با بررسی انواع کسب و کارها در فضای آنلاین و سوال هایی که صاحبان وب سایت ها از من می پرسند، کاملا مشخص است که یکی از نقاط درد موجود در این صنعت، کشمکش و مبارزه بین کیفیت و کمیت محتوا است. به نظر می رسد که ما به منظور دیده شدن، کاملا و به درستی احساس کرده ایم که نیاز به تولید و انتشار محتوا در نوبت های بیشتری داریم. با این وجود ما کمبود منابع و محدودیت زمانی را هم احساس می کنیم. تولید محتوای با کیفیت، کاری زمان بر است و نیاز به حوصله، خلاقیت و تمرکز زیادی می باشد و لذا، کاری هزینه بر هم می باشد.

با در نظر گرفتن این کشمکش، تعجبی ندارد که شما به عنوان صاحب یک کسب و کار در فضای آنلاین، با دقت و علاقه در حال خواندن این مقاله هستید.

من این مطلب را با اطمینان دادن به شما در این رابطه آغاز می کنم که شما می توانید با برنامه ریزی صحیح، قادر به ایجاد کمیت و کیفیت در محتوای خودتان باشید. من سه روش را برای کسب کارایی بالاتر به منظور افزایش حجم محتوا و کیفیت بهتر محتوا، مطرح می کنم.

Content-Galaxy

1- محتوا تولید کنید: در ابعاد بزرگ آغاز کنید، تقسیم کنید و پیش بروید

بهترین راه برای استفاده مجدد از محتوای موجود، شروع کار با یک منبع بزرگ محتوایی و سپس شکل دهی و تولید منابع کوچکتر می باشد. من منبع بزرگ یا چندین منبع کوچکتر محتوایی را به عنوان یک کهکشان محتوا توصیف می کنم. یک کهکشان محتوا بجای تشکیل یک هسته ثابت، حرکت می کند، تکامل پیدا می کند و از داخل با بخش های دیگر ارتباط برقرار می کند.

کهکشان محتوا شامل موارد زیر می شود:

  • خورشید: این همان منبع بزرگی است که بقیه محتوا به دور آن در حال گردش می باشند (چیزی شبیه به یک راهنمای آموزشی خیلی عالی یا کتاب الکترونیک جامع و مفید)
  • سیاره ها: منابع متوسط و در عین حال اساسی که با خورشید در ارتباط هستند مانند کتاب های الکترونیک کوچکتر یا اسلایدهای پاورپوینت در شبکه های اجتماعی مثل net.
  • ستاره ها: اقلام پشتیبانی کننده کوچک که تعداد بسیار زیادی می توانند باشند. این اقلام می توانند بخش های دوباره هدف گذاری شده ماه، سیاره ها و یا ستارگان باشند (مانند وبلاگ ها، پست های منتشر شده در شبکه های اجتماعی و اینفوگرافیک ها)

ابتدا باید خورشید را تشکیل دهید و سپس از کنار آن بخش های پشتیبانی کننده کوچکتر را به منظور اطمینان از هماهنگی و یکسان بودن تمامی عناصر از لحاظ احساس و تاثیر و صدا در نظر بگیرید. بخش های حمایتی همگی به یکدیگر مرتبط می شوند، اما تمامی مسیرها به خورشید باز می گردند.

مثلا یک کهکشان به بیش از 500 قطعه مختلف خرد می شود و قیف محتوا را برای مدت بیشتر از 18 ماه پر می کند. حجم و دوره عمر محتوا بر اساس اندازه خورشید اولیه متفاوت است.

2- جزئیات را بر اساس مشخصات مخاطب، شخصی سازی کنید

شخصی سازی محتوا برای گروه خاصی از مخاطبین احتمال تاثیر گذاری محتوا و تعامل و برقراری ارتباط بیننده با آن را بیشتر می کند. در این رابطه با دو روشی که از طریق آن قادر به هدف گذاری مجدد محتوا برای گروه خاصی از مخاطبین هستید آشنا شوید:

محتوا را در طی مسیر خرید، ارائه دهید: مسیرهای تغذیه می توانند با بخش هایی از این کهکشان که تحت عنوان ماه شناخته شده اند شروع شوند (محتوایی سبک که در ابتدای قیف محتوای شما قرار می گیرند) و سپس با استفاده از بخش هایی از محتوا که پیوسته عمیق تر می شوند وارد قیف محتوا شوید تا در نهایت به منبع خورشید دست پیدا کنید که عموما در انتهای قیف قرار دارد.

