بازاریابی و تبلیغات

کاهش شدید “زنگ خور” تبلیغات چاپی، گریبان گیر کسب و کار شما هم شده است؟

5 مه , 2015  

من در جلساتی که با مخاطبین خود دارم، نقش های مختلفی را ایفا می کنم که یکی از آنها، ارائه مشاوره و پاسخ به سوال های آنها است. معمولا مخاطب قبل از اینکه بتواند نیاز اصلی خود را به من بگوید، سوال های متعددی در ذهن خود دارد که تا پاسخ آنها را نداند، نخواهد توانست با خدماتی که من می توانم به او ارائه کنم، رابطه منطقی برقرار کند. هرچه دانش مخاطب من بیشتر باشد، تعریف و ارائه خدمت به او راحت تر خواهد بود.
در میان این جلسات مشاوره که خیلی از آنها هم به عقد قرارداد منتج نخواهد شد، سوال های بسیار متعدد و متنوعی مطرح می شود که برای خود من هم جالب هست و ممکن هست پاسخ خیلی از این سوال ها را هم در همان لحظه ندانم و نیاز به بررسی بیشتر باشد. هر کدام از این جلسات هم برای من و هم برای مخاطب من مثل یک کلاس آموزشی است.
یکی از مهم ترین سوال هایی که به طور مستقیم یا غیر مستقیم مطرح می شود ولی در واقع در ذهن همه سوال کننده ها یک مشکل واحد شکل گرفته که به صورت های مختلفی پرسیده می شود این هست که چرا ما از تبلیغات محیطی خود مثل تبلیغات در مجلات و روزنامه ها، نتیجه رضایت بخشی نمی گیریم؟
این مخاطبین این گونه مطرح می کنند که تا چند ماه قبل یعنی حدودا اوایل سال 2013 و به قبل، ما هر زمان که تبلیغی در یک مجله چاپ می کردیم، تماس های متعددی با ما برقرار می شد و اصطلاحا، زنگ خور تبلیغاتی ما از فلان مجله خوب بود. ولی اخیرا، هیچ تماس و یا تماس های بسیار محدودی از تبلیغات چاپی ما، برقرار می شود.

این مخاطبین دلیل این مشکل را دقیقا نمی دانند. البته شاید تعطیلات تابستانی، ماه رمضان و موارد مقطعی شبیه این ها در این موضوع موثر باشد ولی بررسی ها نشان می دهد که این موارد، خیلی هم در این پدیده موثر نیستند و حتی برخی از کسب و کارها اتفاقا در این زمان ها، رونق بیشتری هم دارند.
برای اینکه بتوانیم برای این سوال، پاسخ و دلیل مناسبی پیدا کنیم، از چند جنبه می توانیم به موضوع نگاه کنیم. اول، بررسی روند حرکتی و تکامل رسانه ها در جهان و دوم، از دید مخاطبین خود. هر کدام از این زاویه های نگاه به موضوع، ما را به نتایج جالب و متفاوتی خواهد رساند.
آنچه مسلم است، رسانه ها در جهان، با پیدایش فناوری های جدید و مخصوصا فضای آنلاین، در حال حرکت به سمت دیجیتال شدن بیشتر هستند. یعنی اینکه، ابزار و روش ها و فناوری های پیش روی ما، از فضاهای چاپی و غیر آنلاین، به فضای آنلاین نزدیک تر خواهند بود. این موضوع جدیدی نیست و همین حالا که شما دارید این مطلب را بر روی یک محیط کاغذی می خوانید، شاید میلیون ها مطلب دیگر در همین چند ثانیه، در فضای آنلاین تولید و منتشر شده باشد که همه آنها از طریق اینترنت در دسترس شما برای مطالعه است. حتی همین نشریه چاپی هم تماما به صورت دیجیتال و در وب سایت شورا برای مطالعه آنلاین قرار دارد.
هرچند که این روند یعنی گذار از رسانه های چاپی و غیر آنلاین به فضای آنلاین، کند حرکت می کند ولی به صورت بسیار موثر و نفوذی، عمل می کند. مثل خزنده ای که وارد تمامی ابعاد زندگی و کاری ما می شود، آرام ولی عمیق و تاثیر گذار. به همین لحاظ، اگر صاحبان کسب و کارها سعی در شناخت و هماهنگی با این حرکت نکنند، زمانی به خود خواهند آمد که ممکن است کمی دیر شده باشد.
با بررسی آماری که اخیرا منتشر شده، سهم رسانه های مختلف در تبلیغات از سال 2011 تا 2015 بررسی شده است و این آمار به خوبی نشان می دهد که حرکت به چه سمتی است.
Digital Marketing Growth - رشد بازاریابی دیجیتال و کاهش اهمیت رسانه های چاپی

 کاربر عزیز، دسترسی به ادامه مطلب فقط برای اعضاء وب سایت مقدور می باشد.
جهت ورود به وب سایت و دسترسی به ادامه مطلب، لطفا با کلیک این جا، وارد حساب کاربری خود شوید.
چنانچه هنوز در وب سایت عضو نشده اید، می توانید در این جا، یک حساب کاربری برای خود ایجاد نمایید.
در صورتی که قبلا عضو وب سایت بوده اید ولی مشکل دسترسی به مطالب را دارید، لطفا وارد این صفحه شوید و نوع دسترسی خود را به روز رسانی فرمایید.

, , ,

By  
او می‏تواند به عنوان یک مشاور در زمینه بازاریابی و تجارت الکترونیک، به مدیران صنایع مختلف جهت بهره برداری از اینترنت، نقش مفیدی داشته باشد. همچنین به عنوان یک مدرس علاقمند، قادر به مدیریت دوره های آموزشی جذاب و مفید است. وی توانائی لازم جهت مدیریت پروژه‌های مختلف اینترنتی، از طراحی وب سایت‏های معمولی تا راه اندازی پروژه های تجارت الکترونیک را دارا است.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره نویسنده

is a personal technology columnist at goVisible, Dubai, author and founder of goVisible, a widely-read tech and how-to blog. Email: mahmood.

کتابخانه

کلیک کنید و عضو کانال شوید

Mahmood Bashash Telegram Channel کانال تلگرام محمود بشاش
آیا می خواهید بدانید مشکلات وب سایت شما چیست؟
و با رفع آنها، وضعیت وب سایت و درآمد شما بهبود یابد؟
در دوره آموزش رایگان ده روزه من شرکت کنید
تصمیم درستی گرفتید!
برایتان آرزوی موفقیت دارم
خروج
کتابچه رایگان مخصوص شرکت های متوسط و کوچک
استراتژی بازاریابی دیجیتالی

با دریافت این کتابچه رایگان و مختصر، شما قادر خواهید بود تا ایده های جالبی در مورد ساختار اصلی فکری یک استراتژی بازاریابی دیجیتالی کسب کنید و تا میزان زیادی، طراحی و پایه های اصلی بازاریابی دیجیتالی کسب و کار خود را ایجاد کنید.
آیا مایل به دریافت این فایل هستید؟

فرم زیر را تکمیل و ارسال کنید تا فایل برای شما ارسال شود
درخواست شما ثبت شد
فایل مورد نظر برای شما ارسال خواهد شد