نمی دانم شما در این رابطه چطور فکر می کنید، اما دیدن تصاویری مانند این:

بر روی یک وب سایت، بطور ناخودآگاه موجب انقباض غیر ارادی ماهیچه ها در بدن مخاطبین شما می شود.

تصاویر اینچنینی بسیار کهنه، مبتذل، سرد و غیر قابل تحمل هستند. اصلا آیا فرد به تصویر کشیده شده یک انسان واقعی است؟ آیا واقعا احساسی هم دارد؟

استفاده از تصاویر و صحنه های بدیع به منظور پررنگ و برجسته کردن محتوای نوشته شده و همچنین آسان تر کردن درک و فهم آن بسیار اهمیت دارد. اما این در حالی است که رضایت دادن به استفاده از تصاویر آرشیوی غیرواقعی، بی ارتباط و حتی در حد متوسط، در واقع موجب کم شدن میزان توجه مخاطبین نسبت به وب سایت شما شده و تلاش ها و فعالیت های شما به منظور بازاریابی جاذبه ای و افزایش فروش را به حداقل می رساند. این تصاویر می توانند موجب شوند که شرکت و سازمان شما جعلی و ساختگی، غیر قابل اعتماد و همچنین بی خبر از جامعه هدف خودش به نظر برسد.

اگر هم فکر می کنید که خیلی زرنگ هستید و به سادگی می توانید با جستجو در تصاویر گوگل، هر عکسی که دلتان خواست را بردارید و در وب سایت خودتان کپی کنید، باید عرض کنم که شما با این کار، خطر تحت تعقیب قرار گرفتن به عنوان یک سارق ادبی را به جان خواهید خرید. همانطور که نمی توانید مقاله ای که شخص دیگری نوشته را از گوگل پیدا کنید و در وب سایت خود کپی کنید، تصاویر هم دقیقا شامل همین قانون هستند. قانون کپی رایت بسیار جدی و خشن است.

ممکن است بگویید قانون کپی رایت در ایران اجرا نمی شود ولی آیا شما قرار نیست هیچوقت پای خود را از مرزهای ایران بیرون بگذارید؟ روی این موضوع بیشتر فکر کنید…

متاسفانه، شکار جلوه های بصری زیبا برای کمک کردن به محتوای شما و معتبر جلوه دادن آن می تواند یک وظیفه کاملا دلهره آور و البته نا امید کننده باشد.

اگر شما هم مثل من هستید و معمولا در کوتاه ترین زمان به تصاویری با کیفیت متوسط به بالا نیاز دارید، اما زمان (یا جرات) کافی برای غرق شدن و غربال کردن تمام آن سایت های ارائه کننده تصاویر آرشیوی به ظاهر قشنگ و زیبا و البته نابود کننده برندتان را ندارید، این منابع رایگان و ارزشمند را بررسی کنید که مطمئنا در پایان موجب دمیده شدن نفسی تازه در تلاش شما برای یافتن تصاویر با کیفیت و جذاب برای وب سایت شما می شود.

1- Stocksnap.io

سایت Stocksnap.io اولین و بهترین سایتی است که به این منظور به آن مراجعه می کنم. نکته جالب و قابل توجه در مورد آن این است که این سایت، مجموع تصاویری را از سایت های مختلف ارائه کننده تصاویر آرشیوی گردآوری می کند و بخش زیادی از سختی و دشواری فرایند جستجو را کم کرده یا حذف می کند.

2- New Old Stock

این وب سایت بر روی تصاویر قدیمی و به عبارتی زیر خاکی تمرکز دارد. بسته به اینکه در حال انجام دادن چه کاری هستید یا میزان مطلوب خلاقیت برای شما و وب سایت شما تا چه اندازه ای است، این وب سایت مملو از تصاویر طلایی بسیار ارزشمند با نگاهی به گذشته است.

3- IM FREE

این وب سایت منبعی فوق العاده برای یافتن تصاویر، الگو یا قالب برای تقریبا هر آنچیزی است که شما خواهان آن هستید. تمامی تصاویر منتشر شده در این وب سایت به منظور ساده شدن جستجوی آنها در دسته های مختلف طبقه بندی شده و به منظور استفاده تجاری بصورت رایگان عرضه شده اند.

