آیا شما هر روز صبح در یک ساعت ثابت، یک فنجان قهوه می نوشید؟ آیا شما در خانه بر روی مبل مشخصی که در اتاق نشیمن قرار گرفته، می نشینید؟

عادت یعنی یک سری رفتارهای درست یا نادرستی که در اثر تکرار منظم و پایدار، ملکه ذهن می شود.

TW Walker نویسنده کتاب ابرقهرمان موفقیت (Superhero Success) (چاپ شده در سال 2012 توسط انتشارات Breakthrough Media Network) می گوید: برخی عادات ممکن است بر بهره وری و کسب و کار شما تاثیر منفی برجای بگذارد.

واکر می گوید: عادت ها بر اساس تکرار و تداوم شکل می گیرد. مشکل اینجاست که اغلب مردم، عادات اشتباهی را تکرار می کنند که جلوی موفقیت آنها را می گیرد.

در ادامه نوشتار، به پنج عادت زیان بار تجاری اشاره می شود:

1. ناتوانی در تفویض اختیارات
واکر می گوید شما نمی توانید در کسب و کارتان، همه چیز را یک تنه بر عهده بگیرید.

البته احتمالاً بتوانید با استرس، شتاب و زدن از استراحت و تفریح خود، هفته ای 80 ساعت کار کنید ولی مسلماً از حفظ این روند و سرعت در درازمدت ناتوان خواهید بود.

راه حل این است که بهترین نیروها و زیردستان خود را شناسایی کنید و برخی مسئولیت های تان را که با تجارب، وظایف و علایق آنها سازگاری دارد به ایشان محول کنید.

این کار باعث می شود شما بتوانید بر «مهمترین» و «ضروری ترین» کارها تمرکز کنید و با خیالی آسوده و اعصابی آرام، شرکت را به سمت جلو رهنمون شوید.

2. مشکل تصمیم گیری
بنا به گفته واکر، کارآفرینان مایلند اوضاع را در کنترل خود بگیرند.

ولی دقت داشته باشید که اگر شما شرایط را به گونه ای بچینید که هر تصمیمی برای تایید شدن مجبور باشد از دفتر شما عبور کند، به احتمال قریب به یقین سرعت کسب و کارتان کند خواهد شد.

این روند مستاصل کننده، هم کارمندان تان را خسته می کند و هم مشتری ها را.

شما می توانید با به کارگیری افراد مناسب و نیروهایی که از اهداف کلی شرکت خبر دارند، به کسب و کار خود اجازه رشد و گسترش دهید.

3. دست روی دست گذاشتن
ترسیم چشم اندازهای آتی و اهدافی که قرار است در آینده محقق شود، کلید موفقیت برای هر کسب و کاری محسوب می شود.

متاسفانه بسیاری از کارآفرینان از این موضوع مهم غافل بوده، و هیچ طرحی برای آینده کاری خود ندارند.

واکر می گوید شما برای به دست آوردن عادات درست، به تفکر استراتژیک نیاز دارید.

هنگامی که برای خود هدف گذاری می کنید، عاداتی را در خود به وجود می آورید که شما را در مسیر دستیابی به این اهداف قرار می دهد و موانع موجود را کم و کمرنگ می سازد.

4. پرداختن به فعالیت های غیرمولد
به عقیده واکر، ایمیل و فیس بوک بزرگترین های این رده هستند.

مردم گمان می کنند وقتی ایمیل های خود را مرتب چک می کنند و یا در فیس بوک پست می گذارند و دائماً به فعالیت مشغول هستند، کاربرانی پربازده و چندکاره (MultiTask) به شمار می روند ولی واکر بر این باور است که چندکاره بودن مترادف است با ناکارآمدی و بهره وری پایین.

5. ترس
واکر می گوید بدترین عادتی که ممکن است بر سر راه بهره وری یک کارآفرین سبز شود، «ترس» است.

ترس از شکست یا ترس از تصمیم گیری می تواند به سرعت بهره وری و موفقیت کسب و کار شما را تحلیل برد.

از سوی دیگر ترس، زمان را می بلعد.

اگر شما بر ترس های خود متمرکز شوید و به آنها بیش از حد بها دهید، زمانی را که باید به اتخاذ تصمیم های مهم کاری اختصاص دهید، برای سر و کله زدن با ترس های خود هدر خواهید داد.

نتیجه
اگر شما وجود یک یا چند مورد از این عادات زیان بار پنج گانه را در کسب و کار خود تفرس کردید، زمان آن فرا رسیده که دست به کار شوید.

واکر می گوید تبدیل عادات منفی به عادات سازنده و مثبت، با ارزیابی وضعیت فعلی شروع می شود.

اگر شما به نتیجه و ثمری برسید که مایل نباشید، اولین سوالی که باید از خود بپرسید این است که من چرا و چگونه به این نقطه رسیده ام.

گام بعدی این است: عاداتی را که می خواهید از دست آنها خلاص شوید، بر روی کاغذ بنویسید. همچنین اهداف تجاری تان را نیز نوشته و هر روز مرور کنید.

بنا به گفته واکر، اگر یک عمل 21 بار تکرار شود به «عادت» تبدیل می گردد.

بر این اساس اگر شما لیست اهداف خود را 21 روز پشت سر هم بخوانید و مرور کنید، اهداف از پیش تعیین شده ملکه ذهن ناخودآگاه شما شده و به یک عادت تبدیل می گردد.

واکر می گوید اگر اهداف شما به عادت تبدیل گردد، آن وقت دیگر همه چیز روبراه می شود.

photo credit: justonlysteve