امروز از سرویس grammarly.com ایمیلی دریافت کردم که شامل این اطلاعات در مورد من و الگوی استفاده من از خدماتشان بود:

۱-شما از ۹۰٪ از کاربران ما سازنده تر هستید.

۲-شما از ۸۰٪ از کاربران ما دقیق تر هستید.

۳-شما از بیش از ۹۳٪ از کاربران ما کلماتی یکتا استفاده کرده اید.

یعنی با دیدن این ایمیل داشتم بال در می آوردم. حسی بسیار جالب و شبیه حس یک قهرمان به من دست داده بود. یعنی من تا این حد فردی خلاق و دقیق و سازنده بوده ام!

شما بودید چنین حسی به شما دست نمی داد؟ اینکه در میان تمام کاربران یک خدمت، در بین بهترین آنها قرار دارید. این واقعا برای یک کاربر عادی مثل من می تونه یک عامل بسیار موثر و پیش برنده برای ادامه استفاده و همچنین خرید از این خدمات باشد.

با خودم گفتم حالا که در استفاده از خدمات رایگان آنها تا این حد عالی عمل کرده ام پس خوبه که خدمات بیشتری از آنها بخرم و در سایر امکانات خدماتشان هم خودی نشان دهم!

از نگاهی دیگر، می توان این ایمیل را بخشی از استراتژی بازی سازی یا Gamification این شرکت هم در نظر گرفت که مشتری را تشویق می کند که بیشتر و بیشتر از خدماتشان استفاده کند تا بتواند آمار «قهرمان» بودن خود را تقویت کند.

به نظرم این شرکت در استفاده از دانش بازاریابی عصبی هم بهترین بهره برداری را کرده و ضمن بازی کردن با روح و روان مشتری، حسی عالی هم به او منتقل کرده.

نکته جالب این شرکت اینه که خدمات رایگانی هم که ارائه می دهد واقعا کاربردی و کافی است. یعنی با همه این ترفندها به نظرم هنوز تعداد زیادی از مشتری هایشان از همین خدمات رایگان استفاده خواهند کرد ولی از طرفی با ویروسی کردن خدماتشان، در حال ساخت یک بستر بسیار محکم برای خدمات خود هستند و جایگاهی عالی در میان همه خدمات مشابه پیدا خواهند کرد.

بالاخره یک روز مشتری خدمات رایگانشان تصمیم به خرید خواهد گرفت و آن روز فقط و فقط از Grammarly.com خرید خواهد کرد.

برم ببینم مدیر بازاریابی این شرکت کیه…

تصویری از ایمیل این شرکت به من و آماری از نحوه عملکرد من در استفاده از خدماتشان