بازاریابی ایمیلی حوزه بسیار گسترده ای است که در سالهای پیش رو همچنان جنبه های ناشناخته ای از آن مورد بحث و بررسی بیشتر قرار خواهد گرفت. در حقیقت بر اساس گزارشی که اخیرا در رابطه با وضعیت بازاریابی در سال 2015 منتشر شده است، 73 درصد از 5000 بازاریاب شرکت کننده در این گزارش، بر قرار داشتن بازاریابی از طریق ایمیل به عنوان نقش اصلی در فعالیت های بازاریابی آنها را تائید کرده و 60 درصد از آنها قدمی جلوتر رفته و نقشی حیاتی در ترفیع محصولات و خدمات خودشان از طریق ایمیل مارکتینگ قائل شده اند که این مقدار نسبت به سال گذشته 18 درصد رشد نشان می دهد.
من شخصا یکی از کسانی هستم که از همان روزهای اول که وارد حوزه کسب و کار در فضای وب شدم، یعنی حدود سال های 2001 که وبلاگ فارسی من هم راه اندازی شد، اهمیت ایمیل مارکتینک را درک کردم و یک سیستم مدیریت لیست ایمیل و Autoresponder را انتخاب کرده و تا امروز هم به طور فعال، در این زمینه کار می کنم. یکی از اولین توصیه های من هم به مخاطبینم، در مقام یک مشاور، همیشه همین بوده که باید به موضوع ایمیل مارکتینگ، اولویت ویژه ای بدهند.
در این مقاله به 5 روش سریع و آسان جهت استفاده از شبکه های اجتماعی برای تهیه یک لیست بزرگ و البته هدفمند از ایمیل های فعال برای بازاریابی ایمیلی می پردازیم. امیدوارم این مقاله برای شما مفید باشد.

1- سرویس ایمیل خود را با صفحه فیسبوک خود ترکیب کنید.
اغلب ارائه دهندگان خدمات ایمیل، اپلیکیشنی ارائه می کنند که به شما اجازه می دهند بطور مستقیم از داخل صفحه فیسبوک خود اقدام به جمع آوری آدرس ایمیل مخاطبان خود بکنید. این اپلیکیشن ها به شما اجازه می دهند تا یک فرم ثبت نام کامل، بی نقص و کاربردی را اختیار داشته باشید و بدین طریق، دنبال کنندگان شما برای ثبت نام خود به هیچ وجه نیازی به ترک کردن محیط فیسبوک نخواهند داشت.
به این منظور، دنبال کنندگان شما تنها با یک کلیک، قادر به دسترسی به فرم ثبت نام در خبرنامه شما خواهند بود. مانند همیشه، پیشنهاد دادن دریافت چیزی رایگان در ازاء ثبت نام آنها، به مراتب بهتر از تنها درخواست از آنها برای وارد کردن آدرس ایمیل خودشان می باشد. من که شخصا تا یک پیشنهاد رایگان نبینم، در هیچ خبرنامه الکترونیکی عضو نمی شوم!

2- یک رقابت بین طرفداران و دنبال کنندگان خود ایجاد کنید
رقابتی را بین دنبال کنندگان خود به گونه ای برگزار کنید که داوطلبان برای شرکت کردن در آن نیاز به ارائه آدرس ایمیل خود داشته باشند. سعی کنید برای این رقابت، جایزه یا پاداشی را تعیین کنید که تنها جامعه مخاطبین هدف شما به آن اهمیت بدهند، در غیر اینصورت در پی برگزاری این رقابت، با مجموعه وسیعی از آدرس ایمیل کاربرانی روبرو می شوید که در حقیقت هیچ ارزشی برای کسب و کار و محصولات یا خدمات شما قائل نیستند. یک رقابتی که بصورت دقیق و استراتژیک طراحی شده باشد، منجر به دریافت نتایج بسیار ارزشمندی برای شما می شود.
به عنوان مثال، به تعدادی از مخاطبین خود که فرم ثبت نام در خبرنامه را تکمیل و ارسال کنند، بلیط رایگان برای حضور در سمینار بعدی خودتان را پیشنهاد دهید.
بهترین نکته در این رابطه این است که افراد از هر گروهی برای بهره بردن از این پیشنهاد ابراز علاقه نمی کنند. این افراد ثبت نام کننده همگی علاقمند به موضوع سمینار شما خواهند بود، در غیر اینصورت، هرگز وارد رقابتی برای به دست آوردن بلیط شرکت کردن در چنین رویدادی نمی شدند.
با جستجویی ساده به راحتی قادر به دسترسی به مجموعه گسترده ای از اپلیکیشن های مختلف برای راه اندازی یک رقابت در محیط فیسبوک می باشید.

