legal حقوقی قوانین

وبلاگ

مسائل حقوقی کسب و کار در فضای آنلاین را مدیریت کنید، قبل از آن که خیلی دیر شود

16 اکتبر , 2015  

نکته مهم: در رابطه با هر موضوع یا پرسشی در رابطه با مسائل حقوقی، لطفاً با یک وکیل تماس بگیرید. برخی از موضوعات حقوق می توانند آنقدر پیچیده و یا حساس باشند که نباید خودتان یک تنه درگیر آنها شوید.

بازاریابی می تواند برای کسب و کار شما بسیار سودمند باشد. بازاریابی موجب تحکیم روابط موجود شما با مشتریان و ایجاد روابط جدید می شود.

با این وجود، چندین موضوع کلیدی حقوقی وجود دارد که قبل از شروع به تماس گرفتن با مشتریان یا مشتریان بالقوه باید از آنها آگاه باشید. سه حوزه اصلی حقوقی که باید حتما مد نظر قرار دهید عبارت از حریم خصوصی و جمع آوری اطلاعات، مسائل مرتبط با مالکیت معنوی و قوانین و مقررات کمیسیون تجارت فدرال آمریکا و دیگر هیئت های مرتبط با حمایت از مصرف کننده می باشد.

شاید برای برخی از خوانندگان این مقاله، مطرح کردن قوانین تجارت آمریکا کمی عجیب باشد و بگویند چرا قوانین کشور ایران را نباید بررسی کنیم. از این دیدگاه، شاید بتوان حق به این دوستان داد ولی توجه کنید که برای جهانی شدن کسب و کار ها در فضای آنلاین، شناخت و رعایت قوانین بین المللی گاهی بسیار مهم تر از شناخت قوانین محلی است. ضمن اینکه برخی از این قوانین بین المللی، هرچند که نام یک کشور خاص را همراه دارند، ولی در واقع دارای اعتبار جهانی هستند و حتما بر روی کسب و کار شما در اندازه بین المللی، تاثیر گذار خواهند بود.

اجازه دهید نگاهی به موضوع حریم خصوصی و جمع آوری و نگهداری آنلاین اطلاعات داشته باشیم:

1- حریم خصوصی و جمع آوری اطلاعات

اشاره کردن به این موضوع که شما پیش از ارسال ایمیل ها یا پیام های بازاریابی نیاز به جمع آوری اطلاعات تماس مشتریان خودتان یا مشتریان بالقوه دارید، ممکن است موضوعی بسیار ساده انگارانه به نظر برسد. اما فرایند اصلی جمع آوری اطلاعات بسیار پیچیده تر از چیزی است که در عمل به نظر می رسد، خصوصا اگر در تلاش برای جمع آوری آنها بصورت قانونی باشید.

قوانین و سیاست حریم خصوصی شما

اغلب نظام های قضایی در سراسر دنیا مجموعه قوانینی در سیستم قضایی و قانونی خود دارند که شما را ملزم به اطلاع رسانی به مردم پیش از جمع آوری اطلاعات شخصی آنها می کند. این موضوع شامل کسی که پیش از این مشتری شما بوده هم می شود، هر چند که برخی کشورها مثل کشور انگلستان، دارای قوانینی است که در مورد افرادی که پیش از این از شما خریدی داشته اند قدری آسان تر برخورد می کنند.

در ایالات متحده آمریکا هیچ قانون جامع و فراگیری در رابطه با حریم شخصی وجود ندارد که به موضوع جمع آوری اطلاعات پرداخته باشد، اما ایالت کالیفرنیا قوانینی دارد که به حریم شخصی در فضای آنلاین پرداخته است – – قانون حمایت از حریم خصوصی آنلاین در کالیفرنیا (OPPA). این قانون شما را ملزم می دارد تا موارد زیر را بصورت آشکار مشخص کنید:

 • انواع مختلف اطلاعاتی که وب سایت یا روش های بازاریابی آنلاین شما جمع آوری می کنند.
 • چگونگی احتمال اشتراک گذاری این اطلاعات
 • فرایندی که مشتریان می توانند دنبال کنند تا از آن طریق قادر به تغییر اطلاعاتی باشند که شما در رابطه با آنها بدست آورده اید.
 • تاریخ به اجرا گذاشته شدن سیاست اتخاذ شده توسط شما و توضیحی در رابطه با هرگونه تغییری که از آن پس بر روی آن ایجاد می شود.

