رویای مطلوب اکثر ما، داشتن یک شغل ثابت و همیشگی، مثل یک شغل کارمندی خیلی خوب، کار کردن از ساعت 9 صبح تا 5 عصر و سپس بازنشستگی بوده است. برای اغلب ما، خصوصا آنهایی که در خانواده هایی قدیمی تر به دنیا آمده ایم، این یک رویای همیشگی بوده است.
خیلی از شما که در حال خواندن این مقاله هستید حتما به خاطر دارید که پدر شما همیشه شما را به درس خواندن تشویق می کرده ولی هدف از این تشویق این بوده که شما روزی به عنوان یک کارمند در یک شرکت بزرگ و خوب، در یک بانک و یا سازمان دولتی، مشغول به کار شوید، حقوق بگیر شوید، زندگی خوبی تشکیل دهید، وام بگیرید، خانه بخرید و پس از مدتی هم، بازنشسته شوید.
ایده کار کردن برای یک نفر دیگر برخی از ما را به شدت ناراحت می کند. شما هم اگر شغلی داشته باشید که ساعت کاری آن از 9 صبح تا 5 بعد از ظهر باشد، حتما احساس خفقان ناشی از این سبک کار را در زندگی خود تجربه کرده اید.
روزهای شنبه بسیار بسیار ترسناک هستند. به نظر می رسد هرگز پایانی برای جلسات و کنفرانس های روزانه وجود ندارد. تمامی برنامه های تفریحی شما باید بر اساس ساعات کاری شرکت شما و حتی ساعات کاری مشتری های شرکت شما تنظیم شود!
همه مسافرت های خود را باید بر اساس میزان مرخصی سالانه و محدود شرکت، برنامه ریزی کنید. برای افزایش اندکی درآمد بیشتر، باید کلی کار کنید و زحمت بکشید و در آخر هم هیچ تضمینی برای افزایش حقوق و میزان آن وجود ندارد!
اشتغال داشتن در یک شرکت با این شرایط کاری، به معنای واقعی کلمه، روح انسان را می خورد و می خراشد.
اما نترسید، من به شما یاد می دهم که چطور سر کارفرمای خود را شیره بمالید و کسب و کار بعدی خود را در حین کار کردن برای یک نفر دیگر، شروع کنید.

البته این یک شوخی بود. شما اصلا قرار نیست یک کار غیر اخلاقی انجام دهید و به قولی، نمک بخورید و نمکدان را بشکنید.
اجازه دهید فرض کنیم که شما برای کسب و کاری که قصد راه اندازی آن را دارید، ایده ای در سر دارید. اولین چیزی که برای آن باید اقدام کنید تصمیم برای عملی کردن آن است. برخی از این تصمیم ها می تواند شبیه به موارد زیر باشد:

 • من تصمیم دارم تنها برای 6 ماه دیگر در این شغل طاقت فرسا و خسته کننده 9 صبح تا 5 بعد از ظهر کار کنم.
 • من تصمیم دارم یک سبک زندگی مبتنی بر صرفه جویی را شروع کنم تا برای خودم یک حساب پس انداز ایجاد کنم و یک سپر مالی برای زمانی که شغلم را برای راه اندازی شرکت خودم ترک می کنم داشته باشم.
 • من تصمیم دارم پس از بازگشت به خانه از محل کار، 2 ساعت را در کنار خانواده خودم بگذرانم، سپس 3 تا 4 ساعت روی کسب و کار جدیدم کار کنم.
 • من تصمیم دارم زمانی که شغل ساعت 9 صبح تا 5 بعد از ظهر خودم را ترک می کنم، ارتباط خودم را با آن بطور کامل قطع کنم.

اینها تنها چند نمونه از تصمیماتی است که من اتخاذ کردم، زمانی که در سال 2001 میلادی تصمیم گرفتم شرکت خودم را راه اندازی کنم و شغل دائم و ثابت 9 صبح تا 5 بعد از ظهر خودم را رها کنم. با انجام اقدامات عملی و تکرار آن تصمیم ها بصورت روزانه، این کار حسی از تمرکز و علاقه برای سخت تر کار کردن جهت راه اندازی و سرعت بخشیدن به کسب و کارم در من ایجاد کرد.

