توجه توجه: این آزمایش را به تنهایی در منزل انجام ندهید:

همه متخصصین و مشاورین و مدرسین و صاحبان ایده در زمینه بازاریابی دیجیتال را در یک اتاق جمع کنید! بعد ببینید آیا حتی یکی از آنها را می توانید نام ببرید که اهمیت “ترافیک بازدید کننده” را به عنوان مهم ترین عامل موفقیت یک کسب و کار در فضای آنلاین، قبول نداشته باشد و یا نسبت به آن شک داشته باشد؟

همه ما هم که دارای وب سایت یا وبلاگ هستیم، خدمات تحت وب ارائه می کنیم، آموزش می دهیم، فروش آنلاین داریم و همه ما بدون استثنا، برای یک هدف مشترک تلاش می کنیم و آن هم عبارت است از افزایش بازدید کننده وب سایت.

مهم ترین و بیشترین سوالی هم که از من پرسیده شده تا امروز در همین مورد بوده است. البته سوال ها به شکل های مختلفی مطرح می شوند ولی در واقع همه آنها به یک نقطه ختم می گردند و آن همه عبارت است از اینکه: چگونه ترافیک وب سایت خودم را افزایش دهم؟

من طبق تجربه این چند سال به یک نتیجه جالب رسیده ام و آن هم این است که هنوز خیلی از ما، انواع مختلف ترافیک و یا بهتر بگویم، منابع ترافیک را، نمی دانیم و مقایسه هایی انجام می دهیم که از پایه، اشتباه است.

مثلا این سوال: آیا ایمیل مارکتینگ بهتر است یا سئو؟ آیا بودجه تبلیغات در گوگل بهتر است یا بازاریابی محتوایی؟ آیا شبکه های اجتماعی مهم تر هستند یا وب سایت خودمان؟ اصلا فلانی گفته وب سایت دیگه موضوع قدیمی و مرده است و باید مثلا فقط در تلگرام فعال باشم. یا فلان مشاور گفته ایمیل مارکتینگ قدیمی شده و کارآیی ندارد و باید به سئو اولویت بدهیم.

ببین دوست من، اگر شما بتونید بین سه نوع مسیر یا منبع ایجاد یا جذب ترافیک تفات قائل بشی، اونوقت خیلی سنجیده تر و با دید بازتری می تونی برای انتخاب بهترین روش، تصمیم بگیری.
به همین دلیل، من یک طرح ساده برای تو تهیه کرده ام. در این طرح سه دایره بزرگ می بینی که سه نوع منبع یا روش ایجاد ترافیک را نشان می دهند.

نکته اول اینکه خیلی از ما، فقط دو دایره از این سه دایره را می شناسیم یا در مورد آن اطلاعات داریم یعنی دایره “Earned Traffic” و “Paid Traffic” ولی از این موضوع غافل هستیم که دایره سومی هم وجود دارد که اتفاقا بسیار بسیار مهم است. نمی گم از اون دو تا مهم تر است چون هر سه این ها واقعا مهم هستند ولی دایره سوم همان دایره مفقوده است که امروزه برخی از ما در حال فراموش کردن آن هستیم و در استراتژی های بازاریابی ما کم رنگ شده.

دوست من، جالبه بدونی که دایره سوم یعنی “Owned Traffic” تنها دایره ای است که ترافیک ایجاد شده از آن، تحت کنترل شما است و هزینه آن هم از بقیه کم تر است. یعنی مقرون به صرفه ترین و قابل کنترل ترین روش های افزایش ترافیک وب سایت شما، همان هایی است که در دایره سوم قرار گرفته اند و شما به هیچ وجه و تحت هیچ شرایطی نباید آن را نادیده یا کم اهمیت ببینی.
دو دایره دیگر هم جالب هستند. دایره سبز از نوعی است که “هرچی بیشتر پول بدی، بیشتر ترافیک جذب می کنی” و دایره قرمز رنگ دایره ای است که “هر چه بیشتر محتوای خوب تولید کنی، ترافیک بیشتر جذب می کنی”.

شما از این پس با در نظر گرفتن این سه دایره که محل تلاقی آنها، همان نقطه هدف همه فعالین در فضای دیجیتال، یعنی “ترافیک بیشتر” است را در ذهن خودت داشته باش و بر اساس این طرح ذهنی، در مورد تاکتیک های به کارگیری هر یک، تصمیم بگیر.

این را در نظر داشته باش که اندازه همه این دایره ها یکسان است یعنی شما نباید به این که کدام روش مهم تر است فکر کنی و بگی فقط روی همان روش تمرکز می کنم. خیر، همه این روش ها مهم هستند و باید همه آنها را در استراتژی بازاریابی دیجیتال خودت، در نظر بگیری. این که کدام یک بهتر پاسخ خواهد داد بستگی به پارامترهای دیگری هم دارد که خیلی از آنها فقط و فقط با آزمایش، مشخص خواهند شد. بله دوست من، شما نمی تونی هیچ نسخه مشخص و از پیش نوشته شده ای برای اینکه کدام روش بهتر است پیدا کنی. هر کسب و کار دارای مشخصه های ویژه خودش است. حتی اگر در ظاهر مشابه به نظر برسند ولی حتما در جاهایی با هم اختلاف خواهند داشت.

مثال خیلی ساده: شما یک وب سایت خورده فروشی پوشاک دارید و سرمایه شما 1.000.000 تومان است. دوست شما هم یک وب سایت خورده فروشی پوشاک دارد و سرمایه او 10.000.000تومان است. شما الزاما باید روی دایره قرمز و آبی متمرکز بشی و دوست شما می تونه روی دایره سبز مترکز بشه. به همین سادگی!

سه منبع مهم جذب ترافیک بازدید کننده به وب سایت - محمود بشاش