چند وقت پیش در یکی از پیام های دکتر منتور در مورد گروه های تلگرام موضوعی منتشر کردم و به نوعی استفاده از گروه های تلگرام برای مقاصد آموزشی جدی و تخصصی را به چالش کشیدم.

چون این پیام در میان مخاطبین دارای عکس العمل های متفاوتی بود و برخی ها موافق و برخی هم مخالف نظر من بودند و سوال هایی هم پیش آمده بود، بد ندیدم در این مورد بیشتر توضیح دهم.

همه ما می دانیم که تلگرام ابزاری است برای چت و گفتگو. به تعبیری دیگر، ماهیت اصلی این ابزار برای این طراحی شده که دو نفر بتوانند با هم چت کنند، برای یکدیگر عکس و ویدئو بفرستند، شکلک های خنده دار و با مزه ارسال کنند، به جای برقراری تماس تلفنی، پیام صوتی ارسال کنند و کاربردهایی نظیر این ها.
البته به این ماموریت اصلی ابزار تلگرام، امکاناتی هم اضافه شده است که ماهیت این ابزار را کمی تغییر داده است. دو امکان “گروه” و “کانال” از جمله این امکانات هستند.

در واقع این دو، به کاربران کمک می کنند تا بتوانند به جای چت یک به یک، ارتباط گفتگوی یک به چند (در کانال ها) و چند به چند (در گروه ها) برقرار کنند.
حتما می دانید که قبل از ارائه تلگرام، ابزار واتسپ دارای محبوبیت بسیار زیادی بود و واتسپ هم امکان تعریف گروه را داشت و کاربرد آن مشابه گروه های تلگرام بود.

با اضافه شدن امکانات گروه و کانال در یک ابزار و به دلیل نامی که این دو امکان بر خود دارند، این ذهنیت برای افراد پیش می آید که شاید بد نباشد از این ابزار برای راه اندازی مکالمات گروهی استفاده کرد و اصلا این ابزار، یک ابزار اجتماعی است تا یک ابزار چت و گفتگو. یعنی مثل گروه های فیسبوک یا گوگل، می توانیم از گروه های تلگرام هم استفاده اجتماعی کنیم.

بنا بر این شاهد بودیم که به سرعت انواع و اقسام گروه های تلگرامی شکل گرفتند. از گروه های انتشار جک و لطیفه، تا گروه های خانوادگی، تا گروه های تخصصی و آموزشی در موضوعات مختلف اجتماعی، علمی، کسب و کار و غیره.

در این گروه ها هدف این بود که اعضاء گروه با هم در تعامل باشند و مثلا روی یک موضوع خاص بحث و گفتگو انجام بشود.

ولی متاسفانه به دلیل ناقص بودن امکانات این ابزار (چون اصولا برای چنین هدفی ساخته نشده بود) باعث شد تا به غیر از گروه های بی هویت که فقط برای انتشار محتوای به نظر من وقت پر کن ساخته شده اند، بقیه گروه هایی که مطالب آموزشی و جدی منتشر می کردند، با مشکلات زیادی روبرو شدند.

چند دلیل برای این شکست می توان تصور کرد:

فقط عضوهای وب سایت به ادامه مطلب دسترسی دارند