ترافیک سایت

آگاهی از ترافیک وب

30 اکتبر , 2010  

مطالعات اخیر نشان می دهد که میزان 30 درصد از مخاطبین سایتهای تجارت الکترونیکی بخش خرید (Shopping Cart) را بصورت نا تمام رها می کنند . از طریق تحلیل های وب می توان سرنخهای این درصد بالا را به دست آورد. امروزه در جو دشوار کاری ، شرکتهایی که کالاهای خود را روی خط به فروش می رسانند خود را در رقابتی برای هرچه تاثیرگذارتر کردن وب سایت هایشان می یابند و در راستای این هدف ، برای انجام اقدامات روبه رشد، از تحلیل های وب استفاده می کنند (نوعی فناوری که الگوهای استفاده از سایت را کنترل و گزارش می دهد) این کار موجب می شود به درک بهتری از اینکه چگونه مشتریان اطلاعات مورد نظرشان را می یابند و محصولات را خریداری می کنند برسند. شرکتها می توانند از گردآوری چنین تحلیل هایی در بهبود بخشیدن سایتهایشان برای افزایش وفاداری مشتریان و هرچه بیشتر کردن فروش استفاده کنند. تمام این روند به یک عملیات بحرانی برای چگونگی عملکرد خرده فروشان تبدیل شده است .

اما شما با این اطلاعات چه می کنید؟ آنها تلاش می کنند دریابند چه کاری را از چه طریقی باید انجام دهند و این کار چه سودی برایشان خواهد داشت.

بررسی کردن ترافیک

یکی از راههای این کار می تواند استفاده از پرونده لاگ های وب سایت برای تعقیب مشتریان احتمالی در حالی که روی خط هستند باشد . از طریق چنین پرونده هایی آنها می توانند مشخص کنند که مشتریان چه صفحاتی را به چه ترتیبی دیده اند و سرانجام کجا به جستجوهایشان خاتمه داده اند.

در نظر گرفتن اینکه بازدیدکنندگان چه مسیری را در وب سایت درپیش گرفته اند به دارندگان وب سایت کمک می کند استراتژی انتخاب کنند که افراد را ترغیب کند برای رسیدن به منظورشان، مسیر خاصی را مورد بازدید قرار دهند.

تغییر دادن نتایج

ترک بخش خرید یکی از عمده ترین دردسرهای دارندگان وب سایت است. مطالعات اخیر نشان داده است حدودا 30 درصد از بازدیدکنندگان سایتهای تجارت وب، بخش خرید را نا تمام رها می کنند. از طریق تحلیل های وب، دارندگان سایت سر نخهایی از دلایل این درصد بالا بدست می آورند. یک مشکل این است که وب سایتها گیج کننده هستند شاید هم به این دلیل باشد که افراد ترجیح می دهند بتوانند در مورد جزئیات مورد نظرشان با شخصی صحبت کنند و بعلت عدم وجود این امکان، به کل دست می کشند و رها می کنند.

ممکن است قیمت نیز یکی از موانع باشد. خصوصا اگر شرکتی متوجه نشود مخاطبینش تا پیش از دیدن قیمت، محصولات را می پسندند یا نه. باید اقدامات گسترده تری در مورد سود خرید انجام گیرد تا قیمت را در ذهن مشتری موجه تر و ارزشمند تر سازد یا شاید هم نیاز باشد به کل قیمتها تغییر کنند.

اصول و مبانی مهم

بررسی های ترافیک وب اطلاعات دیگری نیز در اختیار دارندگان وب قرار می دهد. برای مثال : آگاهی از اینکه خریداران بالقوه چگونه سایت را پیدا کرده اند. آیا از طریق موتورهای جستجوگر یا از طریق سایتهای دیگر که هنگامی که افراد روی آن سایتها هستند به سایتهای دیگر متصلشان می کنند . این مطالب هنگامی که یک شرکت تصمیم به بازاریابی می گیرد و یا قصد دارد همکاران بالقوه خود را بیابد بسیار اهمیت دارند.

همچنین اگر سایت حجم زیادی عبور و مرور جهانی داشته باشد، دارنده سایت می تواند تصمیم بگیرد که آیا ارائه سایتش به زبانهای مختلف سودمند خواهد بود یا خیر؟ همچنین می تواند سایت اختصاصی برای کشورها باز کند تا میزان فروش بالاتر رود. همین طور اگر شرکتی ببیند هجوم نا خواسته ای از بازدید کنندگان جهانی به سایتش سرازیر شده است ممکن است به این نتیجه برسد که هزینه بازاریابی و تبلیغاتش را در راه اشتباهی صرف کرده است.

تنها ترافیک کافی نیست

آگاهی از اینکه مشتریان روی وب سایت حقیقتا در جستجوی چه هستند تحقیقات و مطالعاتی بسیار وسیع تر از پرونده های لاگ های ترافیک وب را می طلبد.

یک پارامتر که در این کار اهمیت دارد این است که در نظر گرفته شود چگونه می توان حجم بازدید های زیاد را از نظر فناوری موجود، کنترل کرد.

همچنین یک اقدام مهم این است که دورنمای رقابتی وسیع تری باید بررسی شود و اینکه از امکانات دنیای واقعی در تجارت روی خط استفاده کنیم، مثل یک دور رانندگی آزمایشی با ماشین یا یک سفر به یک محل توریستی.

منظور از تحلیل وب، در نهایت برای تحلیل تجارت و تحلیل مشتری است. تحلیل های ترافیک وب ما را در درک اینکه مشخصا در بخش اندرکنشی (Interactive) روابط چه اتفاقی می افتد و چه می گذرد، یاری می دهند و این خود بخشی دیگر از یک پازل بزرگتر است.

By  -    
او می‏تواند به عنوان یک مشاور در زمینه بازاریابی و تجارت الکترونیک، به مدیران صنایع مختلف جهت بهره برداری از اینترنت، نقش مفیدی داشته باشد. همچنین به عنوان یک مدرس علاقمند، قادر به مدیریت دوره های آموزشی جذاب و مفید است. وی توانائی لازم جهت مدیریت پروژه‌های مختلف اینترنتی، از طراحی وب سایت‏های معمولی تا راه اندازی پروژه های تجارت الکترونیک را دارا است.


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره نویسنده

is a digital marketing specialist, blogger, and Wordpress engineer from Toronto, Canada. Email: mahmood.

کتابخانه

کلیک کنید و عضو کانال شوید

Mahmood Bashash Telegram Channel کانال تلگرام محمود بشاش
آیا می خواهید بدانید مشکلات وب سایت شما چیست؟
و با رفع آنها، وضعیت وب سایت و درآمد شما بهبود یابد؟
در دوره آموزش رایگان ده روزه من شرکت کنید
تصمیم درستی گرفتید!
برایتان آرزوی موفقیت دارم
خروج
کتابچه رایگان مخصوص شرکت های متوسط و کوچک
استراتژی بازاریابی دیجیتالی

با دریافت این کتابچه رایگان و مختصر، شما قادر خواهید بود تا ایده های جالبی در مورد ساختار اصلی فکری یک استراتژی بازاریابی دیجیتالی کسب کنید و تا میزان زیادی، طراحی و پایه های اصلی بازاریابی دیجیتالی کسب و کار خود را ایجاد کنید.
آیا مایل به دریافت این فایل هستید؟

فرم زیر را تکمیل و ارسال کنید تا فایل برای شما ارسال شود
درخواست شما ثبت شد
فایل مورد نظر برای شما ارسال خواهد شد