4- Pexels

سایت Pexels نه تنها شامل تصاویر فوق العاده می باشد، بلکه کلیپ های تصویری با کیفیت بسیار بالا را هم شامل می شود. به یاد داشته باشید که اگر یک تصویر ارزشی برابر با هزاران کلمه داشته باشد، آنگاه یک فایل ویدئویی می تواند ارزشی برابر با میلیون ها کلمه را در خود جای دهد.

5- Picjumbo

سایت Picjumbo کار بسیار فوق العاده و ارزشمندی را در طبقه بندی محتوای خود انجام داده است که موجب می شود تا پیدا کردن یک تصویر مناسب طی فرایندی بسیار ساده و سریع ممکن شود. سبک تصاویری که این وب سایت ارائه می کند خیلی کمتر صحنه ای و مصنوعی بوده و بیشتر به نسبت اغلب سایت های ارائه کننده تصاویر آرشیوی بزرگ، واقع بینانه تر است.

6- Unsplash

کیفیت تصاویر منتشر شده بر روی وب سایت Unsplash قابل مقایسه با وب سایت های دیگر نیست. تنوع بسیار گسترده و البته سبک هنری تصاویر منتشر شده بر روی این وب سایت کمک بسیار زیادی به شکستن یکنواختی موجود بر روی یک تصویر می کند. علاوه بر این، این شرکت داستان دست اول بسیار جالب و زیبایی هم برای خودش دارد.

7- Gratisography

تصاویر منتشر شده بر روی سایت Gratisography در عین سرگرم کنندگی خصوصیات ویژه و خاصی دارد. انتخاب بر پایه طنز آمیز بودن و البته سرشار بودن از رنگ های روشن در آنها می تواند به عنوان یک معدن طلا برای آن دسته از وبلاگ نویسانی باشد که بدنبال یافتن یک تصویر چشم گیر، برجسته و غیر معمول هستند.

8- Startupstockphotos

سایت Startupstockphotos منبعی فوق العاده کامل برای پیدا کردن تصاویر حول موضوع استارت آپ های مبتنی بر فنآوری، محیط های خلاقانه و شکل گرفته در حال و هوای سالهای دهه 60 تا ابتدای 80 شمسی است که اصطلاحا از آنها تحت عنوان نسل X هم نام برده می شود. تصاویر این وب سایت به شدت تصادفی و اتفاقی، خودمانی و البته واقع بینانه است.

9- Getrefe

سایت Getrefe شامل تنوعی گسترده از تصاویری است که شامل حوزه های مختلف فنآوری تا مناظر طبیعی می شوند. حتی اگر نیاز به یک تصویر هم نداشته باشید، این سایت به سرعت فضایی با کیفیت بالا را برای الهام گرفتن به منظور پروژه های خلاقانه آتی در اختیار شما قرار می دهد.

10- Photos.Oliur

انتشار تصاویر بر روی سایت Oliur به تازگی آغاز شده است، در نتیجه حجم زیادی از محتوا بر روی این وب سایت در دسترس نیست، اما همین مقدار محتوا هم باعث شده که این سایت تبدیل به سایتی شود که قطعا چشم شما را به خودش می دوزد. ظرفیت و استعداد کارهای منتشر شده بر روی این وب سایت آنقدر در سطح بالایی قرار دارد که من سایت Oliur را به عنوان بخشی از جعبه ابزار هر خالقی در فضای اینترنت می دانم.

نتیجه گیری

به عنوان یک طراح، همه آن چیزی که قصد مطرح کردن آن در اینجا را دارم این است که تلاش بیشتری برای یافتن تصاویر با کیفیت بالا بر روی وب سایت خودتان داشته باشید.

استفاده از کمک کننده های بصری از منابع فوق نه تنها به شما کمک می کند که برند شما ظاهری انسانی و معتبر تر برای خودش داشته باشد، بلکه کمک می کند تا در برابر دیگر رقبای خود که در خیل عظیم تصاویر آرشیوی معمولی و بی احساس گیج و سردرگم شده اند، به راحتی متمایز شوید.

از طرفی شما را از این خطر بسیار بزرگ هم مصون می ساز که تصاویر دارای کپی رایت را از گوگل بر روی وب سایت خود قرار داده و خطر تحت تعقیب قرار گرفتن را تحمل کنید.
نظر شما چیست؟ به نظرتان خوب است؟

منبع: ImpactBnd