شبکه های اجتماعی یک روش فوق العاده برای برقراری ارتباط و در نهایت هدایت و پیشبرد کسب و کار با افرادی است که در حالت عادی هرگز قادر به ملاقات آنها در طول زندگی خود نمی شوید، چه برسد به اینکه بخواهید با آنها تجارت یا کسب و کاری هم به راه بیندازید!

این ابزار می تواند دری به روی روابط، تعاملات و جامعه اطراف برند شما باز کند که پیش از این برای صاحبان کسب و کار بسیار سخت و مشکل بوده است.

از طریق قدرت شبکه های اجتماعی، صاحبان کسب و کار می توانند محصولات و خدمات خود را در لحظه با افرادی که با آنها در ارتباط هستند به اشتراک بگذارند. بسیار پر قدرت! اما چگونه روابط خود را با مخاطبین باز می کنید، بگونه ای که این روابط حاصل شده، موثر و قابل اعتماد باشند و در ایجاد ارتباط دو سویه با مخاطبین به شما کمک کنند؟

در زیر 12 راهکاری را می بینید که من خودم همواره از آنها استفاده کرده و برای آغاز ارتباطات موثر و قابل اعتماد و روابط دو سویه با مخاطبین به شما پیشنهاد می کنم!

1- توجه

یک جمله قدیمی هست که می گوید: “مردم به دانسته ها و دانش شما توجهی نمی کنند، تا زمانی که بدانند شما چقدر توجه می کنید”. واژه توجه کردن و معنای ضمنی نهفته در آن جمله اشاره به توجه کردن به دیگران دارد و نه به خود شما.

زمانی که شما بخوبی به کمک کردن به دیگران توجه می کنید، این رویکرد در تمام مطالب و مواردی که در شبکه های اجتماعی به اشتراک می گذارید بازتابی از خودش نشان داده و شما پاسخ کار خود را ده چندان می بینید!”

2- کنجکاوی

به این سوال من توجه کنید: در نظر شما چه کسی جالب و جلب توجه کننده است؟

  • کسی که خودش به تنهایی آدم جالبی باشد
  • کسی که نسبت به شما علاقمند است؟
  • کسی که نسبت به شما علاقمند است و خودش هم آدم جالبی است؟

پاسخ به این سوال هم می تواند مورد دوم و هم مورد سوم باشد، اما حداقل می توان گفت که به احتمال خیلی زیاد، مورد اول نیست.

زمانی که در مورد دیگران کنجکاو نیستید، به چیزی که برای دیگران اهمیت دارد دیگر گوش فرا نداده و توجه نمی کنید (چرا که بیشتر زمان خود را بر خود و کارهای خودتان متمرکز می کنید.) زمانی که به موارد مورد اهمیت دیگران گوش نمی دهید، خیلی راحت می توان گفت به آنها و علایق آنها توجه هم نمی کنید و حتما برای آنها جالب نخواهید بود. بنابراین، همه چیز با کنجکاوی آغاز می شود. این قدم اول است.

3- مشارکت و همکاری

شما باید چیزی به مجموعه ای که در آن هستید اضافه کنید. البته چه بهتر که آن چیز، مورد با ارزشی باشد. مشارکت داشتن در شبکه های اجتماعی خیلی خوب است، اما مشارکت در کنار همکاری، این مشارکت را با ارزش تر می سازد. افرادی هستند که سعی می کنند از شبکه های مجازی دوری کنند، با این توجیه که این شبکه ها بیش از اندازه شلوغ و پر هم همه است. آنها هم درست فکر می کنند و هم در اشتباه هستند. بله، شلوغ و هم همه درست است. اما این دلیل نمی شود که از شبکه های اجتماعی دست بکشیم. در حقیقت، این خودش می تواند دلیلی باشد برای اینکه با سرعت وارد آن شوید و همکاری های با ارزشی را در آن داشته باشید و بدین ترتیب نسبت “سیگنال به نویز” را برای خودتان بالا ببرید. با انجام دادن کارهایی که دیگران انجام نمی دهند، خود را نسبت به بقیه برجسته و بارز کنید.

4- محتوا

محتوا اساس و پایه مشارکت در هر شبکه اجتماعی است – خواه این مشارکت انتشار یک مطلب در وبلاگ، یک پادکست، یک فایل ویدئویی یا یک پست در توئیتر باشد – تمامی اینها جزء فعالیت های تولید محتوا برای شما در نظر گرفته می شود. اگر پیوسته محتوای قابل توجه و جذابی تهیه کنید که بر نقاط درد مخاطبین خود توجه داشته باشد، ترکیب برنده ای در اختیار خواهید داشت.

تولید محتوای با کیفیت نیاز به وقت دارد و تولید محتوای با کیفیتی که بطور کامل بر مخاطب شما تمرکز داشته باشد نیازمند زمان بسیار زیادی می باشد. می توانید به این موضوع فقط به عنوان یک “کار خسته کننده” نگاه کنید یا آن را به عنوان یک سرمایه گذاری در نظر بگیرید. اگر به شکل دوم آن را در نظر بگیرید، مطمئنا از زمان صرف شده برای آن بازده بیشتری کسب خواهید کرد.