اگر یک فروشگاه آنلاین دارید یا اینکه در آمریکا در حال بازاریابی و فروش به مردم بصورت آنلاین هستید، به احتمال زیاد مشتریان یا مشتریان بالقوه ای از ایالت کالیفرنیا خواهید داشت، پس حتما باید توجه داشته باشید که از این قانون تبعیت کنید.

آسان ترین راه برای تبعیت کردن از این قانون قرار دادن یک سیاست در رابطه با حریم شخصی بر روی وب سایت خودتان و ملزم کردن مشتریان یا کاربران وب سایت خود به موافقت کردن با آن در زمان جمع آوری اطلاعات از آنها می باشد.

جهت اطمینان از اینکه توافق کاربر یا مشتری شما دارای وجه قانونی است، از روش موسوم به clickwrap — که در آن سیاست حاکم بر آن سایت برای کاربر نشان داده شده و از وی درخواست می شود که موافقت خود را با آن برای وارد شدن به مرحله بعد با کلیک کردن بر نقطه ای از سایت اعلام کند – استفاده کنید. این حالت می تواند در زمانی پیش بیاید که آنها برای دریافت پیام های بازاریابی شما ثبت نام می کنند یا اینکه اقدام به انجام خریدی بر روی وبسایت شما می کنند. در تصویر زیر نمونه مثالی از چگونگی بکار بردن این روش را مشاهده می کنید:

weather-channel-signup

در این تصویر، کاربر یا مشتری نیاز دارد تا پیش از دریافت خبرنامه از کانال هواشناسی با تیک زدن یک خانه موافقت خود را با شرایط استفاده از خدمات و سیاست حریم شخصی این کانال اعلام نماید.

امنیت و ذخیره سازی ابری

همچنین اطمینان دادن به مشتریان شما در رابطه با این موضوع که شما اطلاعات جمع آوری شده از آنها را بطور امن حفظ و نگهداری می کنید، از اهمیت زیادی برخوردار می باشد. کاربران شما نیاز دارند احساس کنند که می توانند به شما اطمینان کنند. شما هم می توانید از طریق اطلاع رسانی به آنها در رابطه با چگونگی حفظ و نگهداری از اطلاعات آنها، قابل اعتماد بودن خود را به آنها نشان دهید.

به این مثال از گوگل نگاه کنید که مکانیزم های حفاظتی خودشان را فهرست می کند:

google-privacy-policy

یک روش ساده برای محافظت از حریم شخصی مشتری در زمانی که اطلاعاتی را جمع آوری می کنید استفاده از مکانیزم های امنیتی از قبیل مکانیزم SSL می باشد. SSL به این معنا است که ارتباط موجود بین وب سایت شما و مرورگر کاربر در حین زمان انتقال اطلاعات ارتباطی امن است. پس توجه کنید که از هر وب سایتی که در ارتباط با مشتریان خود از آنها استفاده می کنید حتما مکانیزم SSL را فعال کرده باشند.

یک مسئله بالقوه امنیتی دیگر ذخیره سازی اطلاعات مشتری می باشد. یک روش شناخته شده برای تعدادی از کسب و کار های آنلاین و شرکت های بازاریابی برای ذخیره سازی اطلاعات استفاده از ارائه دهنده گان خدمات ذخیره سازی (انبارش) ابری است. به منظور اطمینان بخشیدن به مشتریان خود مبنی بر اینکه اطلاعات آنها را بصورت امن نگهداری می کنید، همواره از خدمات یک ارائه دهنده  معتبر این خدمات استفاده کنید.