زندگی مبتنی بر “کارآفرینی پس از کار روزانه” نیاز به مهارت دارد

یکی از آن تصمیم ها نیاز به تلاش و واکاوی بیشتر را می طلبد و آن هم برنامه کاری و زمانی شما پس از کار روزانه و معمول شما است. از آنجائیکه یک کار ثابت، ساختار و برنامه زمانی تقریبا ثابتی را ایجاد می کند، اغلب مردم هیچ انتظاری بیشتر از به خانه آمدن، دراز کشیدن بر روی مبل و استراحت و تنبلی را ندارند. من فعالیت هایی مثل ولگردی در فیسبوک و اینستاگرام را هم جزو همین تنبلی محسوب می کنم.
شما اگر خواهان راه اندازی کسب و کار خودتان هستید، از ابتدا نیاز به تعیین یک ساختار دارید تا از انجام شدن کارها و از مدیریت صرف زمان و انرژی با ارزش خودتان مطمئن شوید. استراحت کردن و وقت گذراندن هیچ کمکی به رها شدن شما از خفقان شغل 9 صبح تا 5 بعد از ظهر نمی کند.
اینها راهکارهایی برای قرار گرفتن در یک برنامه روتین و منظم بعد از کار ثابت می باشد:

از یک تغییر کوچک شروع کنید

هرگز سعی نکنید در ابتدا بطور تمام و کمال به یک برنامه جدید وارد شوید، چرا که هرگز نمی توانید به آن عمل کنید. برای هفته اول سعی کنید تنها به یک جزء از برنامه جدید عمل کنید (شاید مثلا ساعت شام خود را بر اساس آن تغییر دهید). توجه کنید که اگر به نا گاهان تغییرات بزرگی در رفتار و برنامه های زندگی خود ایجاد کنید، ممکن است افراد خانواده قادر به همراهی با شما نباشند. مخصوصا فرزندانتان ممکن است دچار سردرگمی شوند.
در هفته دوم، بعد از شام برای خود یک ساعت استراحت در نظر بگیرید، اما بعد از اینکه آن یک ساعت به پایان رسید، به استراحت خود پایان دهید. همه ما برنامه های مورد علاقه ای داریم که از تلویزیون پخش می شوند، اما اینکه فقط روی مبل راحتی بنشینیم و تلویزیون تماشا کنیم، کمکی به ما برای راه اندازی یک کسب و کار جدید نمی کند.
من خودم با اینکه علاقه چندانی به این سریال های فارسی از تلویزیون های ماهواره ای ندارم ولی وقتی می بینم اعضاء خانواده با علاقه آنها را دنبال می کنند، با خودم قرار گذاشتم فقط یکی از آنها را در کنار خانواده تماشا کنم. کیفیت آن یکی دو ساعت همراهی با خانواده آنقدر زیاد است که اگر بلافاصله پس از آن، بروید در اتاق کارتان و درب را ببندید، خیلی حس بدی در خانواده ایجاد نخواهد کرد.
پس هر هفته تغییر کوچکی در برنامه بعد از کار خود ایجاد کنید.

خانواده در درجه اول اولویت قرار دارد

سریع به خانه بیایید و زمانی را به بچه ها، همسرتان، حیوانات خانگی و . . . اختصاص دهید. اگر ساعت 6 عصر به خانه می رسید، یک ساعت را به انجام کاری همراه با خانواده اختصاص دهید که شامل تماشای تلویزیون، کامپیوتر یا هر چیز مرتبط با فن آوری نباشد. اگر فرزند دارید، این زمان مناسبی برای خسته کردن آنها پیش از زمان خواب است.
اگر فرزند ندارید، اما ازدواج کرده اید، زمانی را به بودن با وی اختصاص دهید، اما به هیچ وجه در مورد کار، از هر نوع و شکل آن، صحبت نکنید. با هم قدم بزنید، ورزش کنید یا به همراه یکدیگر یک غذای فوق العاده تهیه کنید. از آنجاییکه دستپخت من در برخی غذاهای ساده مثل املت و سالاد الویه و پخت ماهی، خیلی عالی هست، معمولا یک روز در هفته کلا برنامه شام با من است و اعضاء خانواده هم از پز دادن و “کُری” خواندن های من در زمان پخت غذا، خوششان می آید.

