شما به عنوان صاحب کسب و کاری کوچک یا متوسط و یا به عنوان یک استارتاپ و یا کارآفرین، نیاز دارید تا در صنعت و حرفه خود، افراد تاثیرگذار را شناسایی کنید و سعی کنید تا آنها را متقاعد کنید که خدمات و محصولات شما مفید است و ارزش این را دارد که آنها به هر روش ممکن، شما را به دیگران معرفی کنند.

به این روش بازاریابی می گویند Influencer Marketing و به نظرم در همین پاراگراف اول، کاملا واضح است که معنی آن چیست. در واقع کاری که شما باید انجام دهید بیشتر یک سری فعالیت های اجتماعی و روابط عمومی است که بتوانید با این افراد تاثیرگذار ارتباط برقرار کرده و محصولات و خدمات خود را به آنها معرفی کنید و با پیشنهاد یک سری مشوق، از آنها بخواهید تا به شبکه ارتباطی خودشان، محصولات و خدمات شما را معرفی کنند و یا حتی پیشنهاد دهند.

به نظرم موضوع واضح است و نیاز به مثال های زیادی در این مورد نیست ولی چند نمونه از این روش بازاریابی می تواند شامل موارد زیر باشد:

۱-یکی از ورزشکاران بسیار محبوب و سرشناس، لباس ورزشی تولیدی شما را بپوشد و عکس خود را در اینستاگرام خودش که چند صد هزار فالوور دارد پست کند.

۲-یکی از هنرمندان معروف و محبوب، کتاب منتشر شده جدید شما را در دست بگیرد و در حال خواندن کتاب، عکسی در یکی از شبکه های اجتماعی منتشر کند.

۳-یکی از اساتید معروف دانشگاه در کانال تلگرام خودش محصول شما را به شاگردانش پیشنهاد دهد.

به نظرم محدودیتی در پیدا کردم مثال های بیشتر در این زمینه نیست و می توانیم به راحتی موارد بسیار زیادی را لیست کنیم که در مورد موضوع مورد بحث ما یعنی “بازاریابی به کمک تاثیرگذارها” صادق باشد.

حال به نظر خودم مهم ترین سوالی که ممکن است در ذهن شما شکل گرفته باشد این است که چطور باید این افراد را پیدا کنیم. ولی کمی بیشتر فکر کنید. معتقدم سوال خیلی مهم تری هم هست که باید بپرسید. در واقع شاید پیدا کردن این افراد خیلی سرشناس و معروف، اتفاقا خیلی هم ساده باشد. آنها جلوی دید هستند و به راحتی می توان یک روش تماس با آنها را پیدا کرد.

من شخصا معتقدم که اگر در انتخاب این افراد سرشناس که قرار است محصولات و خدمات ما را به دیگران پیشنهاد دهند دقت نکنیم شاید نه تنها برای کسب و کار ما مفید نباشد بلکه بسیار هم خطرناک و مخرب باشد. چرا؟

خوب موضوعی که ذهن من را به خود مشغول داشته و می خواهم بی پرده با شما مطرح کنم این است که موارد زیادی دیده می شود که افراد تاثیرگذار دارای گرایش های خاص سیاسی، اجتماعی و یا وابسته به گروه و یا باند خاصی باشند که الزاما برای همه اقشار جامعه محبوبیت یکسانی نداشته باشند. باید توجه کنید که برقراری ارتباط با این افراد و معرفی محصول و خدمت شما توسط آنها نه تنها برای شما ضرر خواهد داشت بلکه باید تا حد ممکن فاصله خود را با آنها حفظ کنید تا برند شما بتواند زنده بماند.

از طرفی، این افراد بسیار معروف معمولا از شما مبالغ زیادی درخواست خواهند کرد تا محصول و خدمت شما را به شبکه ارتباطی خودشان معرفی کنند و معمولا برای یک استارتاپ و یا یک شرکت متوسط و کوچک، پرداخت این مبالغ ممکن نخواهد بود.

در این شرایط، ما اخیرا با مفهوم جدیدی به نام “تاثیرگذاران ریزه میزه” روبرو می شویم یا همان Micro-Infcluencer ها. این ها افرادی هستند که کمتر شناخته شده هستند و دارای شبکه های ارتباطی کوچک تری هستند.