و ترجیحا از خدمات یک ارائه دهنده معتبر موجود در منطقه تحت حاکمیت قوانین قضایی خودتان استفاده کنید. این موضوع به این دلیل است که برخی از حوزه های قضایی دارای برخی الزامات قانونی هستند که بر اساس آنها اطلاعات یا نباید به خارج انتقال پیدا کنند (یا اگر انتقال پیدا می کند باز هم باید قابل دسترس باشند) یا تنها باید به مناطقی با قوانین قضایی مشابه در رابطه با اطلاعات ذخیره شده منتقل شود. اگر از این حقیقت غفلت کنید و اطلاعات را در یک سیستم ذخیره کننده ابری تحت حاکمیت قوانین قضایی دیگری نگهداری کنید که از حفاظت خوب و مناسبی برخوردار نباشد، ممکن است مرتکب نقض قوانین داخلی خود شوید.

اگر شما از خدمات ارائه شده برای ذخیره سازی ابری اطلاعات استفاده می کنید، حتما باید توجه داشته باشید که سیاست حفظ حریم شخصی و(یا) شرایط استفاده از وب سایت شما پوشش دهنده شرایطی که تحت آن، این ارائه دهنده ذخیره سازی ابری اطلاعات دچار نقض حریم شخصی شده و موجب انتشار اطلاعات مشتری می شود، باشد. در زیر نمونه ای از این بند قانونی را از سایت آمازون مشاهده می کنید:

amazon-cloud-drive-terms-of-service

مشاهده می کنید که این بند قانونی مسئولیت وب سایت آمازون را محدود می کند و شامل هیچگونه مسئولیتی برای از دست دادن هرگونه فایلی نمی شود. به عبارتی شما نباید مسئولیتی در برابر نشر اطلاعات از یک طرف سوم (فراهم آورنده خدمات ذخیره سازی ابری) دارا باشید. به منظور حفظ اعتماد مشتری، تنها باید از فراهم آورند گان معتبر این خدمات استفاده کنید و در رابطه با شخص یا مجموعه ای که اطلاعات مشتری شما نزد وی نگهداری می شود به روشنی و با شفافیت برخورد کنید.

چطور باید از این موارد تبعیت کرد

 • یک سیاست حریم خصوصی بر روی وب سایت خود ایجاد کنید
 • از مشتریان یا کاربران وب سایت خود بخواهید در زمان دریافت اطلاعات از آنها با این سیاست موافقت کنند
 • زمانی که این اطلاعات را جمع آوری کردید، آنها را در نزد یک ارائه دهنده خدمات ذخیره سازی ابری معتبر نگهداری کنید
 • در صورت نشت اطلاعات، خود را از هرگونه مسئولیتی مبری سازید

2- مسائل مالکیت معنوی

مسئله قانونی بعدی که به عنوان یک بازاریاب باید به آن توجه داشت مسائل مربوط به مالکیت معنوی است. در درجه اول شما می خواهید مالکیت معنوی را برای خودتان حفظ کنید که از جمله آنها می توان به نماد بازرگانی(trademark) و حق تکثیر(copyright) اشاره کرد. در درجه دوم باید توجه کنید که به حق مالکیت معنوی دیگری تجاوز نکنید. اجازه دهید نگاهی کامل تر داشته باشیم به انواع اصلی حفاظت از مالکیت معنوی که ممکن است به آنها نیاز داشته باشید.

نماد بازرگانی

اگر در حال ارسال ایمیل های بازاریابی یا برقراری تماس با مردم از طریق تراکت یا تبلیغات هستید، اولین چیزی که باید از آن محافظت کنید برند یا لوگو خودتان است.

ثبت نماد بازرگانی به شما حق انحصاری در استفاده از یک کلمه یا مجموعه کلمات، نام، طرح یا لوگو را در ارتباط با کالاها و خدمات مشخصی می دهد. این حق برای مدت 10 سال معتبر بوده و در صورت وجود داشتن شرایط و الزامات خاصی قابل تمدید برای دوره ای دیگر می باشد.

