من در دو حوزه متفاوت دست به تحقیقات گوناگونی کرده ام: یکی در مورد شیوه های کاهش وزن و رسیدن به اندامی زیبا، و دیگری در خصوص بازاریابی اینترنتی و پول در آوردن از طریق وب.

این تحقیقات نتایج جالبی به دنبال داشته و آن این که هر دو مورد (یعنی هم رژیم های لاغری و هم بازاریابی آنلاین) سرشار از ایده های نادرست، راهکارهای نسنجیده و نظریه های بی سر و تهی است که از سوی کارشناسان از خود متشکر صادر می شود.

در این ایده های خام، یک قانون اصلی محور قرار می گیرد: تجربه بهترین معلم انسان است.

برای این که شما هم با این راهکارهای نامناسب آشنا شوید، ادامه مقاله را بخوانید.

به دنبال میان بر نباشید
من نمی دانم چرا بسیاری از کسانی که روش های کاهش وزن و بازاریابی اینترنتی را ارائه می دهند، معتقدند این کارها بسیار آسان و سهل الوصول است؟!

اگر رسیدن به وزن ایده آل یا نیل به اهداف بازاریابی اینترنتی اینقدر آسان باشد، پس این همه مشاوره، تکنیک، دوره آموزشی و غیره برای چیست؟

تا حالا دیده اید در مورد شیوه آب خوردن هم کلاس و مشاوره گذاشته باشند؟!

مردم با چه زحمت و دردسرهایی و پس از چقدر رژیم گرفتن و ورزش کردن و هزار کار دیگر، وزن کم می کنند
و یا آمار بازدیدکنندگان سایت شان را بالا می برند.

پشت همه اینها برنامه ریزی، تلاش و کار مداوم خوابیده و به این راحتی که بعضی ها ادعا می کنند نیست.

شاید شما از این وعده ها زیاد دیده یا شنیده باشید: یک راه حل کامل که با استفاده از آن می توانید فقط در دو هفته، 7 کیلوگرم وزن کم کنید. یا با استفاده از این روش قادر خواهید بود ظرف هفت روز، ترافیک سایت خود را چند برابر کنید.

از من به شما نصیحت، چنین وعده هایی را جدی نگیرید. قرار نیست معجزه ای رخ بدهد.

در واقع هیچ راه میانبری در این خصوص وجود ندارد.

شما برای بالا بردن تعداد بازدیدکنندگان سایت خود، فروش بیشتر محصولات در فضای وب و …، باید به دقت برنامه ریزی کنید، از مشاوره افراد خبره بهره مند شوید و با جدیت دست به کار شوید.

آن طرف قضیه هم صادق است؛ یعنی اگر شما اضافه وزن دارید و می خواهید از شر چربی های مزاحم رها شوید، باید کمر همت ببندید و خودتان را بیشتر کنترل کنید.

پشتکار داشته باشید
به هر دو گروه – یعنی هم چاق های عزیز و هم صاحبان کسب و کارهای اینترنتی که از کمی بازدیدکننده گله دارند – یادآور می شوم که موفقیت یک شبه به دست نمی آید.

همان اول، تکلیف تان را با خودتان روشن کنید.

من افراد بسیاری را دیده ام که ایده های خوب و جاه طلبانه ای در سر داشته اند اما به محض برخورد با اولین مشکل یا پس از فروکش کردن هیجان اولیه، همه چیز را به حال خود رها کردند و سر جای خود متوقف شدند.

برای این که شما در این دام نیفتید و در وسط راه نبرید، پیشنهاد می کنم اهداف فرعی کوچک تر و سهل الوصول تری برای خود تعیین کنید و وجهه همت خود را رسیدن به همین اهداف درجه دوم قرار دهید.

لازمه نیل به اهداف بزرگ، داشتن پشتکار و ثبات قدم است.

