اصول استراتژی بازاریابی جذبی (Inbound Marketing) با ایمیل مارکتینگ چگونه است؟

اصول استراتژی بازاریابی جذبی (Inbound Marketing) با ایمیل مارکتینگ چگونه است؟

هیچ یک از کانال‌های بازاریابی دیجیتال نمی‌توانند بدون استراتژی کار کنند، ایمیل مارکتینگ هم یکی از آن‌ها است. به کمک استراتژی می‌توانید بهترین خروجی را از کمپین خود دریافت کنید. شما حتما در خصوص اثربخشی ایمیل مارکتینگ اطلاعاتی را دارید که در حال خواندن این مقاله هستید. برای اینکه یک کمپین بازاریابی ایمیلی به‌خوبی اجرا شود، باید یک استراتژی مناسب داشته باشد که شامل آنالیز نتایج، جداسازی مخاطبان با فیلترهای مختلف در لیست موجود، انتخاب قالب مناسب برای ایمیل‌ها و موارد دیگر است. در این مقاله قصد داریم اصول استراتژی بازاریابی جذبی (Inbound Marketing) با ایمیل مارکتینگ را با هم بررسی کنیم.

دلیل اهمیت استراتژی بازاریابی جذبی (Inbound Marketing) با ایمیل مارکتینگ        

اینکه بازاریابی ایمیلی اهمیت زیادی برای کسب‌وکارها دارد، بر شما روشن است. حال می‌خواهیم فاکتوری را بررسی کنیم که سبب عملکرد درست این کانال می‌شود که همان داشتن استراتژی مناسب در ایمیل مارکتینگ است. استراتژی یعنی یک سری قواعد و دستورالعمل مشخص داشته باشید و طبق آن‌ها عمل کنید.

یکی از مقرون ‌به ‌صرفه‌ترین کانال‌های بازاریابی دیجیتال، ایمیل مارکتینگ است و هرسال پیشرفت بیشتری می‌کند و نتایج بهتری را به ارمغان می‌آورد. می‌توان یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌های آن را بالا بودن نرخ بازگشت سرمایه یا ROI در نظر گرفت. ROI در این کانال خیلی بیشتر از کانال‌های دیگر دیجیتال مارکتینگ از جمله تبلیغات کلیکی، بازاریابی محتوایی و سئو است. اگر می‌خواهید ROI بی‌نظیری داشته باشید، باید استراتژی شما نیز عالی باشد. نمی‌توانید بدون اینکه برنامه خاصی داشته باشید، ارسال ایمیل را آغاز کنید و منتظر یک اتفاق خوب باشید.

بررسی ۵ نکته برای ساخت یک استراتژی ایمیل مارکتینگ موفق

برای اینکه یک استراتژی بازاریابی ایمیلی موفق داشته باشید، موارد زیادی را باید رعایت کنید. در این قسمت ۵ مورد از مهم‌ترین آن‌ها را بیان می‌کنیم.

۱ – مطمئن شوید که ایمیل‌هایتان به دست مخاطب می‌رسد.

باید بهترین متن را با بهترین قالب بنویسید و تصویرهای مناسبی را به آن پیوست کنید و در زمان مناسب آن را برای مخاطب ارسال کنید. اما اگر این پیام به دست کاربر نرسد چه می‌شود؟ بنابراین باید مطمئن شوید که ایمیل تحویل داده شده باشد. برای این منظور باید از خدمات شرکت‌های معتبر ایمیل مارکتینگ استفاده کنید. ارسال ایمیل‌های انبوه توسط جی‌میل و یا سرویس‌های ایمیل که بر روی خدمات میزبانی وب‌سایت ها نصب هستند کار بسیار اشتباهی است. در این زمینه شرکت‌های معتبر متعددی وجود دارند مانند Mailchimp, Activecampaign, Aweber, Sendinblue, Sendgrid و ده‌ها شرکت معتبر دیگر.

۲ – مخاطبین را در لیست ایمیل‌ها جداسازی و تقسیم‌بندی کنید.

زمانی که مخاطبین خود را در لیست ایمیل‌هایتان تقسیم‌بندی کنید (Segmentation)، به‌راحتی می‌توانید در زمان مناسب، پیام مناسب را برای فرد مناسب ارسال کنید که سبب می‌شود نرخ بازشدن ایمیل افزایش یابد. همچنین جلوی ارسال پیام اشتباه به افراد اشتباه نیز گرفته می‌شود که این مورد برای افزایش اعتماد بین مخاطب و فرستنده ایمیل اهمیت دارد. برای اینکه بتوانید مخاطبان را تقسیم‌بندی کنید، باید یک لیست بزرگ در اختیار داشته باشید. تقسیم‌بندی‌های بزرگ و کلی مانند بازه سنی، جنسیت و محل زندگی در این مورد به شما کمک می‌کند. همچنین باید اطلاعات کامل و شناخت صحیحی از مخاطب داشته باشید.

