ترس از موضوعات و مفاهیم جدیدی که قبلا از آنها خبر نداشته ایم، خیلی عادی است و تقریبا همه انسان ها از روبرو شدن با چیزهای جدید می ترسند. این ترس به دلیل عدم آشنایی با موضوع است و اینکه نمی دانیم پس از مواجهه با چیزی که برای اولین بار با آن برخورد می کنیم چه باید کنیم و چه نوع عکس العملی انجام دهیم.

نمی توانم بگویم آیا این ترس بد است یا خوب ولی این را می دانم که این یک ترس عادی است که در ذات همه موجودات نهفته است و من هم نمی خواهم آن را نقد و بررسی کنم.

در کسب و کار هم دقیقا به همین شکل است. وقتی مفهوم جدید در کسب و کار مطرح می شود، اولین عکس العمل انسان ها این است که سعی کنند تا آن مفهوم را خوب بشناسند و با آن آشنا شوند تا ترس آنها بریزد و بعد بتوانند در استفاده از آن در کسب و کار خود تصمیم بگیرند.

امروزه به دلیل رشد سریع فناوری های مرتبط با اینترنت و فضای آنلاین، شاید ما حتی هر روز با این نوع مفاهیم جدید برخورد می کنیم و این موضع باعث شده تا نوعی استرس در صاحبان کسب و کارها وجود داشته باشد و همیشه فکر کنند که نکند این امکانات و ابزار جدید برای کسب و کار آنها مفید باشد و رقیب آنها زودتر با آن آشنا شود و از آن بهره ببرد.

یکی از این موضوعات جدید که ما هر روز با آن برخورد داریم و روزی نیست که در مجله ها و روزنامه ها و حتی رادیو و تلویزیون از آن صحبت نشود، دیجیتال مارکتینگ نام دارد. موضوعی که بحث داغ محافل فناوری و کسب و کار است و همه در مورد آن صحبت می کنند.

احتمالا شما جزو آن دسته از افراد باشید که دیجیتال مارگتینگ زیاد به گوشتان می خورد و هیچ وقت هم کسی دقیق و کامل به شما توضیح نمی دهد که بالاخره این دیجیتال مارکتینگ چه معنایی دارد و شامل چه مولفه هایی است و چطور می توان در رونق کسب و کار از آن استفاده کرد. به همین دلیل شما هم با نوعی ترس و شک به آن نگاه می کنید.

نکران نباشید، من هم تا همین چند وقت پیش دقیقا در همین شرایط شما بودم ولی وقتی با دقت بیشتری به موضوع دیجیتال مارکتینگ و مولفه های آن پرداختم و مطالعاتی در این زمینه انجام دادم متوجه شدم که در اشتباه بودم و موضوع دیجیتال مارکتینگ آنقدرها هم موضوع جدید و ترسناکی نیست.

من در این پادکست قصد ندارم به شما تمامی جزییات دیجیتال مارکتینگ را آموزش دهم ولی به پایه های اصلی تشکیل دهنده آن اشاره می کنم که با دانستن آنها، دید بسیار جدید و جالبی نسبت به دیجیتال مارکتینگ بدست خواهید آورد.

امیدوارم این پادکست برای شما مفید باشد.