امروز همه جا صحبت از بازاریابی محتوایی است که به زبان خیلی ساده عبارت است از بازاریابی از طریق ارائه محتوای ارزشمند و آموزنده به مخاطب جهت جلب اعتماد او و کمک به حرکت او در قیف بازاریابی که طراحی کرده ایم.
به نظر خیلی ساده است، نه؟

شاید در تئوری، بازاریابی محتوایی کار ساده ای به نظر برسد ولی در عمل، از همین یکی دو سال قبل به این طرف، جزو یکی از مشکل ترین فعالیت های بازاریاب ها در فضای دیجیتال شده است.

دلیل این موضوع هم همین سادگی آن است! به این معنی که چون بازاریابی محتوایی امری ساده به نظر می آید، همه به آن رو آورده اند و هر شرکت کوچک و بزرگ و هر برند جدید و قدیمی و هر کارآفرینی را که می بینیم، بازاریابی محتوایی را سرلوحه فعالیت های خود قرار داده و نتیجه آن چه شده؟ دنیای شلوغ و پلوغ و پر از نویز! نویزهای اطلاعاتی، نویزهای محتوایی و آلودگی محتوایی!

حالا دغدغه بازاریاب ها این شده که محتوایی تولید کنند که در این شلوغی و تراکم اطلاعات، قابل دیده شدن توسط مخاطبین باشد.
حتما هم خوب می دانید که ما انواع و اقسام محتوا داریم. متن، تصویر، ویدئو، اینفوگرافیک، دوره های آموزشی، گزارش ها، کتاب های الکترونیک و غیره و غیره.

حال سوال این است که اگر بخواهیم اولویت بندی کنیم و مثلا برای سال 2017 میلادی یک برنامه ریزی انجام دهیم و بر روی مهم ترین انواع محتوا که بیشترین تاثیر را داشته باشد، تمرکز کنیم، کدام را باید انتخاب کنیم؟

از من بپرسید، به شما می گویم روی ایمیل مارکتینگ و محتوای ایمیلی تمرکز کنید! و البته می دانم که اکثر شما با شنیدن این حرف من تعجب زده شده اید. چرا؟ چون امروزه متاسفانه به اشتباه، موجی از طرز فکر توسط برخی از متخصصین و صاحب نظران به راه افتاده که به دلیل وجود شبکه های اجتماعی و خدمات پیام رسان، ایمیل مارکتینگ کم رنگ شده و یا اینکه کلا مرده است و جای خود را به این ابزارهای جدید داده است.

حال اتفاقا مقدمه ای که من مطرح کردم برای رد همین ادعا است و اینکه به دلیل نویز زیادی که این ابزارهای مدرن ایجاد کرده اند، مجددا ایمیل مارکتینگ جایگاه مهم خود را یافته و به عنوان بهترین ابزار برقراری ارتباط با مخاطب مطرح شده است.

به نظر من هیچ ابزار مشابهی قابلیت رقابت با قدرت ایمیل مارکتینگ را تا اطلاع ثانوی نخواهد داشت.

در این جا یک مقاله برای شما انتخاب کرده ام که به این موضوع و همچنین سایر انواع محتوا که در سال 2017 حکمفرمایی خواهند کرد پرداخته است. خواندن این مقاله را به همه بازاریاب های عزیز توصیه می کنم: