اصول ایمیل مارکتینگ چیست و چطور اثربخشی آن را چند برابر کنیم؟

اصول ایمیل مارکتینگ چیست و چطور اثربخشی آن را چند برابر کنیم؟

ایمیل یکی از ابزارهای بازاریابی اینترنتی است. از طریق ایمیل مارکتینگ می‌توانید مخاطبین و مشتریان بالقوه  زیادی را پیدا کنید و همچنین ارتباط خود با مخاطبین موجود خود را مستحکم کنید. ایمیل مارکتینگ یکی از روش‌های پایه ارتباطی در اینترنت محسوب می‌شود و هرگز اهمیت آن برای کسب‌وکارها کم نخواهد شد.

شما می‌توانید با ارسال ایمیل یک ارتباط مستقیم را با کاربر ایجاد کنید و با ارسال لینک، مخاطب را به‌راحتی و بدون هیچ هزینه‌ای به سایت خود هدایت کنید و نرخ بازدید را افزایش دهید. ایمیل مارکتینگ از معدود ابزارهای ارتباطی با مخاطب است که کاملا تحت کنترل و مدیریت شما است و مخاطبین شما در لیست ایمیل، کاملا منحصر به کسب و کار شما هستند.

اگر می‌خواهید در ایمیل مارکتینگ موفق شوید، باید اصول ایمیل مارکتینگ را به‌ درستی بدانید و طبق آن پیش بروید. در این صورت می‌توانید به هدف خود یعنی جذب مخاطب به سمت سایت، خدمات و یا محصولات دست یابید. در این مقاله قصد داریم این اصول را بررسی کنیم تا بتوانید از آن‌ها بهره ببرید.

آشنایی با ۶ اصل ایمیل مارکتینگ

هدف شما از راه‌اندازی یک کمپین ایمیل مارکتینگ، دستیابی به مشتریان بالقوه و جدید است. برای این منظور باید یک سری قواعد و اصول را رعایت کنید. ارائه ارزش افزوده به کاربر، بیان نقاط قوت و مزیت‌ها، حجم مناسب متن، استفاده به جا از تصاویر و لینک، درج واقعیت‌ها، توجه به‌عنوان و متن ایمیل و موارد دیگر برخی از این قواعد هستند. در ادامه ۶ اصل ایمیل مارکتینگ را بررسی می‌کنیم.

۱- یک پیشنهاد خاص به مخاطب  ارائه دهید.

در انجام تبلیغات نباید از پیام عمومی استفاده کنید. بلکه باید یک هدف خاص برای برقراری ارتباط با مخاطبان داشته باشید و حتی به کلمات استفاده شده در تبلیغ نیز دقت کنید. باید یک پیشنهاد قابل توجه و خاص را به مشتری بدهید. عنوان ایمیل باید طوری باشد که کاربر به دیدن محتوای ایمیل علاقه‌مند شود.

از اصول ایمیل مارکتینگ این است که باید محتوای شما متمایز و خاص باشد. نباید با ایمیل، خدمات یا محصولی را به فروش برسانید، بلکه باید کاربر را به وب‌سایت خودتان هدایت کنید، سپس در سایت هر درخواستی که از مخاطب دارید، از جمله فروش خدمات یا محصول را بیان کنید. ایمیلی که حاوی یک پیشنهاد خاص و جذاب باشد، برای افزایش نرخ کلیک، بازدید سایت و سئو موثر است.

۲- کاربرانی را متناسب با هدفتان در ایمیل مارکتینگ انتخاب کنید.

هدف شما مشخص است و می‌دانید که به دنبال چه چیزی هستید. پس باید هدف و پیامتان برای کاربر نیز واضح باشد. همچنین باید به انتخاب کاربر نیز اهمیت دهید. اگر خدمات و محصول شما برای کاربر مهم نباشد، تنها وقتتان هدر می‌رود.

۳- با تبلیغات غیرمستقیم نتیجه بهتری خواهید گرفت.

اگر زیاد به اینستاگرام می‌روید، کلیپ‌های تبلیغاتی زیادی را دیده‌اید. وقتی که یک کلیپ به طور مستقیم تبلیغ کالا یا خدماتی را انجام می‌دهد، شاید علاقه‌ای به دیدن آن نداشته باشید، اما زمانی که یک کلیپ سرگرم‌کننده یا آموزنده باشد، شما مشتاق به دیدن آن می‌شوید، سپس یک متن یا لینک تبلیغاتی نیز در کلیپ مشاهده می‌کنید. این تبلیغات غیرمستقیم است.

در اصول ایمیل مارکتینگ نیز باید به همین موضوع توجه کنید. هیچ‌وقت نباید به طور مستقیم تبلیغات کنید بلکه باید یک مطلب کاربردی در متن قرار دهید و به طور غیرمستقیم مخاطب را به سمت هدف ببرید. ایمیل‌های تبلیغاتی زیاد، علاوه بر اینکه خیلی تاثیرگذار نیستند، برای کاربر خسته‌کننده نیز هستند.

۴- انتظار نداشته باشید در گام اول موفق شوید.

نباید خیلی کمال‌گرا باشید و انتظار زیادی از اولین ایمیل تبلیغاتی خود داشته باشید. معمولا در گام اول، نکات و تجربه‌های خوبی را فرا خواهید گرفت که در مراحل بعدی به شما کمک خواهد کرد. برای مثال عنوان، تعداد کلمات، تعداد تصاویر، تعداد لینک‌ها و زمان مناسب ارسال ایمیل نکاتی است که با یک یا دو بار تبلیغ، می‌توانید به آن پی ببرید. بنابراین باید بعد از ارسال ایمیل، اطلاعات را تجزیه تحلیل کنید تا بتوانید در مراحل بعدی موفق‌تر عمل کنید.

۵- مزیت و ارزش خود را به مخاطب نشان دهید.

باید از این موضوع مطمئن شوید که مزیت و ارزش خدمات یا محصول خود را به مخاطب معرفی می‌کنید. زمانی که کاربر پس از دریافت ایمیل تبلیغاتی، به سایت شما می‌رود یعنی حداقل به یکی از خدمات یا محصولات شما علاقه‌مند شده است. بنابراین باید تمام تلاشتان را بکنید تا از رقبا متمایز باشید و نظر کاربر را جلب کنید تا طبق اصول ایمیل مارکتینگ عمل کرده باشید.

۶- مخاطب را خسته نکنید و از او زیاد درخواست نکنید.

سعی کنید درخواست زیادی را از کاربر نداشته باشید چرا که گیج و سردرگم می‌شود. بهتر است در هر ایمیل، یک هدف خاص را در نظر بگیرید تا کاربر نیز با آزادی عمل تصمیم بگیرد. نباید او را وادار به انجام کاری کنید چون نتیجه عکس می‌دهد و اصلا به شما توجهی نمی‌کند. بهتر است در هر پیام نهایت یک یا دو درخواست داشته باشید و نباید به طور مستقیم در ایمیل به فروش محصول بپردازید.

آشنایی با مراحل ایمیل مارکتینگ در کسب و کارهای آنلاین     

حال که با اصول ایمیل مارکتینگ آشنا شدید، مراحل آن را نیز بررسی می‌کنیم. ابتدا باید هدف خود را مشخص کنید تا آنالیز و تحلیل نتیجه نیز راحت‌تر انجام شود. برای مثال می‌توانید افزایش فروش به‌صورت درصدی، افزایش مشتریان و افزایش کلیک در سایت را به‌عنوان هدف در نظر بگیرید. سپس باید یک لیست ایمیل هدفمند آماده کنید که شامل فالوورهای شما، مشتریان احتمالی، مشتریان جدید، مشتریان دائمی و … است.

باید مخاطبان خود را به‌خوبی بشناسید و احتیاجات و نیازهای آن‌ها را بدانید. در این صورت می‌توانید بهترین استراتژی را استفاده کنید. مثلا ممکن است محصولات شما طرفداران زیادی داشته باشد اما به دلیل قیمت بالا، خرید صورت نگیرد. در این شرایط می‌توانید کد تخفیف را به آن‌ها ایمیل کنید تا به خرید تشویق شوند.

سعی کنید یک محتوای قانع‌کننده تولید کنید و با استفاده از ترفندهای مختلف، افراد را ترغیب کنید. برای آنالیز و پیگیری استراتژی ایمیل مارکتینگ خود باید از یک ابزار مناسب استفاده کنید. در نهایت نیز برای ادامه کمپین خود، برنامه‌ریزی خوبی داشته باشید.

چگونه می‌توانید کمپین ایمیل مارکتینگ را شروع کنید؟

پس از اینکه با اصول ایمیل مارکتینگ آشنا شدید، وقت آن رسیده که کار را شروع کنید. در ابتدا باید هدفتان از فعالیت مشخص و کاربر شناسایی شود. با انجام این کار می‌توانید سفارشی‌سازی ایمیل‌ها را انجام دهید. به این صورت که از طریق نرم‌افزار ایمیل مارکتینگ، شخصی‌سازی ایمیل را باتوجه‌به نام مشترکان انجام دهید و بسته به علاقه و نیازهای هر شخص، برایش ایمیل شخصی تولید و ارسال کنید.

برای مثال می‌توانید برای تولد افراد یا هر مناسبت خاص دیگری ایمیل‌های شخصی سازی شده را ارسال کنید. همچنین پیشنهاد می‌کنم که به ساختن لیست‌های ایمیل جداگانه‌ای بپردازید و تبلیغات و پیشنهادات مختلف را به مخاطبان مختلف ارائه دهید. با ساخت ایمیل‌های مختلف و تقسیم‌بندی آن‌ها بر اساس مخاطبانتان، در درازمدت به بازده خوبی خواهید رسید.

جمع‌آوری لیست ایمیل یکی از مهم‌ترین قدم‌ها برای شروع یک کمپین بازاریابی ایمیلی و از اصول ایمیل مارکتینگ است. اما آیا ارسال انبوهی ایمیل برای افراد کار درستی به حساب می‌آید؟ همچنین مخاطبان باید بدانند که در ازای دادن ایمیل به شما چه چیزی در انتظار آن‌هاست. شما باید این اطمینان را به مخاطب بدهید که مشترک شدن در لیست ایمیل شما به نفعشان است و قرار نیست ایمیل اسپم از شما دریافت کنند و یا آدرس ایمیلشان را به شخص دیگری بدهید. اگر مخاطب به شما اعتماد کند، به لیست ایمیل شما می‌پیوندد.

برای ایجاد لیست ایمیل می‌توانید از روش‌های مختلفی استفاده کنید؛ اما یک روش مناسب را به شما پیشنهاد می‌دهم و آن قرار دادن فرم ثبت‌نام ایمیل در وب‌سایت است. به این صورت می‌توانید از افرادی که به وب‌سایت فعلی شما سر می‌زنند بهره ببرید و با گرفتن آدرس ایمیل آن‌ها، تخفیف یا اطلاعات ویژه را به آن‌ها ارائه دهید. این روش امروزه خیلی جوابگوست و بیشتر کسب‌وکارهای خرده‌فروشی از آن استفاده می‌کنند. شبکه‌های اجتماعی نیز برای جمع‌آوری لیست ایمیل راهکار خوبی هستند.

کلام آخر

همان‌طور که گفته شد ایمیل مارکتینگ یک روش آسان و کم‌هزینه و کارساز است که می‌توانید به‌وسیله آن محصولات یا خدمات خود را به مخاطب معرفی کنید. برای اینکه بتوانید بهترین نتیجه را بگیرید، باید یک سری اصول و قواعد را در این زمینه رعایت کنید. در این مقاله سعی کردم اصول ایمیل مارکتینگ را بررسی کنم تا بتوانید برای انجام تبلیغات در کسب‌وکارتان از آن‌ها بهره ببرید.

By |2023-01-07T21:35:36-05:00ژانویه 7th, 2023|وبلاگ|0 Comments

About the Author:

او می‏تواند به عنوان یک مشاور در زمینه بازاریابی و تجارت الکترونیک، به مدیران صنایع مختلف جهت بهره برداری از اینترنت، نقش مفیدی داشته باشد. همچنین به عنوان یک مدرس علاقمند، قادر به مدیریت دوره های آموزشی جذاب و مفید است. وی توانائی لازم جهت مدیریت پروژه‌های مختلف اینترنتی، از طراحی وب سایت‏های معمولی تا راه اندازی پروژه های تجارت الکترونیک را دارا است.

Leave A Comment

Go to Top