پیش از آنکه نماد بازرگانی خود را ثبت کنید، توجه و بررسی کنید که احیانا به نماد بازرگانی شخص دیگری تجاوز نکرده یا لوگو انتخابی شما شبیه به لوگو شخص دیگری نباشد. آسان ترین راه برای این کار درخواست از وکیل خودتان برای چک کردن این موضوع است که آیا نشان پیشنهاد داده شده توسط شما مشابه به هر نشان دیگری هست یا خیر. وکیل اقدام به جستجو در دفتر ثبت مالکیت های معنوی تحت عنوان پایگاه نمادهای بازرگانی آمریکا می کند. آنها همچنین ممکن است اقدام به جستجو در دفاتر ثبتی بین المللی یا دفاتر ثبتی موجود در دیگر حوزه های قضایی نیز بکنند که البته بستگی به میزان گسترده بودن طرح و برنامه شما برای بازاریابی با استفاده از نشان خودتان دارد.

شما خودتان می توانید پایگاه اطلاعات نمادهای بازرگانی آمریکا را مورد جستجو قرار دهید، اما یک وکیل در حوزه مسائل مرتبط با مالکیت معنوی همواره ذهنیت بهتری در رابطه با موارد نیازمند به جستجو دارد. گاهی اوقات شما نیاز به جستجو برای یک نشان بازرگانی در چندین طبقه و گروه کالایی دارید؛ به عنوان مثال یک نماد بازرگانی که قصد ثبت کردن و استفاده از آن برای بازاریابی و معرفی محصولات در سطح فروشگاه ها در شهرهای مختلف را دارید، ممکن است در طبقه بندی های مختلف مرتبط با غذا، انواع نوشیدنی ها، سوپر مارکت ها و خرده فروش ها، بازاریابی و بسیاری طبقات دیگر قرار بگیرد.

زمانی که آمادگی لازم برای ثبت تقاضای نماد بازرگانی خود بصورت آنلاین را داشتید، در آمریکا، می توانید از سیستم الکترونیک ثبت تقاضای نماد بازرگانی استفاده کنید.

حق تکثیر

اگر بر روی وب سایت خود یا متون ایمیل ها از زبان اصلی برای بازاریابی استفاده می کنید، ممکن است بخواهید حق تکثیر آن متون را حفظ کنید. حق تکثیر مرتبط با تالیف و تصنیف کارهای دست اول، شامل کارهای ادبی، نمایشی، موسیقی، هنری، معماری و مجموعه گسترده ای از دیگر کارها می شود.

اگر با طرف سومی همکاری می کنید که محتوا و متون بازاریابی شما را می نویسد، توجه کنید که محتوای تولید شده توسط آنها از لحاظ دزدی ادبی مورد بررسی قرار بگیرد. مطمئنا تمایلی ندارید که در زمان ارسال ایمیل ها و خبرنامه ها به حقوق آثار دیگران که حق تکثیر برای آنها حفظ شده است، تجاوز کنید.

در اینجا نمونه ای می بینید از سایت Ads Direct از آنچه که شما می توانید برای حفاظت از حق تکثیر خودتان در بخش شرایط استفاده از خدمات خودتان قرار دهید:

ads-direct-intellectual-property

می توانید ببینید که آنها مجموعه ای از انواع مختلف مالکیت معنوی (اسامی، تصاویر، لوگو و غیره) را فهرست کرده اند و همچنین به روشنی اعلام کرده اند که آنها هیچ نام، نماد بازرگانی یا نماد خدمات مرتبط با شخص ثالثی را که ممکن است بر روی وبسایت آنها ظاهر شود را در تملک و اختیار ندارند. شما اگر با هر سازمان دیگری شریک هستید یا از علائم تضمین کیفیت بر روی ابزار و محتوای بازاریابی خود استفاده می کنید، اشاره کردن به آنها در بند شرایط استفاده از خدمات خودتان ارزشمند می باشد.

چطور باید از این موارد تبعیت کرد

 • بررسی کنید و ببینید برندینگ پیشنهادی شما به حقوق شخص دیگری تجاوز نکند
 • دارایی های معنوی و فکری خود را ثبت کنید
 • اگر نیاز به کمک دارید از یک وکیل استفاده کنید
 • در بخش شرایط استفاده از خدمات خودتان بطور واضح و روشن انتظارات خود نسبت به استفاده از دارایی های معنوی را بیان کنید

قوانین و مقررات کمیسیون تجارت فدرال آمریکا و دیگر هیئت های مرتبط با حمایت از مصرف کننده

کمیسیون تجارت فدرال آمریکا بخش های اصلی مختلف و مرتبط با بازاریابان را تحت کنترل دارد: حریم خصوصی، قانون گذاری بر علیه انتشار هرزنامه و بیان حقیقت در تبلیغات. ما پیش از این به موضوع حریم شخصی پرداختیم، پس اجازه دهید به برخی از قوانین کمیسیون تجارت فدرال آمریکا در رابطه با روش ها و رویکرد ها در رابطه با تبلیغات و عدم انتشار هرزنامه نگاهی داشته باشیم.