محتوای متناسب با صنعت: صنایع مهم را به منظور هدف قراردادن مشخص کنید و بخش های مشخصی از محتوا را برای هر یک از آنها تهیه کنید. اگر یک اینفوگرافیک یا یک کتاب الکترونیک در اختیار دارید، فقط کافی است اقدام به بازنویسی یک بخش از آن کنید تا مطلبی با جزئیات مورد نیاز و بصورت شخصی سازی شده برای آن صنعت، تولید شود. این کار موجب ارتباط بیشتر صنعت مورد نظر با آن بخش از محتوا می شود، اما شما نیازی به تولید محتوایی جدید برای هر بخش از آن صنعت ندارید.

3- محتوای “قدیمی” را مجددا احیا و استفاده کنید

محتوا زمانی که دارای شرایط زیر باشد به عنوان محتوای “قدیمی” در نظر گرفته می شود:

  • تاریخ گذشته – محتوایی که تاریخ تولید آن به سه سال قبل باز می گردد و تقریبا با لحن کنونی برند شما هماهنگ نیست و یا مواردی از این دست.
  • تکراری – مطلب و موضوعی که بیش از 100 بار تاکنون در مورد آن نوشته اید.
  • گم شده – محتوایی که هیچ لینکی به آن بر روی سایت شما وجود ندارد یا بر روی صفحات خیلی قدیمی سایت شما واقع شده است.

باور کنید اگر مثلا یک سالی هست که در حال وبلاگ نویسی هستید، به راحتی می توانید تعداد زیادی محتوا که در یکی از سه طبقه بندی بالا قرار می گیرند را، در میان مطالب خود پیدا کنید.

هر چند که وقتی به محتوای قدیمی می رسیم، یک خانه تکانی کلی، کاملا وسوسه انگیز به نظر می آید ولی به اعتقاد من، بهترین کار، استفاده مجدد آن بخش از محتوا بجای پاک کردن آن است.

محتوای قدیمی همچنان می تواند از ارزش ویژه ای در موتورهای جستجو برخوردار باشد و سرمایه گذاری زیادی از لحاظ زمانی برای آن انجام شده است. بروز رسانی محتوا بجای پاک کردن کامل آن، صرفه جویی بسیار زیادی از لحاظ زمانی و ارزشی به همراه دارد.

چگونه محتوای قدیمی را بروز رسانی کرده و دوباره استفاده کنیم؟

  • آن را تبدیل به چیزی جدید کنید ­- شما می توانید آن مقاله قدیمی خود با عنوان “5 راه برای . . . ” یا آن گزارش کسل کننده خودتان را مجددا مورد استفاده قرار داده و آن را تبدیل به یک کتاب الکترونیک کنید. افزودن تصویر به آن و جذاب ساختن ظاهر عناوین فرعی می تواند زندگی جدیدی به محتوای شما بدهد و به این ترتیب، شما دیگر نیازی به اختراع مجدد چرخ و تولید محتوای جدید، ندارید.
  • فراخوان به عمل (Call To Action) را بروز رسانی کنید – نو کردن CTA های شما یکی از ساده ترین کارها برای تازه شدن دارایی شما و موفق ساختن آن در جذب مخاطبین جدید است. از آزمون A/B برای سنجش پیام های جدید CTA خود استفاده کنید تا بطور دقیق بتوانید مشخص کنید که کدام یک از آنها بهتر از دیگری نتیجه بخش می باشد. یک پیشنهاد جدید را امتحان کنید و ببینید آیا مخاطبین بیشتری به این طعمه جدید واکنش نشان می دهند؟
  • استراتژی لینک دادن خود را مورد بازبینی قرار دهید – داشتن نگاهی دیگر به چگونگی هدایت کاربران از یا به محتوای خودتان روشی فوق العاده برای نو کردن محتوا و ارتقاء نرخ تبدیل (Conversion Rate) می باشد. به اطلاعات آماری سایت خود نگاهی داشته باشید و نرخ انصراف (Bounce Rate) و مسیرهای حرکت مخاطب خود را زیر نظر بگیرید تا متوجه شوید که آیا کاربران با لینک ها ارتباط برقرار می کنند یا نه؟

تولید محتوایی که نظم و قاعده مشخصی داشته باشد و نو کردن بخش های محتوای قدیمی، روشی فوق العاده مناسب برای بهینه سازی و به نتیجه رسیدن تلاش ها، و حل مشکل کیفیت در برابر کمیت محتوا می باشد.