نیازمندی های سایت

میزبان خوب كیست و شرایطش چیست؟

27 اکتبر , 2010  

از زمانی كه اینترنت و سایتهای وب به جمع خانواده بزرگ علوم كامپیوتر پیوستند، میزبانی وب مفهوم پیدا كرد. هر وب سایت فضایی را روی یكی از سرورها در شبكه اینترنت نیاز دارد كه محتویات سایت روی آن سرور قرار گیرد. شركتهایی كه این خدمات را ارائه می دهند شركتهای “میزبان وب”(1) نام دارند. در ظاهر تمام این شركتها خدمات مشابهی ارائه می دهند،‌اجاره دادن فضایی معین برای اینكه شخص یا شركت صفحات سایت خود را برای مدت معینی بر روی سرورهای آن شركت قرار دهد. اما این كل ماجرا نیست، دهها پارامتر در نوع سرویس دهی این شركتها دخیل هستند كه بی توجهی به هر یك از این پارامترها و توجه به شعارهای بی پایه و قیمتهای بسیار پایین برخی از شركتها ضررهای جبران ناپذیری را به اشخاص و وب سایتهای آنها می رساند. در این مقاله سعی بر آن شده كه مهمترین پارامترها را معرفی كرده و به توضیح مختصری از هریك بسنده نماییم. ذكر این نكته ضروری است كه از میان تمامی موارد ذیل دو اصل كلی مهمترین نقش را در انتخاب شركت مناسب دارند كه هیچ یك به تنهایی قادر به راضی كردن مشتری نخواهد بود:‌ كیفیت سرویس و پشتیبانی مشتری.

قابلیت اطمینان

هنگام انتخاب شركت میزبان،‌ باید به سرعت، سخت افزار، نرم افزار و تنوع ارتباطات اینترنت آن شركت توجه داشت. قابلیت اطمینان یك سرور، یعنی زمان بالا بودن سرور و بالطبع سایت شما بیشتر از زمان پایین بودن آن باشد.

 کاربر عزیز، دسترسی به ادامه مطلب فقط برای اعضاء وب سایت مقدور می باشد.
جهت ورود به وب سایت و دسترسی به ادامه مطلب، لطفا با کلیک این جا، وارد حساب کاربری خود شوید.
چنانچه هنوز در وب سایت عضو نشده اید، می توانید در این جا، یک حساب کاربری برای خود ایجاد نمایید.
در صورتی که قبلا عضو وب سایت بوده اید ولی مشکل دسترسی به مطالب را دارید، لطفا وارد این صفحه شوید و نوع دسترسی خود را به روز رسانی فرمایید.

سؤال مهم:تركیب سخت افزاری سرورهای شما چیست؟

زمان بالا بودن سرور

داشتن تنوع ارتباطهای اینترنتی در شركتهای میزبان(محل استقرار سرورها) نكته مهمی است كه باید حتما مد نظر داشت. هر چه تعداد ارتباطهای اینترنی بیشتر باشد، اندازه و سرعت سرورها بیشتر بوده و در نتیجه با قطع شدن احتمالی یك ارتباط اینترنتی، سرور و سایت شما همچنان ارتباط خود با اینترنت را برقرار می بیند و بالا خواهد بود. (این پارامتر برای شركتهای ایرانی كه اكثر قریب به اتفاق آنها سرورهایشا ن در خارج از ایران است برای محل استقرار سرورها مصداق دارد.) شركتهایی در كشورهای پیشرفته آمریكایی و اروپایی وجود دارند كه بصورت تخصصی فعالیتشان تامین اماكنی است كه ویژگیهای لازم برای استقرار سرورهای میزبان را داشته باشد كه اصطلاحا مراكز داده (2) نامید می شوند.

