احتمالا با این کلمات و ادبیات در بسیاری از صفحات اینستاگرام برخورد کرده اید. به جای اینکه در پروفایل افراد از ارزشی که فالو کردن صفحه آنها می تواند برای ما ایجاد کند صحبت شده باشد جملاتی حاکی از این ایده درج شده که ارتباط این صفحه با من فقط بر اساس فالو کردن آن صفحه شکل خواهد گرفت و قرار نیست بر اساس ردوبدل کردن ارزش ها باشد.

خیلی از صفحات دیگر هم که ممکن است این موضوع را به وضوح ننوشته باشند ولی در عمل دارای همین طرز فکر هستند و به محض اینکه آن صفحه را آنفالو کنی، او هم شما را آنفالو خواهد کرد!

مثال خودم را می زنم. یک صاحب کسب و کار که تازه وارد فضای دیجیتال شده است و فروشنده محصولات آرایشی است را مدت ها پیش فالو کرده ام. حالا با بررسی دوباره صفحه این کسب و کار می بینم که محصولات او برای من مناسب نیست و محتوایی که پست می شود برای من ارزش افزوده ای ندارد. کاری که می کنم در اینستاگرام او را آنفالو می کنم.

صفحه دیگری دارای صدها هزار دنبال کننده است و آخرین نمونه لباس های عروس را پست می کند و در میان پست ها هم انواع تبلیغات را منتشر می کند. من این صفحه را هم آنفالو می کنم.

صفحه سوم متعلق به یک متخصص در حوزه بازاریابی است ولی آخرین پست او ۳ ماه قبل بوده که تولد نوزادی در خانواده را به اشتراک گذاشته است. این صفحه را هم آنفالو می کنم.

منظور از این مطالب این است که هر کسی بنا به دلایل بسیار متفاوت ممکن است صفحات اینستاگرام شما را فالو کند و پس از مدتی هم بنا به دلایلی آنفالو کند. این موضوع دلیل نمی شود که آن صفحات هم فورا صفحه شما را آنفالو کنند. در واقع وقتی کسی صفحه شما را آنفالو می کند به این معنی نیست که صفحه شما و مطالب شما و خود شما خوب نیستید!
اگر صفحه شما مطالب آموزنده و ارزشمندی داشته باشد افراد نباید به دلیل قوانین نا نوشته قدیمی که میگفته «آنفالو = آنفالو» خود را از دسترسی به محتوای خوب شما محروم کنند.

از طرفی شما هم باید حسابی مراقب باشید. اگر محتوای صفحه شما آموزشی است و مخاطبین شما هم به دلیل محتوای ارزشمندی که پست می کنید صفحه اینستاگرام شما را فالو می کنند، دیگه لازم نیست تصویر خود و فرزندتان در استخری در زمان مسافرت تفریحی به مالزی را منتشر کنید. درسته که اون لحظه برای شما بسیار خاطره انگیز بوده است ولی برای مخاطب شما، دیدن آن تصویر عجیب خواهد بود.
یا اگر شما محصولات تولیدی خودتان را در صفحه اینستاگرام منتشر می کنید و مخاطبین شما برای دیدن محصولات جدید و خرید از شما به صفحه شما می آیند، نباید ناگهان در لا به لای آنها عکس دندان شیری فرزندتان لای دستمال کاغذی را منتشر کنید.🙈

البته این را هم فراموش نکنید که تلفیقی از مطالب آموزنده و مفید با مطالب شخصی تر، بسیار هم عالی است ولی این کار باید با دقت انجام شود و با حال و هوای حاکم بر صفحه آموزشی شما تفاوت خیلی فاحش نداشته باشد.
شاید لازم باشد شما دو صفحه داشته باشید، یکی برای مقاصد آموزشی و دیگری برای مقاصد شخصی.

عکس این موضوع هم هست. متخصصین و افراد سرشناس زیادی هم هستند که فقط یک صفحه شخصی در اینستاگرام دارند و فقط هم تصاویر شخصی خود و خانواده خود را منتشر می کنند و من و شما هم آن صفحات را فالو می کنیم چون برایمان جالب است.

پس قانون «فالو کنی بک میدم. آنفالو کنی آنفالو می کنم» نسخه منسوخ شده از نوع شکل گیری روابط در شبکه های اجتماعی مخصوصا اینستاگرام است که به نظر من جای بازنگری دارد.

در واقع من معتقدم که فالو کردن یک صفحه و یا آنفالو کردن صفحه ای دیگر باید بر اساس یک روند اورگانیک انجام شود نه بر اساس زور و تحدید. در این حالت ممکن است تعداد فالورهای شما محدود بماند و سرعت رشد کم شود ولی در عوض، شما فالورهایی خواهید داشت که به طور طبیعی و بر اساس علاقه، شما را فالو می کنند. این فالورها بسیار ارزشمند هستند. قدر آنها را بدانید.