در کنار این پارامترهای شخصی، حتما کاربران را بر اساس رفتار آنها هم تقسیم بندی کنید مثلا بر اساس کلیک‌های آنها بر روی لینک‌های مختلف ایمیلی که ارسال می‌کنید.

۳ – از استراتژی بازاریابی جذبی (Inbound Marketing) با ایمیل مارکتینگ استفاده کنید.

نوعی از بازاریابی، بازاریابی جذبی است که صاحب کسب‌وکار به طور غیرمستقیم محصولات و خدماتش را معرفی می‌کند. برای داشتن یک استراتژی ایمیل مارکتینگ موفق باید تکنیک‌های مربوط به بازاریابی جذبی (Inbound Marketing) را به کار بگیرید. ایمیل مارکتینگ کمک می‌کند تا یک رابطه مستحکم بین کسب‌وکارها و مخاطبانشان ایجاد شود. باید حسی که پس از خواندن ایمیل به مخاطب دست می‌دهد این‌گونه باشد که “یک انسان ایمیلی را برای من فرستاده است تا مشکل من را برطرف کند و فقط به فکر منافع خود نیست”. برای این منظور باید هدف شما مشخص باشد و استراتژی بازاریابی جذبی (Inbound Marketing) با ایمیل مارکتینگ را به‌خوبی بدانید.

۴ – برای دریافت بیشترین تبدیل، ایمیل‌ها را بهینه‌سازی کنید.

نرخ بازگشت سرمایه در ایمیل مارکتینگ بسیار زیاد است. طبق محاسبات جهانی، در ازای هر یک دلار هزینه برای ایمیل مارکتینگ، ۳۶ دلار بازگشت سرمایه اتفاق می‌افتد که بسیار شگفت‌انگیز است. اما برای اینکه این ROI بزرگ را به دست آورید، باید یک سری نکات را رعایت کنید و ایمیلتان را بهینه کنید تا بتوانید بیشترین نرخ بازگشت سرمایه را داشته باشید.

در این راستا باید به دو نکته توجه کنید. نرخ کلیک و نرخ بازشدن ایمیل. برای اینکه نرخ کلیک را بالا ببرید، باید ارزش کار را افزایش دهید. وقتی کاربر مرحله اول را رد می‌کند، می‌خواهد با باز کردن ایمیل، یک چیز ارزشمند به دست آورد. در غیر این صورت از ادامه مسیر اجتناب می‌کند. اگر CTA تحریک‌کننده و منحصر‌به‌فرد باشد، مشتری ترغیب می‌شود تا روی لینک مربوطه کلیک کند.

برای اینکه نرخ باز شدن ایمیل را افزایش دهید باید از تیترهای درگیرکننده و جذاب استفاده کنید تا توجه کاربر را جلب کنند و آن‌ها را تحریک کنند تا ایمیل را باز کنند.

۵ – بهترین قالب را برای ایمیل‌ها انتخاب کنید.

ارسال ایمیل‌ها برای افراد مختلف با اهداف مختلفی انجام می‌شود. ایمیلی که خبر از به‌روزرسانی سایت می‌دهد با ایمیلی که یک محصول را معرفی می‌کند، متفاوت است. بنابراین قالب استفاده شده برای هرکدام نیز باید متفاوت باشد. قالب خوب باید به‌گونه‌ای باشد که مخاطب از انجام اقدام موردنظرتان گمراه نشود.

بررسی مزیت‌های بازاریابی جذبی (Inbound Marketing)

هدف در بازاریابی جذبی (Inbound Marketing)، یافتن مشتری‌های درست و مناسب برای کسب‌وکارها است. سپس برای تبدیل آن‌ها به  مشتریان وفادار، باید با ایجاد ارتباطی عمیق در آن‌ها لذت ایجاد کنید. روش‌های بازاریابی سنتی دیگر خیلی کارایی ندارند و مشتری‌هایی که بیشتر به دنبال روش‌های مدرن هستند را ترغیب نمی‌کنند. به همین دلیل استراتژی بازاریابی جذبی (Inbound Marketing) با ایمیل مارکتینگ هر روز بیشتر محبوب می‌شود و با راهکارهای به‌روز، به رفع مشکلات روش‌های سنتی می‌پردازد.

ایده بازاریابی جذبی (Inbound Marketing) به این شکل است که بدون اینکه چیزی را «بفروشد»، آن را به فروش برساند! یعنی مشتری، محصول شما را به دلیل نیاز خودش خریداری کند. امروزه هدف از خرید محصول، به‌دست ‌آوردن تجربه‌های جدید است. در بازاریابی جذبی (Inbound Marketing) باید اطلاعات مورد نیاز مخاطبان را به آن‌ها ارائه دهید تا به این ترتیب برندتان رشد کند و کسب‌وکارتان شناخته شود. به این ترتیب از بهترین استراتژی برای بازاریابی جذبی (Inbound Marketing) با ایمیل بهره خواهید برد.