سؤال مهم: سرور شما در كدام مركز داده قرار دارد؟

پهنای باند سرور

پهنای باند سرور یكی از پارامترهایی است كه در میزان قابل دسترس بودن سایت شما تاثیر بسزایی دارد. بسیاری از شركتها برای اینكه از پهنای باندی كه در اختیار دارند بتوانند بدرستی استفاده كنند،‌مشتریهای خود را محدود به استفاده از پهنای باند معینی در ماه می كنند. برخی شركتها نیز ادعا می كنند كه پهنای باند نامحدودی دارند كه این قضیه تا حد زیادی غیر واقعی است زیرا هیچ شركتی نمی تواند پهنای باند نامحدودی بصورت رایگان در اختیار شما قرار دهد،‌ ولی ذكر این نكته ضروری است كه برخی از شركتها از پهنای باند قابل توسعه(3) استفاده می كنند كه این سرویس حداقل این مزیت را دارد كه فعالیت سرور هیچگاه متوقف نمی شود و در ازای پرداخت مبلغ بیشتر پهنای باند بیشتر در اختیار شركت میزبان قرار می گیرد.

سؤال مهم:از چه میزان پهنای باندی در ماه می توانم استفاده كنم؟

حفاظت در برابر قطعی برق

حفاظت در برابر قطعی برق نیز پارامتر مهمی است كه باید حتما آنرا در نظر داشت، هر چند كه در خارج از ایران و خصوصا در مراكز داده در كشورهای آمریكایی و اروپایی امكان قطعی برق كمتر از 5% است ولی وجود باتری یا ژنراتور برای در دسترس بودن دائم سایت شما حائز اهمیت می باشد.

سؤال مهم:آیا سرورهای شما به UPS مجهز هستند؟

حفاظت در برابر بلایای طبیعی

وقوع بلایای طبیعی هیچوقت قابل پیش بینی نیست و حتی شاید برای یك شخص فنی این فاكتور خیلی مهم نباشد ولی برای صاحب یك سایت مهم تجاری باید این مساله مهم باشد كه محل نگهداری سرورها چه وضعیتی دارد. مسلما مراكز داده،‌با توجه به تخصصشان در اینگونه امور، در هنگام ساخت محلهای نگهداری سرورها به این مسائل توجه كافی دارند.

سؤال مهم:سرورها در چه محلی نگهداری می شوند؟

خدمات پشتیبانی

ارائه خدمات پشتیبانی بصورت 24 ساعت یك شعار غیر واقعی است،‌ مگر اینكه افراد پاسخگو به مشكلات (حتی در ساعت 4 صبح) افراد حرفه ای در علم كامپیوتر باشند. نكته مهم در پشتیبانی مشتریان این است كه وی هنگام برقراری ارتباط با مسئولین پشتیبانی اطمینان داشته باشد كه به وی و مشكلاتش توجه و اهمیت داده می شود. این پارامتر را نباید كم اهمیت قلمداد كرد. مهمترین اصل در انتخاب شركت میزبان مناسب، نحوه پشتیبانی آن شركت از شما و سایت شماست. برای حصول به این اطمینان می توانید از سایر مشتریان این شركت در مورد نحوه پشتیبانی شركت مشورت بگیرید. حتی می توانید از مسئولین شركت بخواهید كه آدرس چند مشتری را به شما بدهند تا بدین ترتیب میزان صداقت شركت با مشتری را نیز بیابید. همچنین داشتن یك وب سایت تخصصی و حرفه ای امتیاز مهمی برای شركتهای میزبان به حساب می آید.

سؤال مهم:آیا می توانم در مورد خدمات پشتیبانی شما از سایر مشتریان شما مشورت بگیرم ؟

زمان پاسخگویی

بسیاری از شركتهای میزبان،‌ علاوه بر خدمات پشتیبانی تلفنی بصورت الكترونیكی نیز خدمات پشتیبانی ارائه می دهند كه در صورتی كه این نوع پشتیبانی بصورت صحیح و بموقع انجام شود روش بسیار مناسبی برای حل مشكلات مشتریان می باشد. برای امتحان می توانید یك نامه الكترونیكی به مسئولین فنی شركت بفرستید یا از طریق وب سایت آن شركت یك نامه به بخش پشتیبانی بفرستید،‌ اگر زمان پاسخگویی به نامه شما كمتر از 2 ساعت بود این شركت را در بالای لیست خود قرار دهید.