5- وضوح و روشنی

وضوح و روشنی در این مقوله تاثیری یکسان بر هر دو طرف مخاطب و آغاز کننده ارتباط بر جای می گذارد. بطور پیش فرض، واضح است که محتوای خوب و مناسب مفهومی واضح و روشن در خودش جای داده است. من به این موضوع “وضوح و روشنی” از نقطه نظر مخاطب نگاه می کنم. دقیقا در همین لحظه در مقوله هایی که برای آنها دارای اهمیت است، آنها بدنبال وضوح و روشنی در مطلب و محتوای ارائه شده می باشند. هر کاری که در پی انجام دادن آن باشند، همیشه با گزینه ها و انتخاب های مختلفی برای آن روبرو بوده و محتوای شما اگر در روشن ساختن موضوع به آنها کمک کند، مطمئنا محتوای تولید شده توسط شما را دوست خواهند داشت!

“محتوای شما خوب و با ارزش خواهد بود، اگر باعث شود مخاطب از فضای آکنده از سردرگمی به فضایی روشن و بدون سردرگمی وارد شود.”

سردرگمی باعث از بین رفتن با ارزش ترین منبع یک فرد می شود – و آن زمان است. اگر محتوای شما موجب از بین رفتن سردرگمی برای مخاطب شود، به وی هدیه با ارزشی داده اید.

 

6- گفت و شنود

در رسانه های اجتماعی، شما با تعامل و سرگرم کردن مخاطب برنده می شوید. این سرگرمی سطح بالاتری از ارتباط عاطفی است که با گفت و شنود آغاز می شود. گفت و شنود فضایی است که در آن دو یا چند نفر در حال گوش دادن و صحبت کردن با یکدیگر هستند. هم گوش دادن و هم صحبت کردن در برقراری تعامل در رسانه های اجتماعی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. هر قدر بیشتر در گفت و شنود هایی که موجب افزایش ظرفیت جمعی شرکت کنندگان می شود، مشارکت داشته باشید، نتیجه بیشتری از این سرمایه گذاری نصیب شما می شود. هر گفت و شنودی در این فضا دارای اهمیت است. گفت و شنود یک رابطه دو سویه است و در حالیکه هیچ گفت و شنودی بطور حتم منجر به تغییر مسیر یک شغل، یک شرکت، یک رابطه یا یک زندگی نمی باشد – اما یک گفت و شنود موثر، دارای پتانسیل برای ایجاد چنین تغییراتی می باشد.

7- خلاقیت

تقریبا هیچ چیزی نمی تواند به عنوان سد و مانع حقیقی برای ورود به شبکه های اجتماعی در نظر گرفته شود – به این معنا که هر کسی در هر زمانی قادر به وارد شدن به محیط شبکه های اجتماعی می باشد. بنابراین همواره نیاز به انجام دادن کاری برای متمایز ساختن خودتان نسبت به دیگران دارید. این همان نقطه ای است که خلاقیت به کمک شما می آید.

از تخیل خود استفاده کنید و اجازه دهید خلاقیت شما با گذشت زمان در این حوزه تقویت شود. چند دقیقه وقت صرف کنید و ببینید آیا جنبه دیگری برای بیان همان مطلبی که قصد بیان آن را داشتید وجود دارد؟ چه کاری می توانید بکنید تا چیزی که در حال گفتن آن هستید، جالب تر به نظر برسد؟ آن سرمایه گذاری “بیشتر” را انجام دهید، تا از آن مزایای “بیشتر” هم برخوردار شوید!

8- شخصیت

شخصیت در اینجا خصوصیات اخلاقی و برند شخصی شماست. آن چه که هستید بیشتر از آن چه که می گویید اثر گذار است و به شدت بر درک دیگران از شما تاثیر گذار می باشد. هر قدر برند شخصی شما قوی تر باشد، کلام شما از تاثیر بالاتری برخوردار می شود – این بدان معنا است که نه تنها شما باید در فعالیت در شبکه های اجتماعی سرمایه گذاری کنید، برای رشد کردن و بهتر شدن خودتان هم باید سرمایه گذاری کنید.

9- اجتماع

شما به تنهایی نمی توانید به موفقیت های بزرگ دست پیدا کنید. شما برای این کار نیاز به کمک دیگران دارید. اگر از جنبه ای دیگر به این موضوع نگاه کنید، می بینید که اجتماع به شما نیاز دارد – همچنان که دیگر افراد موجود در جامعه نیز قادر به دست یافتن به موفقیت های بزرگ نیستند. هر کاری که می توانید برای قوی تر شدن جامعه انجام دهید در نهایت موجب منفعت برای تمام اعضای جامعه می شود.