3- تبلیغات

کمیسیون تجارت فدرال آمریکا ملزم می دارد که تبلیغات و پیام های بازاریابی نباید مصرف کننده گان را گمراه کنند یا بصورت ناعادلانه رفتار مصرف کننده گان یا تصمیم های آنها را در رابطه با یک محصول یا خدمت تحت تاثیر قرار دهند. تبلیغات غیر عادلانه و یا فریبنده ممنوع اعلام شده است، به این معنا که هر فعالیت بازاریابی باید حقیقت را بیان کند و هیچگونه اطلاعات نا مرتبطی را که یک مصرف کننده به آن علاقمند نیست را مطرح نکند.

مراقب هرگونه فعالیت بازاریابی یا تبلیغات مقایسه ای باشید. اگر بصورت عادلانه و شفاف اقدام به مقایسه محصولات نکنید، ممکن است مرتکب نقض استانداردهای تبلیغات شوید. جمله بندی و کلمات استفاده شده در پیام های بازاریابی خودتان را بطور دقیق کنترل کنید و حتما توجه داشته باشید که یک نفر خارج از تیم بازاریابی شما (مثلا یک نفر از اعضای تیم حقوقی شما) نگاهی گذرا و سریع به چیزی که پیام شما در حال بازگو کردن آن است، داشته باشد. یک فرد جدید ممکن است در بازبینی این محتوا متوجه ادعاها و توصیف هایی شود که در واقع درست نبوده یا بیش از حد بر قابلیت های یک محصول تاکید می نماید.

دیگر قانون گذارانی که در حوزه تبلیغات می بایست به آنها توجه داشته باشید شورای خود تنظیمی تبلیغات است، که هیئت ملی بازبینی تبلیغات و واحد بازبینی تبلیغات کودکان(CARU) را کنترل می کند. اگر هرگونه از فعالیت های بازاریابی شما با هدف مخاطب قرار دادن کودکان انجام می شوند، حتما توجه کنید که از تمامی رهنمون های واحد بازبینی تبلیغات کودکان بطور کامل آگاه باشید.

قانون ضد انتشار هرزنامه

قانون اصلی بر ضد انتشار هرزنامه در آمریکا به نام CAN-SPAM شناخته می شود. کمیسیون تجارت فدرال آمریکا بر CAN-SPAM تاکید می کند و رهنمودی را در رابطه با چگونگی تبعیت و بکار بردن آن منتشر کرده است.

باید بگوییم که CAN-SPAM شما را ملزم می دارد که:

 • از اطلاعات غلط یا گمراه کننده بصورت عنوان استفاده نکنید
 • از موضوعات فریبنده استفاده نکنید
 • مکانی که در آن واقع شده اید را به گیرنده های پیام خود بگویید
 • به گیرنده های پیام خود در مورد چگونگی خارج شدن از لیست اشتراک به منظور عدم دریافت ایمیل های آینده خودتان بگویید
 • درخواست های خارج شدن از لیست دریافت پیام ها را خیلی سریع محترم بشمارید
 • بر فعالیتی که دیگران از طرف شما انجام می دهند کنترل و نظارت داشته باشید

کمیسیون تجارت فدرال آمریکا همچنین مجموعه راهنمایی فوق العاده ای شامل چک لیست و رهنمود هایی دارد که به شما کمک می کند تا در مجموع کسب و کار خودتان را برای تجارت جهانی مصرف کننده پسند نمائید. پیش از این که شروع به بازاریابی کسب و کار خودتان بکنید، حتما توجه داشته باشید که تعدادی از راهکارهای مورد نیاز برای مصرف کننده پسند شدن کسب و کار را بکار گرفته باشید تا در طی فرایند های کاری در ادامه با مشکل مواجه نشوید.