زمانی که نوبت به کار کردن می رسد، هرگونه عامل حواس پرتی را حذف کنید

زمانی که شروع به کار بر روی کسب و کار بعدی خود می کنید (شاید از ساعت 8 بعد از ظهر تا 11 شب)، فقط و فقط بر روی آن تمرکز کنید. همه پیام های واتسپ، تلگرام، وایبر، پیامک موبایل خود را خاموش کنید. تمامی صفحاتی را که در مرورگر گوگل کروم باز کرده اید، ببندید. صفحه ایمیل خود را ببندید و اصلا به آن نگاه نکنید، مگر اینکه نگاه کردن به آن بخشی از کار شما باشد. این ساعت محدود را تنها صرف کار کردن خود بکنید.
ممکن است شما تمایلی به پیروی از یک برنامه زمانی در خانه نداشته باشید، اما دلیل این عدم علاقه تنها این است که شما فعلا مشغول به کار در حرفه ای هستید که از آن لذت نمی برید و این شغل شما را مجبور به داشتن یک برنامه زمانی می کند که از آن خوشتان نمی آید.
ولی اگر واقعا به کار جدیدی که قرار است شروع کنید علاقه داشته باشید، به شما اطمینان می دهم که برنامه ریزی شما در خانه و پایبندی به یک سیستم زمانی، نه تنها برای شما عذاب آور نخواهد بود، بلکه خیلی هم جذاب و دوست داشتنی می تواند باشد.

اهداف روزانه، هفتگی و ماهانه واقع گرایانه تعیین کنید

حالا که برای خودتان یک ساختار و برنامه زمانی تعیین کرده اید، شروع به کار بر روی اهداف تعیین شده برای کسب و کار جدید خودتان بکنید. از طریق آزمون و خطا، من به این نتیجه رسیده ام که تعیین سه مجموعه هدف برای من بخوبی جواب می دهد (و البته افرادی که به آنها مشاوره داده ام هم از این سیستم راضی بوده اند). این مجموعه اهداف شامل اهداف روزانه، هفتگی و ماهیانه می شود.
اهداف روزانه اغلب اهداف کوچکتر یا لیست کارهایی هستند که باید در هر روز انجام دهید. در هر بعد از ظهر که شروع به کار می کنید، باید لیستی از کارهایی را تهیه کنید که قصد به انجام رساندن آنها تا پایان آن شب را دارید. این تمرین کوچک تنها باید 5 تا (حداکثر) 10 دقیقه از زمان شما را به خود اختصاص دهد و به نظرم بهترین حالت، مکتوب کردن آنها می باشد، که در پایان هر یک قادر به حذف کردن آنها از لیست خود باشید. همیشه حذف کردن کارهایی که باید انجام دهید از لیست احساس خوب و خوشایندی به انسان می دهد.
تاکید می کنم که این لیست باید بر روی کاغذ نوشته شده باشد نه بر روی Evernote یا هر ابزار تکنولوژیکی دیگر!
اهداف هفتگی تا حدودی اهداف بزرگتری هستند و اغلب شامل کارهایی می شوند که لزوما قادر به اتمام رساندن آنها در طی یک بعد از ظهر نمی شوید. برخی از اهداف هفتگی که ممکن است در ابتدا برای خود تعیین کنید، عبارتند از:

 • مراحل مختلف محصول/خدمت یا سایت خود را طراحی و توسعه دهید
 • با دوستان و اعضای مختلف خانواده تماس برقرار کنید و در رابطه با ایده خود از آنها بازخورد بگیرید
 • دست به فعالیت های روابط عمومی بزنید تا ایده جدید خود را در معرض دید و اطلاع دیگران قرار دهید
 • محصول یا خدمتی را برای فروش عرضه کنید و در این حین اقدام به تکمیل کردن فرایند فروش خود بکنید
 • یک هفته به خودتان مرخصی دهید تا انرژی شما تجدید شود

