دوست عزیزی سوال پرسیده اند که نظر شما در مورد خرید هوادار برای کانال های اجتماعی چیست؟

من دوستان زیادی را در فضای آنلاین می بینم که تمام تلاش خود را بر افزایش هوادار و فالوور در انواع شبکه های اجتماعی گذاشته اند و به هر روش ممکن سعی می کنند تعداد این افراد را بیشتر و بیشتر کنند.

این عزیزان گاهی حتی اعتبار برند خود را با انتشار محتوایی که فقط با هدف جذب آنی مخاطب، به دلیل جذابیت های بصری خاص، طراحی شده، به خطر می اندازند.

روش بسیار اشتباه دیگر، خرید هوادار است. اینکه ما مبلغی پرداخت کنیم و به اصطلاح “لایک” یا “فالوور” خریداری کنیم هم روش صحیحی نیست.
این روش ممکن است در کوتاه مدت به افزایش سریع هواداران شما بیانجامد ولی در دراز مدت، شما هیچوقت نخواهید فهمید که بالاخره از میان این صدها هزار فالوور، کدام ها واقعی هستند و این همه زحمتی که برای تولید محتوا و جذب آنها برای خرید از شما می کشید، تا چه میزان موثر است.

تبلیغ در کانال ها و پیج های پر بیننده که هیچ تناسبی با برند ما ندارند هم از دیگر اشتباهاتی است که خیلی ها آن را مرتکب می شوند. اینکه شما پیام و آرم تجاری شرکت خود را در محیطی قرار دهید که فقط برای سرگرمی و پر کردن وقت خالی افراد طراحی شده، به برند شما در دراز مدت لطمه وارد خواهد کرد.
این روش متاسفانه بسیار رایج است و حتی شاهد هستیم که شرکت های معتبری هم در این زمینه به ارائه خدمات می پردازند و بنر و متن تبلیغی شما را در همین نوع وب سایت های “زرد” منتشر می کنند. من شخصا این تجربه را داشته ام و در انتها، جز هدر رفتن پول و افزایش بازدید کنندگان گذرا و بی خاصیت برای کسب و کار من، هیچ نتیجه ای نگرفته ام.

در همه این روش ها، شما چیزهایی بدست می آورید که ممکن است در کوتاه مدت و با نگاه سطحی، برای شما جذاب باشند. مثلا اگر شما یک شبه، تعداد فالوورهای صفحه اینستاگرامتان چند برابر شود، حتما خیلی خوشحال خواهید شد. یا افزایش چند برابری بازدید کنندگان وب سایتتان، حتما شما را ذوق زده خواهد کرد. من هم همین احساس را دارم.

ولی دقیقا مثل بازی عموپولدار یا همان Monopoly، در لحظه ای که شما بازی را جمع می کنید و در جعبه می گذارید، همه تلاش های شما برای ساخت یک امپراطوری ثروتمند، مانند یک ابر، محو می شود.

????????????????شما همین چند دقیقه قبل با شور و شوق به میزان درآمد خود و تعداد ویلاهای خود و تعداد هتل هایی که ساخته اید و میزان پولی که در بانک داشته اید، افتخار می کردید ولی همه آنها، مجازی و بی پایه بوده و فقط برای هیجان مقطعی شما، مفید بوده است.

افزایش هوادار و فالوور در هر نوع شبکه مجازی هم دقیقا به همین شکل است. همه آنها واقعا مجازی به معنی واقعی کلمه هستند و هیچ خاصیتی برای شما نخواهند داشت جز اینکه عددی که در بالای این شبکه ها به عنوان هوادار نمایش داده می شود، عدد بزرگی خواهد بود و برای شما لذت مقطعی به همراه خواهد داشت.

کافی است به هوادارانی که از یک کانال جوک و لطیفه به کانال اینستاگرام یا تلگرام کسب و کار شما پیوسته اند، یک پیام جدی تجاری ارسال کنید و آنگاه خواهید دید که به همان سرعت که تعداد هواداران شما افزایش یافته بود، یک شبه، اکثر آنها را از دست خواهید داد.

لذا توصیه من به دوستان این است که اگر هم قرار است هوادار خریداری کنید یا تبلیغ در کانال های دیگر انجام دهید، حتما کانال و مسیری را پیدا کنید که به سلیقه مخاطب هدف شما نزدیک تر باشد.

همچنین پیشنهاد می کنم سعی کنید در معرفی برند خود در شبکه های اجتماعی، تا حد امکان، مستقیما پیام تبلیغاتی خود را بیان نکنید. مثلا فرض کنید شما یک شرکت خدمات مالی و حسابداری دارید و می خواهید در کانال های تلگرام مشابه و مناسب برای مخاطبتان، به جذب هوادار بپردازید.
در این صورت، شما به جای طراحی یک بنر تبلیغاتی، باید یک سری محتوای آموزنده و دنباله دار در زمینه فعالیت های شرکتتان را برای اعضاء آن کانال آماده کنید و به طور غیر مستقیم، نام کانال خود را به آنها معرفی کنید. این روش حتما جواب خواهد داد.

جذب هواداران “وفادار” یکی از مهم ترین اهداف هر سازمان و هر نوع کسب و کاری است و باید برای این هدف، استراتژی هایی که معمولا بلند مدت هستند، اتخاذ نمایید. روش های جذب هوادار واقعی و تبدیل او به مخاطب وفادار، معمولا روش های بلند مدتی هستند که نیاز به تلاش و سرمایه گذاری بلند مدت هم دارند ولی وقتی این هدف به نتیجه برسد، رونق کسب و کار شما را تضمین خواهد کرد.

امیدوارم در زندگی واقعی هم، هر اندازه موفقیت که آرزو دارید، خیلی بیشتر از موفقیت های کاذب بازی عموپولدار، نصیب شما شود.