این افراد اگر جزو هنرمندان باشند، چندان معروف نیستند. اگر جزو ورزشکاران باشند، کمتر جلوی دوربین ها بوده اند و کسی نام آنها را نمی داند. اگر استاد دانشگاه هستند، احتمالا در یک دانشگاه کوچک در یک شهرستان فعالیت دارند. این ها باعث دست کم گرفتن توانایی و سواد این افراد نیست. فقط و فقط این افراد کمتر معروف هستند و کمتر در جامعه نامی از آنها برده می شود. ولی از طرفی هر کدام از این تاثیرگذاران ریزه میزه دارای شبکه ارتباطی خاص خود هستند و افراد زیادی در جامعه را می توانند تحت تاثیر قرار دهند. این ها ممکن است تعداد فالوورهایشان در اینستاگرام به ده ها هزار نفر برسد نه به صدها هزار نفر یا میلیون ها نفر ولی همان ده ها هزار نفر هم برای کسب و کار کوچک ما کافی است که از محصول و خدمت ما با خبر شوند.

حال ببینیم چطور می توانین این تاثیرگذاران کوچک را پیدا کنیم:

۱-در میان هوادارن خودتان جستجو کنید. به احتمال خیلی زیاد می توانید در میان آنها افرادی را پیدا کنید که خودشان دارای شبکه ارتباطی هستند که دارای تعداد قابل توجهی عضو بوده و این افراد می توانند مشتری خوبی برای خدمات و محصولات شما باشند. این افراد تاثیرگذار چون جزو هواداران شما هستند، با شما و محصولات شما آشنا هستند و خیلی راحت می توانند برای معرفی شما به شبکه خودشان راضی شوند.

۲-می توانید برای هشتگ های ویژه مرتبط با خدمات و محصولات خود تحقیق کنید و افراد تاثیرگذاری که همان هشتگ ها را استفاده می کنند پیدا کرده و با آنها مرتبط شوید. روش تحقیق بسیار ساده است. کافی است هشتگ مربوطه را در میان گیومه در گوگل جستجو کنید و نتایج گوگل که از تویتر و اینستاگرام خواهد بود را بررسی کنید. مثلا می توانید عکسی که در اینستاگرام بیشترین لایک را گرفته و همان هشتگ مورد نظر شما را هم دارد پیدا کرده و ببینید چه کسی آن را پست کرده است.

۳-در گوگل به دنبال وبلاگ نویسانی در منطقه زندگی خود جستجو کنید. کافی است در عبارت جستجو از کلمه بلاگر و نام شهر یا محل کار و زندگی خودتان استفاده کنید. نتایج جستجو عبارت خواهد بود از لیستی از کسانی که در زمینه کاری شما و یا محصولات شما وبلاگ می نویسند. به راحتی می توانید از طریق صفحه وبلاگ این افراد با آنها مرتبط شوید.

۴-می توانید از ابزارها یا اپ های جانبی دیگر هم استفاده کنید. مثلا از لینکدین و یا پینترست و یا سایر ابزارهایی که به شما امکان جستجو و تحقیق در یک زمینه خاص را می دهند. در این ابزارها می توانید افرادی را پیدا کنید که به نوعی به محصولات و خدمات شما علاقه دارند و یا در همان صنعت و حرفه شما فعالیت دارند و می توانند با شما همکاری کرده و محصولات و خدمات شما را به شبکه ارتباطی خودشان معرفی کنند.

نکته مهم این است که کمک گرفتن از این تاثیرگذاران ریزه میزه بسیار ارزان تر از تاثیرگذاران بزرگ خواهد بود و ریسک کمتری هم برای شما و برند شما دارد و به ناگهان شما را در وضعیت بدی قرار نداده و ضرر احتمالی کمتری برای کسب و کار شما ایجاد خواهد کرد.

نهایتا توجه داشته باشید که این روش بازاریابی در ایران بسیار نوپا و ناشناخته است ولی در خارج از ایران بسیار مورد استفاده بوده و حتی وب سایت هایی وجود دارند که برای ایجاد ارتباط بین برندها و تاثیرگذاران طراحی شده است.

شما هم اگر تجربه ای در این مورد دارید می توانید با من به اشتراک بگذارید تا در اختیار سایر علاقمندان قرار بدهم.