وقتی بازدید کننده ها به وب سایت من وارد می شوند، اولین چیزی که به دنبال آن می گردند این است که ببینند من چه خدمات و محصولاتی برای فروش ارائه می کنم و وقتی که آنها متوجه می شوند که وب سایت من محلی برای فروش خدمات و محصولات نیست بسیار تعجب می‌کنند و شک می‌کنند که واقعاً وقتی من از موضوع کسب درآمد از اینترنت صحبت می کنم منظورم چیست؟ در حالی که خودم هیچ محصول مشخصی برای فروش ندارم!

چطور می توان از اینترنت پول در آورد در حالی که هیچ محصول و خدمتی در وب سایت من برای فروش وجود ندارد؟ چطور می توان کسب درآمد کرد وقتی کسی نمی‌تواند از من خریدی انجام دهد تا بابت آن به من پولی بپردازد؟

پاسخ به این سوال ها که همگی آنها هم درست و بجا هستند این است که امروزه افراد زیادی مانند من، از امکاناتی که فضای دیجیتال در اختیار آنها قرار داده برای فروش خودشان استفاده می کنند!

و این دقیقا همان کاری است که خیلی از شما که در حال خواندن این مطلب هستید از آن واهمه دارید و بسیار می ترسید.

کمی صبر کنید تا ببینیم منظور من از خود فروشی در فضای دیجیتال چیست و آیا واقعاً این کاری ناپسند است که از آن بترسیم؟ یا خود نوعی فعالیت حرفه ای است که باید به آن بپردازیم و آن را جدی بگیریم؟

شاید با این مقدمه کوتاه کاملاً متوجه شده باشید که من در مورد موضوعی بسیار جدی و علمی و پول ساز صحبت می‌کنم و آن موضوع چیزی نیست جز Personal Brand یا همان برند شخصی.

در واقع تمام محتوای وب سایت من، پست های اینستاگرام و کانال تلگرام و مطالب خبرنامه ها و کتاب های الکترونیکی و حتی کتاب های چاپی منتشر شده من در وب سایت آمازون که قابل خرید هستند هیچ کدام به تنهایی و به خودی خود برای من درآمد ایجاد نمی کنند!

تمامی این ابزارها و محتوای ایجاد شده با این هدف بوده که من بتوانم خودم را به عنوان یک فرد متخصص و دارای تجربه در زمینه دیجیتال مارکتینگ به مخاطبینم معرفی کنم و به کمک این ابزارها ثابت کنم که من می توانم یک فرد مناسب برای آنها در زمینه دیجیتال مارکتینگ باشم.

چیزی که تمامی محتوای تولید شده توسط من در فضای دیجیتال به من می دهد این است که به من کمک می‌کند تا به مخاطب این اطمینان را بدهم که من فردی دارای دانش و قابل اعتماد هستم.

به این ترتیب، تمامی آنچه که برروی فضای دیجیتال من وجود دارد مانند یک امپراطوری دیجیتال، کمک می کند تا من بتوانم خودم را به عنوان یک برند شخصی به مخاطبینم بفروشم.

اگر من بتوانم با تمامی امکانات موجود به این موفقیت برسم آنگاه اتفاق های بسیار جالبی رخ خواهد داد که برای کسانی که فقط محصولاتی برای فروش در وب سایت خود دارند ممکن است هیچ وقت رخ ندهد.

یکی از تجربه های بسیار جالب که برای کسانی که برند شخصی خود را ساخته اند اتفاق می‌افتد این است که در بسیاری از مواقع، نیازی نیست که آنها به دنبال مشتری بروند و این مشتری ها هستند که آنها را پیدا می‌کنند. یعنی شما پس از ساخت برند شخصی خود، با کمترین هزینه می توانید بیشترین تعداد مشتری را جذب کنید.

در صورتی که کسانی که از وب سایت و فضای دیجیتال خود صرفا برای فروش محصولات و خدمات استفاده می کنند همیشه باید در حال رقابت و در حال تبلیغ خدمات و محصولات خود باشند تا بتوانند مشتریان جدیدی به دست آورند.

کسی که برند شخصی خود را می سازد قدرت نتورکینگ بسیار زیادی، چه در گردهمایی ها و کنفرانس ها و چه در ارتباط های یک به یک، به دست می‌آورد و برند شخصی او قابلیت بسیار زیادی به او می‌دهد تا بتواند یک ارتباط بسیار قوی با مخاطب خود برقرار کند و آنها را مطمئن سازد که می‌توانند به او اعتماد کنند.

نکته جالب دیگری که در ساخت برند شخصی قابل بررسی این است که وقتی شما برند شخصی خود را می سازید همواره کسب و کارتان در دست خودتان خواهد بود و حتی اگر شما یک استارتاپ یا یک شرکت هم داشته باشید و به هر دلیلی مجبور شوید که کارتان را عوض کنید و یا به شرکت دیگری بروید، هنوز برند شخصی شما با شما خواهد بود و تمام مخاطبین و ارتباط های تجاری قبلی هم به همراه شما به محل کار جدید منتقل خواهند شد.

این تجربه دقیقاً برای خود من به وجود آمده است یعنی من با وجود این که در طی دوران حرفه ای کاری خودم در شرکت های مختلف و حتی در کشورهای مختلف فعالیت داشته ام با این حال هیچ وقت مجبور نبوده ام که برای معرفی خدمات و محصولاتم، هزینه‌های زیادی بپردازم زیرا برند شخصی من همواره ثابت بوده و مخاطبین، من را از طریق برند شخصی می شناخته و با من مرتبط بودند.

داشتن یک برند به شخصی به شما اعتماد به نفس بسیار زیادی می دهد و این برای این که شما بتوانید قدم‌های پرخطرتری در کسب و کار خود بردارید بسیار مناسب است. کسانی که هیچگونه پشتیبانی در فضای دیجیتال ندارند در زمانی که می‌خواهند تصمیمات مهمی بگیرند به راحتی دچار تزلزل و شک می شوند ولی کسانی که دارای برند شخصی قوی هستند بسیار راحت تر ریسک می‌کنند و گام‌های بزرگی در کسب و کار خود بر می دارد.

به همین دلایل، به نظر من شما علاوه بر اینکه باید به فروش محصولات و خدمات در فضای دیجیتال خود بپردازید، ساختن و تقویت برند شخصی تان نیز باید یکی از مهمترین فعالیت‌های روزمره شما باشد.

مطمئن باشید که تمامی بودجه‌ای که صرف ساخت برند شخصی خود می کنید، دیر یا زود با سودهای بسیار بسیار بالاتری نسبت به فروش محصولات و خدمات، به شما باز خواهد گشت.

لذا پیشنهاد می کنم از ساخت یک برند شخصی قوی و بازاریابی برای برندتان نترسید و از همین امروز این موضوع را در دستور کار خود قرار دهید.

من از این مقاله در مورد برند شخصی ایده گرفته ام:
www.entrepreneur.com/article/289278