3- برای دسترسی پیدا کردن به دنبال کنندگان بیشتر و گسترش لیست خود، از توئیتر استفاده کنید
در حالیکه روز به روز دسترسی پیدا کردن به مخاطبان در محیط فیسبوک بدون استفاده از تبلیغات فیسبوک سخت تر و سخت تر می شود، برخی از افراد با استفاده از انتشار پیشنهادهای رایگان از طریق توئیتر، در حال دستیابی به موفقیت چشم گیری هستند. به عنوان مثال، انتشار یک کتاب الکترونیک از طریق توئیتر می تواند منجر به بدست آوردن هزاران آدرس ایمیل و مشترک جدید در وب سایت شما شود.
حتی جالب تر اینکه، شما نیازی به حضور در سایت توئیتر برای ارسال این توئیت ها ندارید، چرا که با جستجویی ساده قادر به یافتن ده ها مورد ابزار مختلف جهت برنامه ریزی ارسال توئیت های خود می باشید. برخی از این ابزارها امکان تنظیم زمان های ارسال و مدت زمان کمپین را در اختیار شما گذاشته و حتی متن توئیت شما را برای استفاده در نوبت های آتی برای شما ذخیره می کنند. یعنی تا جایی که برای شما قابل تصور باشد، این ابزار ها شبیه به یک ماشین خودکار تولید آدرس ایمیل از کاربر های این شبکه های اجتماعی می باشند.

4- از محتوای تصویری به منظور افزایش نرخ تبدیل مشتریان خود استفاده کنید
توئیت های که همراه با یک تصویر در شبکه توئیتر منتشر می شوند، به مراتب از باز نشر مجدد و تعداد دفعات مورد پسند واقع شدن بیشتری توسط دیگر کاربران نسبت به توئیت هایی که فاقد تصویر هستند، برخوردار می شوند. به عبارتی، کاربران به مراتب بیشتر بر توئیت های حاوی تصویر تمرکز می کنند تا توئیت هایی که شامل تصویر نبوده و تنها از تعدادی کلمه تشکیل شده اند. این به معنای این است که با استفاده از تصویر، تعداد افراد بیشتری با توئیت های شما ارتباط برقرار کرده، آنها را باز نشر کرده و در کنار ارائه آدرس ایمیل خود، تمایل به استفاده از پیشنهاد رایگان شما شامل یک خبرنامه الکترونیک و یا پیشنهادهای مشابه را اعلام می کنند.
این روش تنها بر روی شبکه توئیتر مفید نبوده بلکه بر روی دیگر زیر ساخت های اجتماعی از قبیل فیسبوک، پینترست، اینستاگرام و دیگر سایتهای اجتماعی نیز نتیجه مشابهی را بر جای می گذارد.

5- پیشنهادات رایگان خود را تبلیغ کنید!
آیا می دانستید که 42 درصد از کاربران فیسبوک، یک صفحه از فیسبوک را تنها به منظور دریافت پیشنهادات رایگان یا کوپن های تخفیف لایک می کنند؟ تبلیغات در فیسبوک روشی فوق العاده برای مجاب کردن طرفداران و دنبال کننده گان به دریافت یک کوپن یا تخفیف ویژه می باشد. همچنان که در بخش بالا توضیح دادم، شما همچنین می توانید از این تبلیغات، برای توزیع محصولات دیجینال خودتان مثل کتاب الکترونیکی یا خبرنامه الکترونیک هم استفاده کنید.
در حالیکه می توانید از طریق پست های عادی در محیط فیسبوک اقدام به انتشار این نوع از محصولات خود بکنید، با استفاده از خدمات تبلیغاتی فیسبوک که در ازاء پرداخت مبلغی،قابل انجام است، از یک مزیت بیشتر برخوردار شوید: آنهایی که پیشنهاد رایگان شما را می پذیرند، ایمیلی شامل جزئیات این پیشنهاد دریافت می کنند. این روش باعث می شود تا نام و توضیحات کسب و کار شما بصورت کامل و دقیق در جلوی دید آنها قرار بگیرد.
در حالیکه در این مرحله به آدرس ایمیل آنها دسترسی پیدا نمی کنید، در زمانی که آنها پس از مطالعه جزئیات پیشنهاد شما برای دریافت آن به صفحه طراحی شده مورد نظر وارد می شوند، باید آدرس ایمیل خودشان را در اختیار شما قرار بدهند.

امیدوارم که شما قادر به استفاده از یک یا چند مورد از 5 تکنیک شرح داده شده در این مقاله برای جمع آوری یک لیست از ایمیل های فعال و علاقمند به خدمات و محصولات خودتان، برای فعالیت های بازاریابی خود بشوید.