اگر با کمیسیون تجارت فدرال آمریکا یا هر هیئت دیگری که مرتبط با حمایت از مصرف کننده است دچار مشکل شدید، در ارتباطات خود با آنها سریع و روشن عمل کنید. قصد کنید که بطور سریع در همکاری با آنها به یک نتیجه برسید، چرا که این رویکرد می تواند مانع از پیگرد قانونی شما شود.

چطور باید از این موارد تبعیت کرد

 • از قوانین و مقرراتی که کمیسیون تجارت فدرال آمریکا یا هر هیئت دیگر مرتبط با حمایت از مصرف کننده به آن می پردازد، آگاه باشید
 • در رابطه با مواردی که برای تبعیت کردن از قانون و لحاظ کردن آنها نیاز دارید بطور کامل کسب اطلاع کرده و خودتان را آموزش دهید
 • اگر با هر بدنه قانون گذاری دچار مشکل شدید، به منظور حل مشکل با آنها همکاری کنید

نتیجه گیری

به منظور تبعیت کردن از قانون، نکات کلیدی که باید به خاطر داشته باشید، عبارتند از:

 • برای ارسال محتوای بازاریابی خود کسب اجازه کنید
 • زمانی که برای اولین بار اقدام به جمع آوری اطلاعات می کنید، حتما توجه داشته باشید که مشتریان شما از این موضوع آگاه هستند و سیاست حریم شخصی شما را مورد تائید قرار می دهند
 • از مالکیت معنوی خود حفاظت کنید و به حقوق دیگران در این رابطه تجاوز نکنید
 • در رابطه با تمامی پیام های بازاریابی خود صادق و روشن برخورد کنید
 • به مشتریان خود اجازه دهید در صورت تمایل از لیست دریافت پیام های شما خارج شوند.

به عنوان یک بازاریاب ممکن است از دام های قانونی آگاه باشید، اما با توجه کامل داشتن به مسائل مرتبط با حریم شخصی و حفاظت از اطلاعات، مالکیت معنوی و قوانین و مقررات حمایت از مصرف کننده می توانید مطمئن باشید که هرگز با هیچ مشکلی روبرو نمی شوید.

By  
او می‏تواند به عنوان یک مشاور در زمینه بازاریابی و تجارت الکترونیک، به مدیران صنایع مختلف جهت بهره برداری از اینترنت، نقش مفیدی داشته باشد. همچنین به عنوان یک مدرس علاقمند، قادر به مدیریت دوره های آموزشی جذاب و مفید است. وی توانائی لازم جهت مدیریت پروژه‌های مختلف اینترنتی، از طراحی وب سایت‏های معمولی تا راه اندازی پروژه های تجارت الکترونیک را دارا است.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره نویسنده

is a digital marketing specialist, blogger, and Wordpress engineer from Toronto, Canada. Email: mahmood.

کتابخانه

کلیک کنید و عضو کانال شوید

Mahmood Bashash Telegram Channel کانال تلگرام محمود بشاش
آیا می خواهید بدانید مشکلات وب سایت شما چیست؟
و با رفع آنها، وضعیت وب سایت و درآمد شما بهبود یابد؟
در دوره آموزش رایگان ده روزه من شرکت کنید
تصمیم درستی گرفتید!
برایتان آرزوی موفقیت دارم
خروج
کتابچه رایگان مخصوص شرکت های متوسط و کوچک
استراتژی بازاریابی دیجیتالی

با دریافت این کتابچه رایگان و مختصر، شما قادر خواهید بود تا ایده های جالبی در مورد ساختار اصلی فکری یک استراتژی بازاریابی دیجیتالی کسب کنید و تا میزان زیادی، طراحی و پایه های اصلی بازاریابی دیجیتالی کسب و کار خود را ایجاد کنید.
آیا مایل به دریافت این فایل هستید؟

فرم زیر را تکمیل و ارسال کنید تا فایل برای شما ارسال شود
درخواست شما ثبت شد
فایل مورد نظر برای شما ارسال خواهد شد