یکی از مهم ترین پارامترهای موثر شبکه های اجتماعی مثلا فیسبوک در رونق کسب و کارها در این است که صاحبان صفحات در فیسبوک، قدرت شنیدن نظرات هواداران خود را افزایش داده و شاید تنها روشی باشد که هواداران می توانند آزادانه نظرات مثبت یا منفی خود را، مستقیما به مدیران یک سازمان، اعلام کنند.

در این جا است که یک برند (آرم تجاری)، توانایی خود را در شنیدن تمامی نظرات، چه مثبت و چه منفی، می تواند به رخ رقبای خود بکشد و آمادگی و قدرت مانور خود را در رفع اشکالات احتمالی، نمایش دهد. ما تا زمانی که گوش شنوا برای حرف های مشتریان و هواداران خود نداشته باشیم، حضورمان در شبکه های اجتماعی به عنوان یک برند، نه تنها مفید نخواهد بود بلکه دیر یا زود، تاثیر منفی خود را خواهد گذاشت.

امروزه شاهد هستیم که شرکت ها و سازمان ها، بخش روابط عمومی، بخش منابع انسانی و حتی مدیریت، تمایل زیادی به راه اندازی صفحات فیسبوک دارند و تعداد این صفحات هر روز در حال افزایش است. همه این شرکت ها و سازمان ها هم در جذب هوادار (Fan) در حال رقابت هستند و از روش های مختلف، سعی می کنند تا هواداران صفحات خود را در فیسبوک افزایش دهند.

این رقابت و اهمیت دادن به هواداران و سعی در جذب مخاطب بیشتر، بسیار امری پسندیده و مثبت هست ولی برخی نکات را باید حتما در این مورد در نظر گرفت که در روند این فعالیت، تاثیر گذار خواهند بود.

یادم هست سال های دهه 70 وقتی شرکت تصمیم می گرفت  سمیناری را برگزار کند، قبل از ارسال لیست مدعوین، یک بار همه تیم شرکت، لیست را بررسی می کردیم تا مثلا افرادی که کارمندان شرکت های رقیب بودند را فیلتر کنیم. در آن زمان خیلی حساس بودیم که تا حد ممکن از آشنایی رقبا از فعالیت های ما و دیدن مشتریان ما و احتمالا برقراری ارتباط با آنها، جلوگیری کنیم. این که این طرز فکر چقدر صحیح بود، بر می گردد به شرایط تجارت در آن زمان و نوع رقابت و بازار و مشتری و خیلی پارامترهای دیگر که جای بحث آن نیست ولی نکته در این هست که ما در آن زمان یک تیم 20 نفره بودیم، رقبای ما هم شاید به تعداد انگشتان دست نبودند و همه فعالان در حرفه ما همدیگر را، دور و نزدیک می شناختند و می توانستیم لیست مدعوین را فیلتر کنیم.

ولی اگر ما امروز بخواهیم این کار را انجام دهیم، آیا باز هم قادر به انجام آن خواهیم بود؟ امروز که همان شرکت بیش از 2000 کارمند داشته و تعداد رقبای آن هم قابل شمارش نیست. آیا امکان دارد بتوانیم همان فیلترینگ را انجام دهیم؟

حال یک گام جلوتر را ببینیم که همان شرکت، یک صفحه در فیسبوک دارد و هزاران نفر در آن به عنوان هوادار وجود دارند. این هواداران شامل پرسنل شرکت، مشتری های فعلی، مشتری های بالقوه، شرکت های همکار، شرکای تجاری، رقبا و حتی دشمنان شرکت را شامل می شوند.

در این فضا، فرض کنید یکی از پرسنل شرکت یک موضوع را در فیسبوک مطرح کند که جزو اسرار تجاری شرکت است یا یک مشتری مشکلی را مطرح کند که در یکی از تولیدات شرکت وجود داشته و کسی از آن خبر نداشته یا یک رقیب بحث حقوقی را بر ضد فعالیت های شرکت شروع کند. خودتان را در این فضا تصور کنید و ببینید که چقدر استرس زا خواهد بود.

این جاست که قدرت یک شبکه اجتماعی مثل فیسبوک، ما را به یک مبارزه بسیار نفس گیر می طلبد و آن مبارزه چیزی نیست جز قدرت شنوایی سازمان ما و قدرت مدیریت اعضاء، مباحث و مطالب مطروحه در صفحات هواداران ما. این جاست که شاید گاهی آرزو کنیم ای کاش این همه هوادار در صفحه فیسبوک ما نبود!

جذب هوادار برای یک صفحه فیسبوک از روش های مختلفی انجام می شود که برخی از این روش ها ممکن هست چندان مورد تایید متخصصین نباشند و به برند های معروف و شناخته شده توصیه نشوند که جای بحث آن نیست ولی فارغ از اینکه با چه روشی و در چه مدت زمانی توانسته ایم تعداد قابل توجه هوادار برای صفحه فیسبوک سازمان خود گردآوری کنیم، نکته مهم این خواهد بود که با چه سیستمی و سازمان کاری تصمیم داریم این هواداران را مدیریت کنیم که در نهایت، وجود آنها در صفحه فیسبوک سازمان ما، هم برای آنها سودمند باشد و هم برای ما.

بله، صفحه فیسبوک شما باید برای هواداران خود منفعتی داشته باشد. هیچگاه به هواداران خود به عنوان سیاهی لشکر نگاه نکنید که تعداد آنها باعث افتخار برای شما باشد. آنها با چند برابر سرعتی که جذب صفحه شما شده اند، از آن خارج خواهند شد، در این مورد شک نکنید. پس هرچه تعداد هواداران صفحه فیسبوک شما افزایش می یابد، مسئولیت و حجم کار تیم شما هم افزایش خواهد یافت. باید به این هواداران رسیدگی کنید تا بهانه ای برای ماندن به عنوان هوادار، داشته باشند.

پس قبل از اینکه شروع کنید به جذب هوادار، و حتی قبل از راه اندازی صفحه فیسبوک سازمان خود در فیسبوک و هر شبکه اجتماعی دیگری، دو موضوع زیر را حتما در نظر داشته باشید،

1-سازمان شما باید یک سازمان شنوا (Listening) باشد و قادر باشد همه نظرات مثبت و منفی را بشنود و مدیریت کند.

2-حتما برای حفظ هواداران خود، برنامه و سیستم داشته باشید تا بتوانید علاوه بر جذب آنها به صفحه خود، آنها را برای مدت زمان زیادی حفظ کرده و نهایتا آنها را تبدیل به مشتری های خدمات و محصولات خود کنید.

موفق باشید.

راستی… اگر از این مطلب خوشتون آمد، لطفا آن را با دوستان خود به اشترک بگذارید.