آیا می خواهید کسب و کار جدیدی راه اندازی کنید و در حال طراحی محصول یا خدمتی هستید که فکر می کنید باید یک سر و گردن از همه رقبای شما بالاتر باشد، امکانات بیشتری داشته باشد، قوی تر و بزرگ تر باشد؟

محصول رقیب شما 5 امکان دارد و مال شما باید 10 تا یا 20 تا داشته باشد؟ آنها هر هزینه ای برای تبلیغات می کنند شما باید دو برابر تبلیغ کنید؟ آنها 20 محصول در وب سایتشان برای فروش دارند و شما باید 30 تا داشته باشید؟

این جنگ سرد احمقانه، هیچگاه پایان نخواهد یافت. جنگ سرد بهتر بودن و بزرگ تر بودن از رقبا. جنگی که شما را به موضع دفاعی خواهد برد، برای شما گران تمام خواهد شد و هیچگاه هم پایان نخواهد یافت. در این شرایط، شما هیچ وقت قادر به نگاه به جلو نخواهید بود و دائما باید پشت سر خود را نگاه کنید که آنها به شما نرسند.

چگونه وارد این جنگ بی خاصیت نشویم؟


پاسخ: کم تر، کوچک تر و لاغر تر بمانید.

محصول و خدمت خود را با حداقل امکانات ممکن طراحی کنید. یک محصول کوچک ولی عالی. سعی نکنید صدها امکان با کیفیت متوسط طراحی کنید. یک امکان با کیفیت عالی، خیلی برای کسب و کار شما بهتر خواهد بود.

فلان سایت فروشگاه دارای هزار محصول است، پس وب سایت من هم باید 1500 محصول داشته باشد. خیر، به جای این طرز فکر با خود بگویید، فروش 1000 محصول متفرقه، از ماشین لباسشویی گرفته تا کتاب و کیک تولد بهتر است یا فروش تخصصی و متمرکز بر روی یک نوع محصول؟ در کدام حالت شما قادر به ارائه خدمات بهتری به مخاطب خواهید بود؟ در کدام حالت سوال های او را بهتر پاسخ خواهید داد؟ در کدام حالت محصولات به روز تری به او ارائه خواهید کرد؟ در کدام حالت شما را به عنوان متخصص در بازار نام خواهند برد؟

سعی کنید یک مشکل خیلی ساده را به بهترین شکل ممکن حل کنید و حل کردن مشکلات پشمالو و بی ریخت و گنده را بسپارید به دیگران.

ببینید محصول گنده رقیب شما چند امکان دارد که ضعیف عمل می کند و مشتری ها به آنها نیاز دارند. روی همان ها تمرکز کنید. همه امکانات دیگر را کنار بگذارید و فقط یک امکان که بیشتر از همه برای مشتری واجب و لازم است را به عالی ترین شکل ممکن طراحی کنید.

در این صورت، حتی اگر محصول شما کوچک و لاغر باشد ولی می تواند در مقابل رقبای بسیار بزرگ شما پیروز بازار شود.

طراحی، تولید، پشتیبانی، فروش، تبلیغات و انعطاف پذیری بر اساس تغییرات بازار و نیازهای مشتری برای یک محصول کوچک و ساده، خیلی راحت تر خواهد بود و این می تواند نقطه قوت شرکت شما باشد.

تا رقبای بزرگ شما بخواهند به خود حرکت دهند و هیکل گنده خود را جا به جا کنند، محصول فسقلی شما بازار را در کنترل خود خواهد گرفت.

من خودم که به گذشته و محصولاتی که تولید می کردیم نگاه می کنم، می بینم چقدر ما وقت می گذاشتیم برای طراحی و تولید امکاناتی در محصول که شاید به ندرت مورد استفاده کاربران بوده اند و جز طولانی شدن زمان تولید، گران شدن محصول و پشتیبانی سخت تر، هیچ فایده دیگری نداشتند و از طرفی، امکانات اصلی محصول که مشتری به آنها احتیاج داشت، ضعیف و دارای ایراد بودند.
این داستان در هر نوع کسب و کاری می تواند متصور باشد، نه فقط محصولات و خدمات در فضای آنلاین، بلکه همه انواع کسب و کارهای دیگر.

مک دانلدز، هم ساندویچ مرغ دارد و هم ساندویچ گوشت ولی اگر کسی واقعا بخواهد طعم یک غذای طبخ شده با مرغ را بچشد، حتما می رود سراغ KFC. و اگر روزی KFC همبرگر هم بفروشد، آنوقت حتما طیف وسیعی از هواداران خود را از دست خواهد داد.

شما از بیک توقع دارید که خودکارهای عالی بسازد و اگر روزی ببینید خودکارهای بیک مثل گذشته با کیفیت نیستند، اصلا برای شما اهمیتی نخواهد داشت که در عوض، عطرهای بیک سراسر جهان را تسخیر کرده باشند چون بیک، متخصص ساخت خودکار بوده و باید آن را عالی انجام دهد. ببینید بیک چقدر برای فروش عطرهایش تبلیغ می کند در صورتی که یک محصول متوسط و بی ارزش است. ولی از آن طرف، محصول تخصصی بیک یعنی خودکار، بدون زحمت و بدون تبلیغ، پرفروش بوده و خواهد بود.

این نکته را در نظر داشته باشید که یک محصول کوچک و فسقلی، الزاما محصولی با سود کم برای کسب و کار شما نخواهد بود. مردم برای خدمات استثنایی و محصولات تخصصی، حاضر هستند پول بیشتری پرداخت کنند چون می دانند که خدمات ویژه هم دریافت خواهند کرد.

پس از همین امروز، شعار یک سر و گردن بالاتر را فراموش کنید و آن را با این شعار جایگزین کنید:
کم تر، کوچک تر، لاغرتر، عالی تر.

بعد قیچی را بردارید و مثل هرس کردن درختان، ببینید کدام محصول یا خدمت را می توانید از لیست خدمات و محصولات خود حذف کنید یا کدام امکانات اضافی و کم مصرف را از محصولات خود حذف کنید بدون اینکه ماموریت اصلی آنها خدشه دار شود. سعی کنید کسب و کارتان را لاغر تر کنید و آنگاه خواهید دید که از شر آن جنگ سرد لعنتی خلاص خواهید شد و خلاقیت شما چندین برابر افزایش خواهد یافت و نتیجه آن، رضایت بیشتر مشتری ها خواهد بود.