سؤال مهم:نحوه پاسخگویی به مشكلات مشتری در روزهای تعطیل به چه ترتیب خواهد بود؟

تنوع خدمات

تنوع خدمات یك شركت، پارامتری است كه برای مشتری اهمیت دارد. هر چه خدماتی كه شركت میزبان ارائه دهد متنوع تر و كامل تر باشد، مشتری در انتخاب سرویس خود راحتتر تصمیم می گیرد. قیمت مناسب سرویسها نیز می تواند قابل ذكر باشد.

سؤال مهم:آیا امكان تغییر سرویس خود را در هر زمان از سال خواهم داشت؟

میزان امنیت سرور

امن بودن سرورها از نظر مشتری بسیار مهم است. تنظیمات سرورها، وجود سرورهای مجزای مخصوص هر سرویس،‌ وجود دیواره های آتش، وجود نرم افزارهای ضد ویروس، سیاستهای مقابله با خرابكاران و مدت زمان عكس العمل پس از حملات احتمالی خرابكاران، پارامترهایی است كه باید به آنها توجه داشت. این نكته را هم در نظر داشته باشید كه هیچگاه سراغ شركتی كه ادعا می كند هیچوقت مورد حمله قرار نخواهد گرفت نروید چون یا با شما صادق نیستند و یا اصلا هیچ تخصصی در زمینه فعالیتی كه می كنند ندارند.

سؤال مهم:آیا در سرورهای خود از سرور Firewall استفاده می شود؟

حال می توانید با دانش بیشتر نسبت به کیفیت خدمات شرکتها، شرکت مورد نظر خود را بیابید.

(1) Web Hosting companies

(2) Data Center

(3) Burst mode band width

By  -    
او می‏تواند به عنوان یک مشاور در زمینه بازاریابی و تجارت الکترونیک، به مدیران صنایع مختلف جهت بهره برداری از اینترنت، نقش مفیدی داشته باشد. همچنین به عنوان یک مدرس علاقمند، قادر به مدیریت دوره های آموزشی جذاب و مفید است. وی توانائی لازم جهت مدیریت پروژه‌های مختلف اینترنتی، از طراحی وب سایت‏های معمولی تا راه اندازی پروژه های تجارت الکترونیک را دارا است.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره نویسنده

is a personal technology columnist at goVisible, Dubai, author and founder of goVisible, a widely-read tech and how-to blog. Email: mahmood.

کتابخانه

کلیک کنید و عضو کانال شوید

Mahmood Bashash Telegram Channel کانال تلگرام محمود بشاش
آیا می خواهید بدانید مشکلات وب سایت شما چیست؟
و با رفع آنها، وضعیت وب سایت و درآمد شما بهبود یابد؟
در دوره آموزش رایگان ده روزه من شرکت کنید
تصمیم درستی گرفتید!
برایتان آرزوی موفقیت دارم
خروج
کتابچه رایگان مخصوص شرکت های متوسط و کوچک
استراتژی بازاریابی دیجیتالی

با دریافت این کتابچه رایگان و مختصر، شما قادر خواهید بود تا ایده های جالبی در مورد ساختار اصلی فکری یک استراتژی بازاریابی دیجیتالی کسب کنید و تا میزان زیادی، طراحی و پایه های اصلی بازاریابی دیجیتالی کسب و کار خود را ایجاد کنید.
آیا مایل به دریافت این فایل هستید؟

فرم زیر را تکمیل و ارسال کنید تا فایل برای شما ارسال شود
درخواست شما ثبت شد
فایل مورد نظر برای شما ارسال خواهد شد