پست الکترونیک

گناهان اینترنتی – عدم استفاده از Bcc

31 اکتبر , 2005  

این نکته کوچک و در عین حال مهمی است. بسیاری از مردمان خوب هر روز مرتکب این گناه می شوند بدون آنکه بدانند که راه حلی برای آن هست و نمی دانند که با ارتکاب این گناه، چه زیانی به بار می آورند.

چند بار شما نامه ای دریافت یا ارسال کرده اید که شبیه این بوده باشد:

To: [email protected]

Cc: [email protected]; [email protected]

به نظر اشکالی ندارد، مگر برای حالتهای خاص ! با قرار دادن آدرس در Cc، شما غفلتا به آدرس دزدها (Spammers) کمک شایانی کرده اید. حتی بد تر، شما محرمیت اطلاعات شخصی کسانی که به آنها نامه فرستاده اید را نیز نادیده گرفته اید. در واقع، شما تمام این افراد را در معرض خطر قرار داده اید.

ها ها ها… این چطور ممکن است ؟ من فقط یک نامه ساده فرستاده ام !

فرض کنید شما این نامه را به بیست دوست فرستاده اید. تمام این دوستان، علاوه بر آدرس شما، آدرس هر بیست نفر را که در بالای نامه لیست شده، خواهند دید.

اگر یکی از دوستان شما، آدرس دزد باشد، شما به او آدرس نوزده نفر را داده اید. او می تواند آدرس آنها را به لیست خود اضافه کند و برایشان نامه ناخواسته (Unsolicited) بفرستد. تازه، این آدرسها را می توان به آدرس دزدهای دیگر فروخت !

خب، فرض کنیم دوستان شما همه خوبند و آدرس دزد در میانشان نیست، باز هم شما آن بیست نفر را در معرض خطر قرار داده اید، چگونه ؟ … پست الکترونیک ذاتا دارای امنیت مناسبی نیست.در واقع نامه شما قبل از رسیدن به دست شما، حداقل در دو سرور دیگر، اگر نگوئیم صدها سرور، به راحتی قابل مشاهده می باشد ! باور کنید !

پس نامه شما در هر زمان، در هر مکان و توسط افراد زیادی قابل مشاهده است و بنا بر این آن بیست آدرس که در Cc آورده شده اند هم دیده خواهند شد.

حالا بخش خطرناک کار اینجاست. اگر یابنده آن آدرسها، یک آدرس دزد معمولی نباشد، بلکه یک آدم خطرناک باشد چه ؟ آدمهای بد زیادی در اینترنت (مثل دنیای واقعی) وجود دارند. ممکن است کسی نامه تحدید آمیز به دوستان شما بفرستد. آنها می توانند خود را جای شما معرفی کنند و یا آدرس دوستان شما را به دیگر آدمهای خطرناک بفروشند.

خب، مشکل مشخص شد. ولی اگر باز هم شما بخواهید به تعدادی از دوستانتان نامه بفرستید چه باید کرد. راه حل این مشکل بدون ضرر زدن به دوستانتان چیست ؟

راه حل آسان است. برنامه ازسال نامه شما امکانی بنام کپی کور (Blind Carbon Copy) یا Bcc ، به اختصار، دارد. این به شما امکان می دهد بدون اینکه افراد لیست از آدرس بقیه لیست آگاه شوند، نامه شما را دریافت کنند.

در واقع شما به یک نفر کپی نامه را ارسال می کنید بدون اینکه بقیه مطلع شوند. این روش در شرکتها زیاد اتفاق می افتد که شما می خواهید مثلا کپی یک نامه را برای مدیر هم بفرستید بدون اینکه بقیه افراد لیست از این موضوع مطلع شوند.

گاهی امکان Bcc در برنامه ارسال نامه شما مخفی است و شما باید در قسمت راهنمای آن برنامه، نحوه فعال کردن آنرا پیدا کنید. این فیلد معمولا زیر Cc ظاهر می شود.

پس لطفا نسبت به آدرس پست الکترونیک سایرین، محتاط باشید. این عاقلانه ترین کاری است که می توان انجام داد.

By  -    
او می‏تواند به عنوان یک مشاور در زمینه بازاریابی و تجارت الکترونیک، به مدیران صنایع مختلف جهت بهره برداری از اینترنت، نقش مفیدی داشته باشد. همچنین به عنوان یک مدرس علاقمند، قادر به مدیریت دوره های آموزشی جذاب و مفید است. وی توانائی لازم جهت مدیریت پروژه‌های مختلف اینترنتی، از طراحی وب سایت‏های معمولی تا راه اندازی پروژه های تجارت الکترونیک را دارا است.


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره نویسنده

is a digital marketing specialist, blogger, and Wordpress engineer from Toronto, Canada. Email: mahmood.

کتابخانه

کلیک کنید و عضو کانال شوید

Mahmood Bashash Telegram Channel کانال تلگرام محمود بشاش
آیا می خواهید بدانید مشکلات وب سایت شما چیست؟
و با رفع آنها، وضعیت وب سایت و درآمد شما بهبود یابد؟
در دوره آموزش رایگان ده روزه من شرکت کنید
تصمیم درستی گرفتید!
برایتان آرزوی موفقیت دارم
خروج
کتابچه رایگان مخصوص شرکت های متوسط و کوچک
استراتژی بازاریابی دیجیتالی

با دریافت این کتابچه رایگان و مختصر، شما قادر خواهید بود تا ایده های جالبی در مورد ساختار اصلی فکری یک استراتژی بازاریابی دیجیتالی کسب کنید و تا میزان زیادی، طراحی و پایه های اصلی بازاریابی دیجیتالی کسب و کار خود را ایجاد کنید.
آیا مایل به دریافت این فایل هستید؟

فرم زیر را تکمیل و ارسال کنید تا فایل برای شما ارسال شود
درخواست شما ثبت شد
فایل مورد نظر برای شما ارسال خواهد شد