بررسی اصول بازاریاب جذبی (Inbound Marketing)

۱- مخاطبان

اولین و مهم‌ترین اصل در بازاریابی جذبی (Inbound Marketing) داشتن اطلاعاتی از مخاطبان است. در این بازاریابی همه چیز باید طبق خواسته مشتری باشد. با داشتن اطلاعات کامل از مخاطب،  می‌توانید نیازهای او را بدانید. بسته به نوع فعالیتتان می‌توانید از آن اطلاعات بهره ببرید. مثلا برای شرکت تولیدکننده شامپو، جنسیت افراد اهمیت دارد که طبق آن اطلاعات شامپوی مخصوص را برای هر فرد ارسال کنید.

۲- پرسونای مشتری

پرسونای مشتری به معنای شخصیت نیمه خیالی مشتری ایده‌آل شماست که آن‌ها را طبق اطلاعات واقعی و گمانه‌زنی‌های خودتان می‌سازید. به این ترتیب می‌توانید خودتان را به‌جای مخاطب قرار دهید و با درک نیازهای او، برایش محتوا تولید کنید.

۳- سفر مشتری

سفر مشتری به فرایندی گفته می‌شود که مخاطب جذب بیزینس شما شده و در نهایت عمل خرید را انجام می‌دهد که خود شامل سه مرحله آگاهی، درنظرگرفتن و تصمیم‌گیری است. در مرحله اول شخص به مشکل خود پی می‌برد و به دنبال راهکار می‌گردد. در مرحله دوم چندین راه‌حل را می‌یابد و در مرحله سوم یکی از راه‌حل‌ها (یا ارائه‌دهنده‌های خدمات/کالا) را انتخاب می‌کند تا مشکلش را برطرف کند. ممکن است در هریک از این سه مرحله، مخاطب به وب‌سایت شما بیاید. بنابراین باید محتوای مناسبی برای هر مرحله آماده کنید.

۴- محتوا

برای اینکه یک استراتژی بازاریابی جذبی موفق داشته باشید، باید محتوای مناسب تهیه کنید. به‌طورکلی استراتژی بازاریابی جذبی (Inbound Marketing) با ایمیل مارکتینگ شامل محتوای مناسب و زمینه مناسب برای آن محتواست. پست‌های شبکه‌های اجتماعی،  پادکست، وبینارها، ویدئوها، پست‌های وبلاگ و موارد مشابه، محتوای مناسب هستند. زمینه تولید محتوا نیز همان افرادی هستند که می‌خواهید برایشان محتوای مناسب تولید کنید.

۵- تعیین هدف

باید یک هدف مشخص برای کار خود در نظر بگیرید تا بتوانید طبق آن روند کار خود را ارزیابی کنید. بدون هدف تلاش‌های شما بی‌فایده خواهد بود. باید اهداف و دوره‌هایی برای رسیدن به آن‌ها را مشخص کنید و در پایان هر دوره، به بررسی مسیر کاری خود بپردازید.

جمع‌بندی

نمی‌توان بدون داشتن استراتژی در هیچ فعالیتی در دنیای بازاریابی دیجیتال، موفق شد. ایمیل مارکتینگ هم از این قاعده مستثنی نیست. همان‌طور که گفته شد بیشترین نرخ بازگشت سرمایه در ایمیل مارکتینگ اتفاق می‌افتد. اما برای دریافت بهترین نتیجه، باید یک استراتژی ایمیل مارکتینگ مناسب داشته باشید. در این مقاله نکاتی را در زمینه استراتژی بازاریابی جذبی (Inbound Marketing) با ایمیل مارکتینگ بررسی کردیم تا بتوانید در این زمینه از آن‌ها کمک بگیرید و در کسب‌وکارتان موفق شوید.

شما با دنبال کردن محمود بشاش در شبکه‌ تویتر، اطلاعات بسیار بیشتری در این زمینه به دست خواهید آورد: twitter.com/mahmoodb

By |2023-01-07T21:39:22-05:00ژانویه 7th, 2023|وبلاگ|0 Comments

About the Author:

او می‏تواند به عنوان یک مشاور در زمینه بازاریابی و تجارت الکترونیک، به مدیران صنایع مختلف جهت بهره برداری از اینترنت، نقش مفیدی داشته باشد. همچنین به عنوان یک مدرس علاقمند، قادر به مدیریت دوره های آموزشی جذاب و مفید است. وی توانائی لازم جهت مدیریت پروژه‌های مختلف اینترنتی، از طراحی وب سایت‏های معمولی تا راه اندازی پروژه های تجارت الکترونیک را دارا است.

Leave A Comment

Go to Top