شما باید همچنان به نوشتن این موارد ادامه دهید و در پایان هر هفته نسبت به حذف کردن آنها در لیست خود اقدام کنید (البته اگر برخی حذف نشده باقی مانده و به لیست کارهای شما برای هفته بعدی انتقال پیدا کند، اصلا جای نگرانی نیست).
اهداف ماهانه، اهداف بزرگتر شما هستند و احتمالا باید بازه زمانی یک ماهه، سه ماهه، شش ماهه و یک ساله برای آنها در نظر بگیرید. شاید از حالا تعیین اهداف یک ساله قدری اشتباه و حتی احمقانه به نظر بیاید، اما به من اعتماد کنید، این کار باعث می شود تا شما نسبت به قصد خود مبنی بر ترک شغل فعلی خود در شش ماه آینده مسئول و پاسخگو باشید.
اهداف ماهیانه شما باید چیزی شبیه به موارد زیر باشد:

 • ماه اول – ایجاد طرح اولیه از محصول، راه اندازی وب سایت و دریافت بازخورد از گروه اولیه بازدید کنندگان
 • ماه سوم – شروع به فروش محصول یا خدمت بصورت عمومی
 • ماه ششم – ایجاد کردن پس انداز کافی از طریق فروش های اولیه خود و شغل فعلی ساعت 9 صبح تا 5 بعد از ظهر تا قادر به ترک شغل ساعت 9 صبح و 5 بعد از ظهر خود شوید! یادتان باشد که در لیست تصمیم های اولیه، قرار بود شما در مدت 6 ماه به این مرحله برسید و شغل فعلی خود را ترک کنید (برای همیشه!)
 • ماه دوازدهم – افرادی را برای فروش، خدمات مشتری خود استخدام کنید و شروع به فعالیت های جدی بازاریابی و تبلیغات با صرف هزینه و بودجه نمائید.

تعیین هدف در ابتدا می تواند قدری سخت و همراه با احساسی ناخوشایند در شما باشد، اما همانند هر چیز دیگری، با تمرین کردن، کم کم بهتر می شود. تا زمانیکه خودم بر روی یک تخته وایت برد در دفتر کارم شروع به نوشتن اهدافم نکرده بودم، تمرکز دقیق بر آنها برای دستیابی به آنها را هم شروع نکردم.
از آنجاییکه این لیست از اهداف بلند مدت شما باید مدت زیادی محفوظ و قابل دسترس بماند، شاید استفاده از کاغذ برای نگهداری و به روز رسانی آن، کمی اشتباه باشد. در این جا می توانید از یک ابزار ساده برای ثبت این لیست در رایانه یا موبایل خود استفاده کنید.

صداقت و سلامت در کار را سرلوحه همه امور قرار دهید

همیشه یادتان باشد که دنیا خیلی کوچک است! لذا همیشه سعی کنید با کارفرمای فعلی خود صادق باشید. اگر فکر می کنید خروج شما از کار فعلیتان در 6 ماه بعد، برای کارفرمای شما مشکلاتی ایجاد خواهد کرد که باید حتما زودتر در جریان قرار می گرفت، شجاعت اعلام آن را داشته باشید.
یکی از بدترین تجربه هایی که من در زمانی که اولین شرکت خودم را در ایران داشتم و یک تیم 10 تا 15 نفره را مدیریت می کردم این بود که می دیدیم یکی از افراد تیم، از وقت کاری شرکت که باید برای اجرای پروژه های مشتری ها صرف میشد، کم می کرد و به پروژه های شخصی خودش می رسید. حس اینکه کسی دارد از منابع شما برای اهداف شخصی خودش سوء استفاده می کند، بسیار نا خوشایند و غیر اخلاقی است. سعی کنید این حس در کارفرمای فعلی شما ایجاد نشود.
هرگز از منابع شرکت فعلی که در آن کار می کنید، مثل پهنای باند اینترنت، لوازم اداری، کاغذ، چاپگر و غیره برای کار شخصی آینده خود استفاده نکنید. به شما اطمینان می دهم که هم کارفرمای فعلی شما حس بهتری خواهد داشت و چه بسا به شما در رسیدن به هدفتان کمک کند و هم شما حس بهتری خواهید داشت که کاری غیر اخلاقی انجام نمی دهید.

این گام ها را بصورت صحیح اجرا کنید، در نتیجه نه تنها در مدت زمان کوتاهی، خود اشتغال خواهید شد بلکه از کارتان خشنود خواهید بود و برای رفتن به کار، لحظه شماری خواهید کرد.
تجربیات خودتان در این مسیر هیجان انگیز را با من و سایر خوانندگان این مقاله به اشتراک بگذارید.