دوستان زیادی از من سوال می کنند که در بازاریابی محتوایی، چه نوع محتوایی باید تولید کنند و چه مطالبی باید بنویسند که به جذب مخاطب بیشتر برای کسب و کارشان کمک کند. این دوستان در زمینه های مختلفی فعالیت دارند. از یک وب سایت فروشگاه آنلاین که مخاطبین کاملا عمومی دارد که در لحظه، تصمیم به خرید می گیرند تا یک شرکت فروش محصولات آی تی که مخاطبینشان مدیران رده بالای تصمیم گیرنده در سازمان است.

در سوال های مطرح شده که در واقع انعکاس نگرش این دوستان می باشد، مشخص است که نوع نگاه به موضوع بازاریابی محتوایی هنوز به طور دقیق برای این دوستان شفاف نیست. در این مورد بیشتر توضیح می دهم.

ببینید دوستان، تولید محتوا و بازاریابی محتوایی، مثل یک اژدها است و دو سر دارد! یک سر آن ما، به عنوان بازاریاب های دیجیتال هستیم و یک سر آن هم، مخاطب ما است که قرار است محتوای تولید شده را مصرف کند.

نکته خیلی مهم این است که اگر شما در تولید محتوا، سر خودتان را در اولویت قرار دهید و شروع کنید به تولید انبوهی از محتوا مثل پست های بلاگ، خبرنامه های آنلاین، اینفوگرافیک ها، ویدئو و پادکست ها وغیره و آنها را در کانال های اجتماعی مختلف توزیع کنید و همه این محتوا را بر این اساس تولید کرده باشید که: “من می خواهم مخاطب من این محتوا را مصرف کند”، آنوقت باید مطمئن باشید که این سر اژدها آنقدر بزرگ خواهد شد که سر دیگر را خواهد خورد!

ببین دوست من. در تولید محتوا، مخاطب شما تنها چیزی که برایش مهم نیست، حرف هایی است که شما می زنید! می پرسی پس چی باید بگم و چه محتوایی باید تولید کنم؟ خوب نکته کلیدی دقیقا همین جا است.

دو موضوع مهم را باید در زمان تولید محتوا در نظر بگیری:

1.تعریف و شناخت دقیق مخاطب هدف (Buyer Persona) و تولید محتوا بر اساس نیازهای واقعی او

2.تعریف دقیق قیف بازاریابی (Marketing Funnel) و تولید محتوا بر اساس محلی از قیف که مخاطب شما در آن جای گرفته است.

در مورد اول شاید موضوع کمی ساده تر باشد. یعنی شما متوجه هستید که محتوایی که یک خانم خانه دار برای خرید از یک سوپرمارکت آنلاین نیاز دارد با محتوایی که مدیر رده بالای یک سازمان برای خرید یک نرم افزار نیاز دارد کاملا متفاوت هستند. البته این مثال خیلی واضح بود. برای اینکه اهمیت و حساسیت این موضوع را بهتر درک کنید باید بگویم که محتوایی که مدیر 30 ساله یک سازمان مصرف می کند با محتوایی که مدیر 70 ساله همان سازمان مصرف خواهد کرد هم متفاوت هستند.

پس شناسایی دقیق مخاطب هدف، بسیار مهم است.

در مورد دوم یعنی جایگاه مخاطب شما در قیف بازاریابی، این چند نوع مخاطب را در نظر بگیرید:

1.کسی که در بالای قیف قرار دارد یعنی تازه همین امروز نام برند شما را شنیده و با کلیک بر روی یک بنر، وارد وب سایت شما شده

2.کسی که چند تا از مطالب شما را خوانده و علاقمند شده و در خبرنامه الکترونیک شما عضو شده

3.کسی که چند ماهی است که در خبرنامه شما عضو بوده و روی اکثر لینک های خبرنامه شما کلیک کرده

4.کسی که در یکی از وبینارهای آنلاین شما شرکت کرده

همه این افراد با هم متفاوت هستند و به دلیل این تفاوت، حتما محتوای متفاوتی را هم نیاز خواهند داشت.

مثلا برای مخاطبی که شما را مدتی است می شناسد (مخاطب سوم) اگر محتوایی ارسال کنید که در آن تمرکز بر روی معرفی سازمان شما و نکات برجسته آن باشد، حتما مخاطب شما را گیج خواهد کرد. او قبلا این محتوا را مصرف کرده و از این مرحله در قیف بازاریابی شما عبور کرده است.

“در زمان تولید محتوا، مهم تر از اینکه شما چه می خواهید بگویید این است که مخاطب شما چه می خواهد بشنود”