شما به عنوان صاحب یک کسب و کار باید همیشه آمادگی شنیدن پیام ها و نظرات و انتقادهای مخاطبین و مشتری های خود را داشته باشید.

از زمانی که تلگرام امکان ایجاد کانال را معرفی کرد این خطر که کسب و کارها با ساختن کانال ها، به ارتباط یک طرفه با مخاطبین خود عادت کنند افزایش یافت. نگرانی من از این بود که آنها کم کم فراموش کنند که کسب و کاری موفق تر است که بیشتر از سخن گفتن، گوش دهد.

بسیاری از محصولات و خدمات خوب و مشتری پسند بر اساس نظرات و درخواست های واقعی مخاطبین آنها شکل گرفته تا در اتاق های دربسته طوفان فکری مدیران آن کسب و کارها.

پیشنهاد می کنم برای کسب و کار خود روش های گفتگوی دو طرفه با مخاطبین و مشتری های خود را انتخاب کنید. مثلا به جای کانال در تلگرام از گروه استفاده کنید. امکان کامنت و ثبت دیدگاه روی پست های وبلاگ خود را نبندید. در وب سایت خود امکان چت آنلاین طراحی کنید، از گروه های فیسبوک استفاده کنید. در لینکدین گروه بسازید.

خلاصه تا جایی که ممکن است از برقراری ارتباط یک سویه با مخاطب بپرهیزید و تا جایی که می توانید به آنها آزادی بدهید تا حرفشان را به شما بگویند. آنها در صحبت های خود اطلاعات ارزشمندی که برای برند شما بسیار مهم خواهد بود را به شما خواهند گفت.