اصولاً انسان ها به مقتضای طبع انسانی خویش، مایلند با استفاده از راه های کوتاه تر و به شیوه های آسان تری اهداف خود را به دست آورند؛ اما طبیعت راه و روش خود را دارد.

در اغلب موارد امید بستن به راه های فرعی و میان بر، نتیجه معکوس به بار می آورد. این را فراموش نکنید.

پیگیر باشید
یک اصل بسیار مهمی که بسیاری از فعالان حوزه بازاریابی اینترنتی نسبت به آن غافلند، پیگیری فرآیند کارهایی است که برای دستیابی به اهداف خود، به آنها مشغول می شوند.

همین قضیه در مورد افرادی که به رژیم های کاهش وزن روی می آورد نیز مشاهده می شود.

«پیگیری روند امور» مشخص می کند که شما در کجا ایستاده اید، از نقطه شروع خود چقدر به سمت جلو حرکت نموده اید، و یا احیاناً به چه میزان عقب گرد داشته اید.

واقعیت آن است که اگر شما برای نیل به هدف نهایی برنامه ریزی هایی کرده اید ولی نسبت به پیگیری این برنامه ها اهمال می ورزید یا آنها را کم ارزش می بینید، چه بسا هرگز شاهد مقصود را در آغوش نکشید.

این یک اصل مسلم است.

به نمودارهایی که نشان دهنده پیشرفت (یا پسرفت) کسب و کار شماست، به چشم یک گنج واقعی نگاه کنید.

شما با استفاده از این آمارها و نمودارها می توانید به وضوح دریابید که کدام کار و کدام بخش از فرآیند کاری که در دست گرفته اید، اشتباه بوده و باید اصلاح شود.

به این ترتیب شما صرفه جویی عظیمی در زمان و هزینه های خود، هدیه می گیرید.

دست به کار شوید
ممکن است شما در ادامه راه، با یک دام دلفریب که اتفاقاً ظاهر جذابی هم دارد، مواجه شوید و عنان از کف بدهید و آن این که به مرور زمان، مطالعات شما بیشتر و کارکردتان کمتر خواهد شد.

به این معنی که شما با شور و حرارت به طراحی و برنامه ریزی می پردازید اما برای پیاده سازی آنها تعلل می ورزید و از اجرای آنچه که بر روی کاغذ ترسیم کرده اید، طفره می روید!

فراموش نکنید که در دنیای واقعی هم شما بدون حرکت دادن اعضای بدن خود، نمی توانید حتی یک سانتی متر حرکت کنید و جابجا شوید.

شما ممکن است بهترین مشاوران حوزه بازاریابی آنلاین را به استخدام خود در آورید و یا شاید هم از برترین مشاوره های کارشناسان حرفه ای در این زمینه بهره مند شوید، ولی تا وقتی که خودتان دست به کار نشوید، اینها نمی تواند دردی را دوا کند.

ماهرترین راننده ها تا هنگامی که پا را بر پدال گاز فشار ندهند، مجهول باقی خواهند ماند.

اندکی حوصله
یک اپیدمی بسیار رایج بین مردمی که می خواهد از اینترنت پول دربیاورند و نیز کسانی که قصد دارند وزن کم کنند وجود دارد و آن این که هر دو گروه کم صبر و بی قرارند.

این افراد راهکارها و طرح های متعددی در سر می پرورانند و سعی می کنند همه آنها را با هم پیاده کنند تا چه بسا زودتر به جواب برسند.

شما این گونه نباشید. اجازه دهید امور، روال طبیعی و منطقی خودش را طی کند.

به هنگام تعیین اهداف کاری و نیز به هنگام ترسیم راهکارهای نیل به این اهداف، بلندپروازی و صرفه جویی نامعقول در وقت را کنار بگذارید.

اجازه دهید از انجام این کارها لذت ببرید، زیرا نمی دانید آیا مقصد نهایی، شما را سرگرم و خشنود خواهد کرد یا خیر.