی بگذارید
  ممنون

 2. با سلام حضور شما و تبریک برای سایت مفید و خاصی که دارید؛ من هم اعتقادم همین بود و با توجه به تخصصم که طراحی گرافیک و چاپ هست سعی در جذب کار از طریق سایت و انجام و مدیریت آن در دفتر کارم کردم ولی به این دلیل که من منشی و کارمند ندارم بیشتر مشتریان بعد از حضور در دفترم از ادامه کار منصرف می شوند و اطمینان نمی کنند در موارد مراجعه و ویزیت حضوری که اصلا اطمینان نمی کنند پای قراردادی را امضا کنند و پیش پرداخت بدهند در حالیکه مکان مجری و هویت فیزیکی او برایشان نامعلوم است. ممنون می شوم پاسخ و راهکار شما را بدان چون برایم مهم است.

  • شاید بازار هدف را درست انتخاب نکرده اید. مثلا شرکت ها و سازمان های دولتی حتما با یک فرد کار نمی کنند و ترجیح می دهند با یک شرکت و طی یک قرارداد رسمی کار کنند. شما باید ببینید که چه نوع مشتری ها و مخاطبینی ممکن هست به این موضوع که شما منشی ندارید، اهمیت ندهند و بیشتر خلاقیت و قدرت اجرای پروژه شما برایشان مهم باشد.

   • با سپاس از توجه و پاسخ شما؛
    مشکل اینجاست که کسب و کار اینترنتی هنوز برای مشتریان بخصوص مشتریان بخش “خدمات” اطمینان بخش نیست و نگاه منفی به آن دارند. من به عنوان طراح و ارائه کننده خدمات چاپ با چاپخانه ها و دیگر مجریان به صورت غیر حضوری کار می کنم (وجه سفارش را پرداخت می کنم و سفارشم را تحویل می گیریم) ولی مشتری خودم نخستین سوالش در تماس تلفنی آدرس دفتر است و با وجود وب سایتی کامل از نظر ارائه لیست قیمت ، مباحث توجیهی و مشاوره‌ای و نمونه های کاری متعدد باز هم اسرار دارند که حضوری مراجعه کنند حتی برای یک کار کوچک.
    بازار هدف من هم از کاسب محلی تا شرکت های تجاری و صنعتی متوسط هست که از طریق آگهی مطبوعاتی و اینترنتی، پخش تراکت‌های محلی و انتشار پیامک سعی در معرفی خود به آن‌ها کردم.

    • موضوع بسیار جالبی است. اینکه فعالیت های خود را به سمت آنلاین پیش برده اید جای تمجید دارد.
     وب سایت شما هم خوب هست و جذابیت کافی دارد. البته منوهای سایت خیلی شلوغ و متعدد هست و میشه ساده تر کرد.
     در مورد مشتری هایی که هنوز مقاومت می کنند، پیشنهاد من این هست که برای اولین بار که به دفتر کار شما مراجعه می کنند، موضوع وب سایت را اعلام کنید به آنها و گشتی در وب سایت بزنید و به آنها نشان دهید. بعد به آنها اعلام کنید اگر سفارش بعدی خود را فقط از طریق وب سایت انجام دهند و همه پیگیری ها از طریق ایمیل انجام بشه، درصدی تخفیف به آنها خواهید داد.
     همیشه از مشوق ها استفاده کنید و معجزه را ببینید.

     موفق باشید.

 3. یک نکته دیگه، چند وقت پیش با دوستی که مشاور بازرگانی و از طریق سایتم با من آشنا شده بود صحبت می‌کردم، او اظهار کرد از اینکه متوجه شده پشت یک سایت بزرگ و کامل یک شخص به جای یک شرکت وجود دارد، شوکه شده و این برداشت برای مشتری مسئله ساز خواهد بود.

  • فضای کسب و کار آنلاین از این نوع موارد زیاد دارد. نباید شوکه شوید.
   برای مشتری ها، دریافت خدمات خوب و پشتیبانی با کیفیت، کافی است. تعداد پرسنل یک شرکت یا یک وب سایت عامل مهمی نیست. مگر اینکه این وب سایت عمدا برای گول زدن مردم طراحی شده باشد که موضوع این بحث کاملا متفاوت خواهد بود.

 4. مهران .علاف گفت:

  سلام
  ضمن تشکر از مطلبتان اگر ممکن هست بفرمایید چه نوع مشاغل را میتوان بدون داشتن دفتر به راه انداخت و با ذکر مثالی موضوع را ملموس تر بیان فرمایید

  • مثال های زیادی می توان زد. همه انواع خدمات مشاوره ای، خدمات حسابداری و مالی، خدمات آموزش آنلاین، فروش محصولات دیجیتالی مثل کتاب الکترونیکی و غیره.
   شما در این مورد چقدر خودتان فکر کردید؟ آیا می تونید شما هم چند کسب و کار را که نیاز زیادی به دفتر کار فیزیکی ندارند لیست کنید؟

 5. جناب بشاش سپاس از پاسخ‌ شما و آموزه‌های مفیدی که دارید.
  من سال 83 نخستین وب سایت راهنمای تهیه “هدایای تبلیغاتی” را با نام “ایران هدایا”طراحی و راه‌اندازی کردم که در آن سال واقعا کامل و مفید بود ولی از یک طرف به دلیل عدم وجود بسترهای پرداخت آنلاین؛ آشنا نبودن عموم مشتریان با امکانات خرید یا جستجوی نیاز های خود در وب و از طرف دیگر عدم توانایی من در تامین منابع مالی جهت تبلیغ و معرفی سایت با شکست مواجه شد. ایده‌ای که بعد ها توسط آقای پیام پروین در قالب سایت “الوگیفت” به بار نشست.
  ولی با گذشت زمان و فراگیر شدن استفاده کاری از وب در ایران دیگر قبول اینکه مشتری در گام اول حتی برای اطلاع از یک قیمت، صحبت رو در رو را به استفاده از وب ترجیح می‌دهد، کمی مشکل است.

 6. محمد عشقی گفت:

  سلام استاد
  عالی بود بسیارممنون ازمطالب خوبتون “

 7. sami گفت:

  سلام
  شرایط عضویت در وبسایت شما چیه؟
  چراموقع ثبت نام invitation code می خواد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره نویسنده

is a digital marketing specialist, blogger, and Wordpress engineer from Toronto, Canada. Email: mahmood.

کتابخانه

کلیک کنید و عضو کانال شوید

Mahmood Bashash Telegram Channel کانال تلگرام محمود بشاش
آیا می خواهید بدانید مشکلات وب سایت شما چیست؟
و با رفع آنها، وضعیت وب سایت و درآمد شما بهبود یابد؟
در دوره آموزش رایگان ده روزه من شرکت کنید
تصمیم درستی گرفتید!
برایتان آرزوی موفقیت دارم
خروج
کتابچه رایگان مخصوص شرکت های متوسط و کوچک
استراتژی بازاریابی دیجیتالی

با دریافت این کتابچه رایگان و مختصر، شما قادر خواهید بود تا ایده های جالبی در مورد ساختار اصلی فکری یک استراتژی بازاریابی دیجیتالی کسب کنید و تا میزان زیادی، طراحی و پایه های اصلی بازاریابی دیجیتالی کسب و کار خود را ایجاد کنید.
آیا مایل به دریافت این فایل هستید؟

فرم زیر را تکمیل و ارسال کنید تا فایل برای شما ارسال شود
درخواست شما ثبت شد
فایل مورد نظر برای شما ارسال خواهد شد