زمانی که نوبت به چگونگی تعامل شما با جامعه می رسد، تمامی اجزاء جامعه با یکدیگر در ارتباط داخلی هستند. سطح تاثیر گذاری شما بر جامعه همزمان با سطح توجه و مشارکت شما در جامعه افزایش پیدا می کند. همچنان که سطح مشارکت شما افزایش پیدا می کند، داشتن مشارکت و توجه ارزشمند تر، آسان تر می شود. به عبارتی این یک چرخه مقدس و پاک است. اگر می خواهید آزمونی سریع از سطح مشارکت و همکاری خودتان در جامعه داشته باشید، این پرسش را از خودتان بپرسید:

اگر امروز از جامعه حذف شوم، خلاء ایجاد شده در جامعه به چه اندازه و کیفیتی خواهد بود؟

هیچ پاسخ درست یا غلطی برای این پرسش وجود ندارد، اما پاسخ به آن هر چه که باشد باید درک حدودا درستی از ارزشی که شما به جامعه می بخشید را ارائه دهد.

10- شجاعت

دو روش کاملا متفاوت برای مشارکت در رسانه های اجتماعی وجود دارد – یکی به عنوان یک فعالیت مورد علاقه و دیگری بر اساس یک وظیفه و اجبار. اگر فعالیت در این رسانه ها برای شما به عنوان یک فعالیت مورد علاقه باشد، نتایج حاصل از آن به مراتب بهتر و بالاتر از زمانی است که این کار را از روی اجبار انجام می دهید. روش فعالیت داشتن در قالب یک فعالیت مورد علاقه، اتخاذ یک جایگاه یا موقعیت معنا دار می باشد که نیازمند اعتماد به نفس و شجاعت می باشد. اتخاذ یک موضع همانند توافق و پذیرش یک مجموعه است. شما بطور خودکار به عضو یک خانواده تبدیل می شوید که اعضای آن دارای موضعی مشابه نسبت به شما می باشند. از طرف دیگر، با دیگر افرادی که موضعی مشابه با شما ندارند، غریبه و بیگانه می شوید. شما برای کنار آمدن با این موقعیت نیاز به شجاعت دارید و البته به خاطر داشته باشید که شما قادر به کسب رضایت همه نیستید.

11- تغییر

اگر دنیا به سرعت در حال تغییر کردن است، زیر سیستم رسانه اجتماعی در حال تغییر با سرعتی دو چندان می باشد.

تنها نکته و عنصر ثابت در رسانه های اجتماعی، تغییر است!

چیزی که دیروز به نظر بسیار جالب می آمد، امروز کالا یا خدمتی عادی به حساب می آید و فردا جزئی از تاریخ است. ابزار، روش ها و مدل های تعامل همه و همه تغییر می کنند. فلسفه و اصول اولیه ممکن است بدون تغییر باقی بمانند اما شیوه ظاهر شدن آنها همواره تغییر می کند. اگر خواهان دست یابی به موفقیت در عرصه رسانه های اجتماعی هستید، نباید با تغییر سازگاری پیدا کنید، بلکه باید آن را با جان و دل پذیرا شوید، باید با آن زندگی کنید و اگر در این بین به خوبی عمل کنید، ممکن است با ایده ها و مشارکت های خودتان موفق به اثر گذاری بر روند این تغییر شوید.

12- تعهد

حتما این جمله را شندیه اید که هیچ راه میانبری برای رسیدن به نقطه ای با ارزش وجود ندارد.

از آنجائیکه برای ورود به رسانه های اجتماعی موانع اندکی وجود دارد، به نظر می رسد که کسب موفقیت در این رسانه ها آسان و ساده می باشد. متاسفانه چیزی که در حال مشاهده آن هستید تنها نوک کوه یخ است. رسانه های اجتماعی موجب آسان تر شدن هیچ چیزی نمی شوند. ممکن است موجب سرعت بخشیدن به فرایند ها شوند، اما در آسان تر شدن آنها نقشی ندارند.

رسانه های اجتماعی را به عنوان یک “تقویت کننده” کاری که انجام می دهید در نظر بگیرید. اگر در حال انجام دادن کار مهمی هستید، این رسانه های اجتماعی می توانند اثر این کار را برای شما تقویت کنند. با این وجود، شما باید خودتان را برای انجام آن کار مهم آماده کنید که خود به تعهدی جدی نیاز دارد. زمانی که به عنوان یک بازیکن در رسانه های اجتماعی قرار می گیرید، نسبت به قبل، علنی تر بوده و از پوشش کمتری برخوردار می باشید – به این معنا که شما برای همگام شدن با وعده های حاصل از برند شخصی خودتان به تعهد به مراتب بالاتری نیاز دارید. اگر برای چند روز بدون ارائه “ارزشی” به مجموعه دوستان خودتان از نظرها غایب شوید، به شدت از اعتبار برند خودتان کاسته اید.

همیشه این موضوع را در نظر داشته باشید که شبکه های اجتماعی ابزاری هستند که دارای کاربردهای چندگانه می باشند. برخی از این کاربردها بسیار مفید هستند و به گسترش و رونق کسب و کار شما کمک می کنند و برخی از آنها هم می توانند بسیار هولناک باشند و در مدت چند روز، برند شما را نابود کنند. قبل از شیرجه در این اقیانوس، حتما مطالعه کافی انجام دهید، استراتژی شفافی تدوین کنید، تیم خوبی را شکل دهید و خود را مجهز به همه وسایل نجات کنید.