یک آزمون ساده: نام پنج شخصیت محبوب خود را که سمت های بالای مدیریتی در اختیار دارند بیان کنید (دوستان و خانواده تان را فاکتور بگیرید). چند تن از این افراد «زن» هستند؟

احتمالاً پاسخ شما رقم قابل ملاحظه ای نخواهد بود چرا که اصولاً زنان مدیر، اندک شمار هستند.

مرکز مطالعات کارآفرینی جهان (Global Entrepreneurship Monitor) موسوم به GEM در بررسی های خود که در دسامبر سال گذشته منتشر کرد، به این نتیجه ارزشمند رسید که در سطح جهان، کارآفرینی به همان اندازه که برای مردان جالب است، برای زنان نیز جذابیت دارد ولی نکته ای این وسط وجود دارد و آن این که زنان از مشکل «کمبود اعتماد به نفس» رنج می برند.

اصولاً زنان توانایی خود را برای راه اندازی یک کسب و کار موفق دست کم می گیرند و خواسته و ناخواسته میدان را برای مردان خالی می کنند.

یافته های یک مقایسه ای هم که در این خصوص بین مردان و زنان انجام شده، چنین است: معمولاً زنان در قیاس با مردان، درک پایین تری نسبت به فرصت ها و قابلیت ها دارند، توان آنها برای دل به دریا زدن کمتر است، و از شکست بیشتر می هراسند.

ماریا گمب (Maria Gamb) یک نویسنده پرفروش در این خصوص سخنان جالبی دارد.
وی می گوید: زنان معمولاً ارزش خود را نمی دانند. این عدم اعتماد به نفس، میل به تلاش برای کسب موفقیت را در آنها کمرنگ می کند.

اگر شما نسبت به توانایی های خود سوء ظن دارید و یا موفقیت هایی را که تا کنون به دست آورده اید، حقیر می بینید، پیشنهادهای خانم گمب را بخوانید:

1. بدانید دقیقاً کجا می خواهید بروید
شما باید یک «مقصد» داشته باشید، دقیقاً مانند وقتی که برای رفتن به مسافرت چمدان خود را می بندید.

در غیر این صورت گویی شما پشت فرمان نشسته اید و بی هدف گاز می دهید و از این خیابان به آن خیابان رهسپار می شوید، بدون هیچ هدف روشن و مشخصی.

نمایی کلی از شرکت و کسب و کار خود ایجاد کنید و سپس آن را به بخش های کوچک تر تقسیم نمایید.

این کافی نیست که بگویید من یک شرکت یک میلیون دلاری می خواهم. بنشینید و ایده خود را به بخش های کوچک تر که قابل هضم است، ریز کنید.

اگر برای رسیدن به چیزی گام بردارید – حتی یک گام – به مرور به آن خواهید رسید.

2. ارزش کار خود را بسنجید
سرویس یا کالایی را که به بازار عرضه می کنید، محک بزنید.

از مشتری ها و مخاطبان خود در مورد کسب و کارتان بپرسید. ببینید چه چیزی در مورد برند شما برای آنها اهمیت دارد و چرا.

چنین یافته هایی می تواند ورودی های ارزشمندی در اختیار شما قرار دهد.

شما با کار و برنامه ریزی بر این ورودی ها، به نوبه خود خروجی های قابل اعتنا و چشمگیری به بازار عرضه خواهید کرد.

3. قرار نیست همه چیز را بدانید

کمک خواستن از دیگران، اشتباه نیست.

اگر شما از دیگران راهنمایی بخواهید، نباید آن را نشانه ضعف و ناتوانی شما به حساب آورند.

در واقع آن گونه که پژوهش مرکز GEM به دست آورده، مردان و زنان کارآفرینی که شبکه های بزرگی از نیروها و کارکنان را در اختیار دارند، به سطوح بالاتری از نوآوری، بین المللی شدن (Internationalization) و رشد دست می یابند.

با این حال، زنان در قیاس با مردان، عملکرد ضعیف تری دارند چرا که شبکه های آنها کوچک تر و با تنوع کمتر است.

شما شبکه ای بزرگ از مشاوران برای خود دست و پا کنید و بی واهمه از آنها کمک و راهنمایی بخواهید.

4. ایده های خود را به اشتراک بگذارید
یکی از دلایل به زمین خوردن تجارت ها این است که بسیاری از کارکنان و مدیران درگیر در کار، ایده های بکر و عالی خود را به صورت یک راز مخفی نگه می دارند.

آنها چنین می اندیشند که ایده ها و افکارشان به حد کافی خوب نیست یا شاید کسی پیدا شود و افکار ابتکاری آنها را بقاپد.

اینجا دوباره قضیه «کمبود اعتماد به نفس» خودنمایی می کند.

به عبارت دیگر، عدم خودباوری باعث می شود افراد ایده هایی را که در ذهنشان می پرورانند (و چه بسا بسیار کارآمد و درآمدزا هم باشد) برای دیگران بازگو نکنند.

شما این گونه نباشید. دست به تحقیق بزنید، کارها را به پیش ببرید و بدانید «اشتباه» هرگز به معنای «شکست» نیست، بلکه می توان اشتباه را فرصتی برای یاد گرفتن تلقی کرد.

از آن طرف، هر چه بیشتر بیاموزید، بهتر می توانید مدیریت کنید و محصولات و سرویس های باکیفیت تری عرضه می نمایید.

5. متهور باشید
شریل سندبرگ (Sheryl Sandberg) مدیر اجرایی فیس بوک و یک کارآفرین اینترنتی می گوید زنان باید یاد بگیرند «کنار میز بنشینند».

وی مطلب فوق را که در یکی از ارائه های TED نمایش می داد، این گونه تشریح می کند: وقتی زنان به اتاق هیئت امنای شرکت وارد می شوند، اغلب بر صندلی هایی که نزدیک دیوار و دور از میز کنفرانس قرار دارد می نشینند و در واقع میز را برای مردان خالی می کنند!

سندبرگ می گوید: زنان، مذاکره کننده های قدرتمندی نیستند و اغلب، نظرات پیشنهاد شده را به راحتی می پذیرند.

گمب نیز با این سخن موافق است. وی می گوید: زنان باید همواره به سراغ فرصت ها بروند (و از اقدام نهراسند) چرا که آنها قابلیت ها و استعدادهای خود در امور تجاری را دست کم می گیرند.

شما نیز به دنبال جذب نگاه مخاطب و مشتری باشید، نظرات و آراء خود را با صراحت و قدرت بیان کنید، به استعدادها و توانایی های خود احترام بگذارید و از ریسک کردن وحشت نکنید.

منبع:
http://business.time.com/2012/06/25/5-ways-women-can-defy-the-odds-start-a-business