decision making تصمیم گیری در کسب و کار

وبلاگ

سه راه آسان برای اینکه تصمیم های بهتری بگیرید

27 نوامبر , 2015  

مردم خیلی از تصمیم گرفتن نمی ترسند. ترس آنها از پشیمان شدن از تصمیم هایی است که می گیرند.

هدایت تصمیم گیری به سطوح پایین تر سلسله مراتب سازمانی می تواند یکی از ویژگی های مدیریت خوب باشد. اما به این یافته که در نتیجه یکی از مطالعات اخیر به دست آمده است توجه کنید: 53 درصد از افراد ترجیح می دهند به جای اینکه خودشان تصمیمی را اتخاذ کنند، شیر یا خط بیندازند یا تصمیم خود را به دست احتمال و تصادف بسپارند.

مقاله “شیر یا خط انداختن: نظریه و شواهد” که توسط سه محقق نوشته شده است، همچنین بیان می دارد که 28 درصد از موردهای مطالعاتی، اگر برای بار دوم مورد پرسش قرار می گرفتند، احتمال تغییر عقیده درباره یک نتیجه مطلوب اولیه را داشتند. نویسندگان این مقاله بیان می دارند که سنگینی مسئولیتی که با یک انتخاب باید پذیرفته شود، می تواند حقیقتاً بسیار زیاد باشد.

چنین یافته ای برای نویسندگان این مقاله، نشانگر قدرت احساس تأسف در مشکل به ظاهر رایج مسئولیت گریزی بود. آنها در این باره چنین نوشته اند:

توضیحی که می توانیم برای انتخاب احتمال و تصادف به جای تصمیم گیری توسط افراد بدهیم، ترس از افسوس خوردن به خاطر اتخاذ یک تصمیم نادرست می باشد. اگر انتخاب یک گزینه نامطلوب، به واسطه یک پیامد تصادفی باشد، شخص تصمیم گیرنده احساس تأسف کمتری می کند.

اگر نامصمم بودن در شرکت شما هم یک مشکل است، می توانید از این سه راهبرد برای کمک به بهتر شدن وضعیت اتخاذ تصمیم های قطعی کمک بگیرید.

  1. ترس را رها کنید

گفتنش راحت تر از انجام دادنش است؟ شاید. برای اینکه چنین چیزی واقعاً اتفاق بیفتد، به توصیه مشاور Doug Sundheim برای حذف ترس از ناکامی و شکست از هر سازمانی در مجموعه مقالات دانشکده بازرگانی دانشگاه هاروارد توجه کنید:

  • ناکامی (شکست) هوشمندانه را تعریف کنید
  • به ناکامی (شکست) های هوشمندانه پاداش دهید
  • رویکرد خود را نسبت به ریسک پذیری شفاف کنید
 کاربر عزیز، دسترسی به ادامه مطلب فقط برای اعضاء وب سایت مقدور می باشد.
جهت ورود به وب سایت و دسترسی به ادامه مطلب، لطفا با کلیک این جا، وارد حساب کاربری خود شوید.
چنانچه هنوز در وب سایت عضو نشده اید، می توانید در این جا، یک حساب کاربری برای خود ایجاد نمایید.
در صورتی که قبلا عضو وب سایت بوده اید ولی مشکل دسترسی به مطالب را دارید، لطفا وارد این صفحه شوید و نوع دسترسی خود را به روز رسانی فرمایید.

By  
او می‏تواند به عنوان یک مشاور در زمینه بازاریابی و تجارت الکترونیک، به مدیران صنایع مختلف جهت بهره برداری از اینترنت، نقش مفیدی داشته باشد. همچنین به عنوان یک مدرس علاقمند، قادر به مدیریت دوره های آموزشی جذاب و مفید است. وی توانائی لازم جهت مدیریت پروژه‌های مختلف اینترنتی، از طراحی وب سایت‏های معمولی تا راه اندازی پروژه های تجارت الکترونیک را دارا است.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره نویسنده

is a personal technology columnist at goVisible, Dubai, author and founder of goVisible, a widely-read tech and how-to blog. Email: mahmood.

کتابخانه

کلیک کنید و عضو کانال شوید

Mahmood Bashash Telegram Channel کانال تلگرام محمود بشاش
آیا می خواهید بدانید مشکلات وب سایت شما چیست؟
و با رفع آنها، وضعیت وب سایت و درآمد شما بهبود یابد؟
در دوره آموزش رایگان ده روزه من شرکت کنید
تصمیم درستی گرفتید!
برایتان آرزوی موفقیت دارم
خروج
کتابچه رایگان مخصوص شرکت های متوسط و کوچک
استراتژی بازاریابی دیجیتالی

با دریافت این کتابچه رایگان و مختصر، شما قادر خواهید بود تا ایده های جالبی در مورد ساختار اصلی فکری یک استراتژی بازاریابی دیجیتالی کسب کنید و تا میزان زیادی، طراحی و پایه های اصلی بازاریابی دیجیتالی کسب و کار خود را ایجاد کنید.
آیا مایل به دریافت این فایل هستید؟

فرم زیر را تکمیل و ارسال کنید تا فایل برای شما ارسال شود
درخواست شما ثبت شد
فایل مورد نظر برای شما ارسال خواهد شد